نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: فاصله بین عقد و عروسی

 1. #1
  کاربرفعال

  آخرین بازدید
  شنبه ۲۴ خرداد ۹۳ [ ۱۷:۲۶]
  نوشته ها
  141
  امتیاز
  777
  سطح
  1
  Points: 777, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 99.0%
  دستاوردها:
  31 days registered500 Experience Points
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 47 در 36 پست

  فاصله بین عقد و عروسی

  فاصلۀ بین عقد و عروسی

  بعد از اجرای صیغۀ عقد، دختر و پسر، زن و شوهر می*شوند، شرعاً و قانوناً همۀ آثار ازدواج بر آنها مترتب می*شود. از آن زمان همۀ مخارج زن، از قبیل خوراک و پوشاک و مسکن و دارو و دکتر همه بر عهدۀ داماد می*باشد. ولی مرسوم چنین است که زن قبل از عروسی مطالبۀ نفقه نمی*کند و شوهر هم نمی*پردازد ولی اگر مطالبه کرد باید پرداخت شود.
  مرد نیز در این زمان حق هر گونه تمتع مشروع را از همسرش دارد ولی مرسوم چنین است که تمتع مخصوص زناشویی را تا شب عروسی به تأخیر می*اندازند، بهتر هم همین است.
  غالباً بین عقد و عروسی مدتی فاصله می*شود. اقوام و ملل در این فاصله عادات و رسوم مختلفی دارند: در بعضی طوایف در این فاصله زن و شوهر از ارتباط و ملاقات با هم، حتی شدیدتر از سابق محروم می*باشند و تا شب عروسی یکدیگر را نخواهند دید. اما در بین اغلب مردم مرسوم است که دختر و پسر، در فاصلۀ بین عقد و عروسی، کم یا بیش ارتباطی برقرار می‎سازند. هر هفته یا پانزده شب یک مرتبه، یا کمتر یا بیشتر، داماد به منزل عروس می*رود و شبی را در آنجا توقف می*نماید. گاهی هم خانوادۀ داماد عروس را به منزل دعوت می*کنند و یک یا چند روز از او پذیرایی می*کنند.
  به هر حال این رسم به رسم اول مزیت دارد، زیرا بهتر است زن و شوهر قبل از عروسی بهتر و بیشتر یکدیگر را بشناسند و با اخلاق و روحیات همدیگر آشنا شوند و برای تأسیس کانون خانوادگی آماده*تر گردند. این درست نیست که یک دختر و پسر بی*تجربه و ناآگاه، و بدون اندک آشنایی قبلی، شب عروسی یکدیگر را ملاقات کنند و در چنین وضع مبهم و تاریکی زندگی را آغاز نمایند. به صلاح است که همۀ خانواده*ها به پسران و دختران اجازه دهند در فاصلۀ بین عقد و عروسی ارتباط و ملاقات داشته باشند، هم از تمتّعات مشروع برخوردار گردند، هم با افکار و روحیات و اخلاق هم آشنا شوند و خود را برای آغاز زندگی زناشویی آماده سازند. با مسافرت*های کوتاه آنان نیز موافقت شود. زیرا برای انس و شناخت بیشتر مفید است. به هر حال فاصلۀ بین عقد و عروسی دوران بسیار مهم و شیرین و سرنوشت*سازی است، خاطرات آن زمان غالباً فراموش نمی*شود.
  به همین جهت لازم است امور زیر رعایت شود:
  1ـ رسم است وقتی داماد به خانۀ عروس می*رود تحفه و هدیه*ای، از قبیل لباس، شیرینی، دسته گل، کتاب، میوه یا غیر اینها برای همسرش می*برد. البته این رسم بسیار خوبی است، خانم*ها روی این موضوع حساسیت دارند و آن را از نشانه*های محبت می*شمارند و موجب ازدیاد محبت و دلگرمی می*شود. اما به هر حال مرد باید رعایت امکانات خویش را بنماید و از حد معمول و متعارف فراتر نرود، خانم*ها هم نباید بیش از این مقدار توقع داشته باشند.
  2ـ عروس و داماد، در این ارتباط سعی دارند یکدیگر را بشناسند و با اخلاق و رفتار و افکار و روحیات و توقعات همدیگر آشنا گردند. اما کسب این اطلاعات غالباً بدین منظور است که آیا در این ازدواج مؤفق بوده*اند و همسر ایده*آل را پیدا کرده*اند یا نه؟ اگر همسرشان طبق دل*خواه بود، خشنود و شادمان می*گردند و اگر نبود دل*سرد و مأیوس می*شوند و بهانه*جویی و ایراد را آغاز می*کنند، و احیاناً دم از طلاق و جدایی می*زنند. در صورتی که هدف از این شناخت باید تطبیق و تفاهم باشد نه مقدار مؤفقیت. عروس و داماد باید قبلاً به این نکته توجه داشته باشند که ازدواج واقع شده و تعهد شرعی و اخلاقی و وجدانی دارند که در استحکام و ابقاء آن تلاش و جدیت نمایند. باید توجه داشته باشند که ساختار جسمانی و اخلاقی و روحانی افراد یکسان نیست و جز پیامبران و معصومین علیهم السلام، انسان بی*نقص و عیب وجود ندارد، هر کس عیب و نقص ویژه*ای دارد، ولی قابل زندگی و تفاهم است، اکثر نواقص را می*توان نادیده گرفت و شرایط زندگی را بر آن تطبیق داد. بنابراین پسر و دختری که تازه ازدواج نموده*اند باید در صدد شناخت اخلاق ، رفتار ، افکار و ساختار نفسانی یکدیگر باشند تا خود را برای سازش و تفاهم با شریک زندگی جدید آماده سازند، زیرا افراد ساختار جسمانی و اخلاقی متفاوتی دارند: نیرومند، ضعیف، زودرنج، بی*باک، تندخو، پرخاشگر، صبور و نرم*خو، افسرده و گوشه*گیر، شادمان و اجتماعی، بدبین و بهانه*جو، خوش بین* و باگذشت، تجمّلی و ساده زیست، با مسؤلیت و بی*تفاوت، خوش*اخلاق و بداخلاق، دوستدار مال و ثروت، علاقه*مند به معنویات، جاه طلب، مقید و منضبط و ده*ها و صدها از این قبیل اختلافات جسمانی و نفسانی.
  به هر حال همۀ انسان*ها از جهت جسمانی و اخلاقی یکسان نیستند، ولی اکثرشان قابل تعدیل و تفاهم می*باشند. بنابراین، هدف از شناخت همسر باید تعدیل و تطبیق و تفاهم و ایجاد زمینۀ سازش باشد. مرد باید همسرش را بشناسد تا بفهمد چگونه با او رفتار کند تا از وجودش در زندگی مشترک خانوادگی بهره*مند گردد. همچنین زن باید شوهرش را بشناسد و بیاموزد که چگونه با او رفتار کند تا کانون خانواده را گرم و با صفا سازد.
  3ـ یکی از موضوعات مهمی که دختر و پسر در فاصلۀ بین عقد و عروسی در صدد کشف آن هستند درجۀ محبت و علاقۀ همسر می*باشد. هر یک از زن و شوهر می*خواهد بفهمد که همسرش تا چه مقدار به وی علاقه دارد، و این موضوع در آیندۀ زندگی آنها بسیار تأثیر دارد. بنابراین، بر زن و شوهر لازم است مراتب عشق و علاقه خود را نسبت به همسر ابراز دارند و از گفتن هر کلمه یا انجام هر عمل دل*سرکننده*ای که می*توان کم محبتی را از آن استنباط نمود جداً خودداری نمایند. مرد باید از همۀ زنان و زن باید از همۀ مردان چشم بپوشد و تنها همسرش را ببیند. از مردان و زنان دیگر تعریف کردن و از وجود خواستگاران سابق سخن گفتن و عیب*جویی و انتقاد، از اسباب دل*سردی به شمار می*رود، باید جداً از آن اجتناب نمود.
  4ـ زن و شوهر باید در معاشرت*ها وقار و متانت خویش را نگه*دارند، و از شوخی*ها و حرکات سبک و زشت اجتناب نمایند، ادب و احترام را رعایت کنند و کاری نکنند رویشان به هم باز و حریم ادب شکسته شود.
  5ـ زن*داری و شوهرداری از همین زمان شروع می*شود. همسرداری فن بسیار ظریف و دقیقی است که نیاز به اطلاعات دارد. ضرورت رعایت آنها از همین زمان شروع می*شود و تأخیر آن به زمان بعد از عروسی هیچ*گاه صلاح نیست، زیرا بسیاری از اختلافات خانوادگی از حوادث دوران بین عقد و عروسی مایه می*گیرد و حل آنها بسیار دشوار خواهد بود. علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد.
  بنابراین به همۀ دختران و پسرانی که به سعادت آیندۀ خویش می*نگرند جداً توصیه می*کنم که بعد از اجرای صیغۀ عقد بلافاصله، کتاب یا کتاب*هایی که در فن همسرداری نگاشته شده تهیه کنند و بخوانند و به وظایف خویش آشنا شوند و مورد عمل قرار دهند(می*توانید از کتاب*های زیر استفاده کنید: همسرداری آیت الله ابراهیم امینی، نظام حیات خانواده دکتر علی قائمی، خانواده در اسلام حسین مظاهری، بهشت خانواده سید جواد مصطفوی، اخلاق خانواده سید علی اکبر حسینی).

  منبع:[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]

 2. 3 کاربر از پست مفید samin-m سپاس کرده اند .

  javad7347 (یکشنبه ۲۴ دی ۹۶),salamatism (سه شنبه ۰۹ خرداد ۹۶),sami65 (دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۳)

 3. #2
  کاربر سایت

  آخرین بازدید
  شنبه ۲۴ خرداد ۹۳ [ ۱۸:۰۲]
  نوشته ها
  13
  امتیاز
  142
  سطح
  1
  Points: 142, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 48.0%
  دستاوردها:
  31 days registered100 Experience Points
  سپاس ها
  1
  سپاس شده 2 در 2 پست
  مطلب جالبی بود ممنون دوست عزیز

 4. کاربر روبرو از پست مفید sami65 سپاس کرده است .

  salamatism (سه شنبه ۱۲ بهمن ۹۵)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •