آیا تا به حال به این فکر کرده اید که وبسایت شما درست کار می کند یا خیر؟ آیا کاملا با تمام مرورگرهای بازدیدکنندگانتان سازگار است؟ آیا تا به حال دنبال ابزاری بوده اید تا سایت*تان را با سایر رقیبانش مقایسه کند؟

برای گرفتن جواب این سوالات، بسیاری شروع به مشاوره با متخصصان می کنند و پول زیادی در این راه صرف می کنند. اما در اکثر موارد هدف شما فقط یک ارزیابی ساده است و با ابزارهای رایگان قابل انجام می باشد.

سازگاری بین مرورگرهای مختلف

۱. برای دیدن سازگاری سایت تان در مرورگرهای مختلف به سایت BrowserShots.org مراجعه کنید. در این سایت با دادن آدرس سایت، اسکرین شات هایی از ظاهر سایتتان در نسخه های متفاوتِ مرورگرهای مختلف می بینید.

۲. برای تست وبسایتتان به صورت زنده در یک سیستم عامل متفاوت و مرورگرهایش می توانید به سایت [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] مراجعه کنید. این سایت همچنین اجازه اتصال ریموت به کامپیوترهای تستش را می دهد. (این سایت رایگان نیست.)

Source Code Validation و چک لینک ها

۱. مطمئن شوید که هیچ ایراد اچ تی ام الی
در کد شما نیست.
برای این کار پس از طراحی یک سایت و هنگام تحویل حتما سایت را در Source Code Validator سایت W3.org امتحان کنید. در صورتی که سایت تان هنوز آپلود نشده است و روی لوکال کامپیوترتان قرار دارد می توانید، فایل ها را به این سایت آپلود نیز بکنید.


۲. با استفاده از ابزار CSS validation tool ایرادات سی اس اس کدتان را شناسایی و برطرف کنید. بعضی از ایرادات گرفته شده در W3.org ممکن است کمی سخت گیرانه باشند و با وجود این ایرادات باز هم کد شما به خوبی کار می کند. اما برطرف کردن این ایرادات کد شما را استاندارد می کند.

۳. broken links (لینک های خراب، لینک هایی که به صفحات ۴۰۴ نات فاند منتهی می شوند. صفحاتی که قبلا وجود داشته اند و الان دیگر وجود ندارند و اتصال آنها با سایت شما شکسته شده است.) ها را با Link Checker چک کنید.

۴. همچنین شما می توانید فید وبسایت تان را نیز با Feed Validation Service از W3C چک کنید.

سرعت و در دسترس بودن

۱. اندازه گیری مدت زمان لود صفحه با استفاده از ابزار [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] از WebsiteOptimization.com.

۲. چک در دسترس بودن سایت توسط بازدیدکنندگان در سراسر جهان با URL Check از Internet Supervision.

سئو (Search Engine Optimization)

۱. بدست آوردن یک آنالایز کامل از وضعیت سئو با استفاده از [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]. برای ورود از اطلاعات حساب گوگل خود استفاده کنید.

۲. یا دیدن سایتتان به صورتی که موتورهای جستجو آن را می بینند با استفاده از [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] از seo-browser.com. (این ابزار رایگان نیست.)

۳. بدست آوردن اطلاعات سئو و جزيیات whois (یا اطلاعات عمومی دامین) با وارد کردن نام یک دامین در [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت].

در دسترس بودن

۱. اطمینان از حداکثر در دسترس بودن سایت با استفاده از Wave Accessibility Evaluator از WebAIM.

۲. تست سایت از نظر سازگاری با استفاده از ابزار ready.mobi.

در آخر به دو ابزار Google Page Speed و YSlow توجه ویژه ای داشته باشید. این دو ابزار کاربرد یکسانی دارند و به خوبی ایرادات صفحات شما را از هر نظر (اندازه بزرگ عکس ها تا توصیه برای یکی کردن فایل های سی اس اس) بررسی می کنند و می گویند که رفع هر یک از این ایرادات چه مقدار سرعت لود صفحات شما را بالا می برد.
- نسخه آنلاین Google Page Speed در اینجا قابل دسترسی است.
- برای دانلود افزونه Google Page Speed برای هر یک از مرورگرها به قسمت Downloads در این صفحه مراجعه کنید.
- برای نصب افزونه YSlow به اینجا مراجعه کنید.

برای مقایسه سایت خود با سایر رقیبان سایت آلکسا معیار بسیار شناخته شده ای است.
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]