مردی که 13 سال قبل به علت قتل برادر زن خود به قصاص نفس محکوم شده بود بعد از یک انتظار سخت 13 ساله با عفو اولیا دم از مرگ رهایی یافت.به گزارش فارس، رحمان خاطری، رئیس دادگستری سراب گفت: یک مرد 35 ساله در سراب که 13 سال قبل در یک نزاع برادر زن خود را به قتل رسانده بود با گذشت اولیای دم از مرگ رهایی یافت.

وی با بیان اینکه بخشش و عفو در آموزه*های دینی ما جایگاه ویژه*ای دارد اظهار کرد: با تلاش*ها و وساطت*های صورت گرفته از طرف واحد اجرای احکام، قضات دادگستری، دادستانی و امام جمعه سراب اولیا دم با گذشتن از حق قصاص امکان ادامه زندگی را برای این مرد سرابی فراهم کردند.

خاطری علت تاخیر در اجرای حکم قصاص و انتظار 13 ساله را عدم تامین فاضل دیه اولیای صغیر توسط اولیای کبیر مقتول عنوان کرد.

این مقام ارشد قضایی شهرستان یادآورشد: پرونده این مرد بعد از رسیدگی*های لازم نهایتا با رای اصراری هیئت عمومی دیوان عالی کشور به قصاص نفس محکوم شد.

درخواست حلالیت دارم
قدیر قاتلی است که 13 سال قبل «رضا ط» برادر زن خود را در یک نزاع با ضربات چاقو از پای دراورده بود، اکنون بعد از یک انتظار سخت و دلهره و اضطراب، لذت عفو و بخشش را در روح و جسم خود احساس می*کند در گفت*وگو با خبرنگاران گفت: برای روح مقتول هر روز نماز و قرآن می*خواند و در این 13 سال با توکل به خدا و امید به بخشش خانواده مقتول نفس کشیده است.

قدیر در پاسخ به این پرسش که از اینکه می*دانسته ممکن است هر لحظه بالای چوبه*دار رود چه احساسی داشته اظهار کرد: فقط به خدا توکل می*کردم و از اینکه با کار خود موجب داغدار شدن خانواده*ای شده بودم احساس ندامت می*کردم اما هرگز امید خود را به بخشش از دست ندادم.

وی با بیان اینکه با خبر شنیدن بخشش دنیایی را به او بخشیدند ابراز داشت: تا عمر دارم خود را مدیون خانواده مقتول می*دانم و حاضرم هرکاری بکنم تا آنها حلالم کنند.

این قاتل رهیده از مرگ بیان داشت: آرزو می*کنم تا خداوند از بارگناهانم بکاهد و دعا می*کنم که خداوند هیچ بنده*ای را شرمنده نکند.

از هم پاشیده شدن خانواده
قدیر در مورد سرنوشت خانواده خود بعد از قتل برادرزن گفت: متاسفانه حاصل نزاع خونین به از هم پاشیده شدن خانواده*ام منجر شد.

قدیر خود را بیگانه با دود و دم معرفی کرد و افزود: زندان جای توبه و عبادت است در زندان انسان به خودسازی می*رسد و به درستی نام زندان ندامتگاه است.

این قاتل ابراز داشت: در زندان سه مهارت آرایشگری، کامپیوتر و جوشکاری را فراگرفتم.

دغدغه شغل دارم
قدیر گفت: قبل از زندان در فضای سبز شهرداری تهران کار می*کردم و امیدوارم بتوانم بعد از آزادی از زندان به شغل سابقم برگردم و یا در رشته*هایی که در زندان مهارت یافتم مشغول به کار شوم.

زندان در انتظار این قاتل
رحمان خاطری رئیس دادگستری سراب گفت: طبق ماده 612 قانون مجازات اسلامی چنانچه قاتل به هر دلیلی قصاص نشود به علت اختلال در امنیت و نظم عمومی جامعه به حبس از 3 تا 10 سال محکوم می*شود.