کانال تلگرام فال و طالع بینی

در تمام بخش ها مدیر فعال ( با سابقه فعالیت در انجمن های دیگر ) می پذیریم ، با ما تماس بگیرید. انجمن پیچک

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5

موضوع: مجموعه کلیساهای ارامنه ایران

 1. #1
  کاربرفعال

  آخرین بازدید
  شنبه ۲۴ خرداد ۹۳ [ ۱۷:۲۶]
  نوشته ها
  141
  امتیاز
  777
  سطح
  1
  Points: 777, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 99.0%
  دستاوردها:
  31 days registered500 Experience Points
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 47 در 36 پست

  مجموعه کلیساهای ارامنه ایران  مجموعه کلیساهای ارامنه ایران

  مجموعه کلیساهای ارامنه ایران، در شمال غرب کشور از سه کلیسا به آئین مسیحی ارمنی تشکیل شده است : کلیسای سنت تادئوس، کلیسای سنت استپانوس و کلیسای کوچک زور زور ( سور سور ). این بناها که قدمت قدیمی*ترین آنها یعنی کلیسای سنت تادئوس به قرن هفتم می*رسد، نمونه*هایی از جایگاه برجسته و جهانی سبک معماری و تزئینی ارمنی بوده و گواهی بر تبادلات بسیار مهم فرهنگی با سایر فرهنگ های منطقه به ویژه بیزانس، ارتودوکس و فرهنگ فارسی می*باشند. در حاشیه جنوب شرقی بخش اصلی منطقه فرهنگی ارامنه، کلیساها به یک مرکز اصلی جهت اشاعه فرهنگ ارمنی در منطقه مبدل شدند و آخرین بازمانده از فرهنگ ارامنه در منطقه هستند که هنوز هم از تمامیت و اصالت قابل قبولی برخوردارند. به علاوه، این کلیسا ها به عنوان مکان*های زیارتی، شاهدی زنده از سنت های مذهبی ارامنه در طول قرن*های گذشته می*باشند. اهمیت برجسته جهانی

  از زمان پیدایش مسیحیت و به ویژه از قرن هفتم، کلیساهای ارامنه در ایران نمودی مستمر از تعاملات و روابط فرهنگ ارمنی با فرهنگ فارسی و تمدن*های ایرانی بعد از آن و گواهی بر چشم انداز وسیع و ناب سبک معماری و تزئینی فرهنگ ارمنی و تبادلات آن با سایر فرهنگ*های منطقه همچون : بیزانس، ارتودوکس، آشوری، فارسی و اسلامی هستند. این کلیساها از 2000 سال تخریب انسانی و بلایای طبیعی جان سالم به در برده و چندین بار مطابق با روح سنت*های فرهنگی ارمنی بازسازی شده و در حال حاضر تنها بقایای مهم بر جای مانده از فرهنگ ارمنی در این منطقه می*باشند. کلیسای سنت تادئوس که احتمالا آرامگاه تادئوس مقدس، از حواریون عیسی مسیح است، همواره ارزش معنوی بالایی برای مسیحیان و ساکنان دیگر منطقه داشته و هنوز هم مکانی زیارتی و محلی برای انجام مناسک مذهبی ارامنه است.  معیار (ii)

  معیار (ii) : کلیساهای ارامنه در ایران نشان دهنده اهمیت برجسته و جهانی سبک معماری و تزئینی ارمنی بوده و گواهی بر تبادلات بسیار مهم فرهنگی با دیگر فرهنگ*های متطقه به ویژه بیزانس، ارتودوکس و فرهنگ فارسی هستند. معیار (ii) : در حاشیه جنوب شرقی منطقه اصلی فرهنگ ارامنه، کلیساها به یک مرکز اصلی جهت اشاعه فرهنگ ارمنی در منطقه مبدل شدند و آخرین بازمانده از این فرهنگ در منطقه هستند که از تمامیت و اصالت قابل قبولی برخوردارند. معیار (vi)

  معیار (vi) : مجموعه کلیساها، محل آرامگاه تادئوس مقدس، از حواریون مسیح هستند که شاهدی زنده از سنت های مذهبی ارامنه در طول قرن های گذشته می باشند. مرمت و حفظ مجموعه

  دولت حاکم تمهیدات بلند مدت قابل توجهی را در جهت مرمت و حفظ مجموعه کلیساهای ارامنه در ایران اندیشیده است. تمامیت و اصالت این بنا ها قابل قبول است، برای مثال کلیسای کوچک زور زور به خاطر عملیات ساخت و ساز سد با نگرانی ویژه ای در مورد حفظ اصالت به نقطه ای دیگر انتقال و بازسازی شد. برای حراست از محل این بناها تدابیر مناسبی اتخاذ شده و مجموعه کلیساها در حال حاضر به خوبی حفاظت می شوند و مدیریت مجموعه طرح های لازم برای حفاظت بلند مدت از بنا ها و تجلی اهمیت برجسته و جهانی آنها را آماده کرده است.

  منبع:redirect.php?a=forums.pichak.net/2002.html 2. کاربر روبرو از پست مفید samin-m سپاس کرده است .

  zanboor (شنبه ۱۴ تیر ۹۳)

 3. #2
  کاربر سایت

  آخرین بازدید
  یکشنبه ۲۱ تیر ۹۴ [ ۲۰:۱۱]
  نوشته ها
  49
  امتیاز
  1,360
  سطح
  1
  Points: 1,360, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 19.0%
  دستاوردها:
  Created Blog entryTagger Second Class1000 Experience Points1 year registered
  نوشته های وبلاگ
  6
  سپاس ها
  4
  سپاس شده 34 در 26 پست
  حالت من
  Khonsard
  کلیسای وانک یا آمنا پرکیج نام کلیسایی است در محله جلفای اصفهان. این کلیسا از کلیساهای تاریخی ارمنیان اصفهان می*باشد و در زمان شاه عباس دوم ساخته شده*است. وانک در زبان ارمنی به معنی کلیسای جامع است.ارامنه بعد از کوچ بزرگ یعنی در سال ۱۶۰۵ به دستور شاه عباس دوم به اصفهان آورده شدند. آنها از بدو ورود شروع به ساختن محل زندگی کردند و در وهلهٔ اول کلیساها را بنا کردند.


  موقعيت:چهارراه حكيم نظامي خيابان نظر شرقي


  سال تاسيس: 1065 هجري مطابق با 1654 ميلادي

  از ويژگيهاي ساختمان:

  بزرگترين و زيباترين كليساي جلفاي اصفهان است  از نظر طلاكاري سقف و سطح داخل گنبد و نقاشي هاي تاريخي از زيباترين كليساهاي جلفاي اصفهان است  داخل كليسا و تمام ديوارهاي اطراف و جوانب آن از تزئينات نقاشي رنگ و روغن و آب طلا به سبك ايراني و تصاويري از زندگي حضرت مسيح (ع) متاثر از نقاشي ايتاليايي تزئين شده است  برج ناقوس روبروي در اصلي كليس به سبك ايراني است و در زمان شاه سلطان حسين ساخته شده است


  بزرگترين کليسای جلفا :

  اين کليس به نامهای سن سور و آمنا پرکيچ نيز ناميده می شود بزرگترين کليسای جلفا است. اين کليسای با شکوه در سال 1015 هجری قمری برابر 1605 ميلادی در اراضی باغ زرشک احداث شد و پس از 50 سال در سال 1065 هجری قمری برابر 1655 ميلادی توسعه يافت و به صورت امروز در آمد.اين کليسا دارای گنبدی عظيم و ديوارهای رفيع و طاقهای بلند و زيباست که در حال حاضر محل اقامت خليفه ارامنه ايران و هندوستان می باشد.

  ساختمان نماز خانه كليسا:

  نماز خانه اصلی کليسا که به شکل متوازی الاضلاع است شامل دو قسمت چهارگوش است که قسمت اول شبستان بنا و قسمت دوم که زير گنبد خانه است محل اجرای مراسم و سرودهای مذهبی است. ازاره های ديوارهای نماز خانه را کاشی های خشتی چند رنگ فرا گرفته است. در قسمتهای بالای ازاره تصاويربسيار زيبائی نقاشی شده اند که از کتب مقدس الهام گرفته شده و تمامی سطح فضای گنبد را تزئين کرده است.

  دور تا دور گنبد داستان خلقت آدم و حوا است که بوسيله نقاشان ارمنی ترسيم شده اند. بر محراب بسيار زيبای کليسا نيز تصاويری از جمله تصوير حضرت مسيح (ع) نقاشی شده است. نمای خارجی گنبد کليس بدون تزئينات کاشيکاری است و با آجر ساده پوشانده شده است.

  ساختمان كليسا:

  در گوشه حياط کليسا برج ناقوس زيبا و بزرگی ساخته شده که بر چهار ستون سنگی استوار است. در گوشه ديگری از اين حياط و روبروی برج ناقوس ستون بلندی از سنگ يادبود 1/5 ميليون نفر ارمنی ساخته شده که در سال 1915 ميلادی قتل عام شده اند.در صحن حياط کليسا چند نفر از ارامنه مشهور از جمله چند اسقف اعظم و نمايندگان سياسی کشورهای اروپايی که در اصفهان در گذشته اند به خاک سپرده شده اند.

  قسمتهاي مختلف كليسا:

  کليسای وانک دارای تأسيسات مختلفی مانند موزه و کتابخانه است. موزه کليسا در سال 1322 هجری قمری برابر با 1905 ميلادی ساخته شد.اشيائی که در سالن های آن به معرض تماشای بازديد کنندگان گذاشته شده اند شامل تابلوهای نقاشی کار نقاشان اروپائی است که به کليسا اهداء کرده اند. تعدادی کتب خطی نفيس نيز در اين موزه نگهداری می شوند.

  از جمله مجموعه های نفيس ين موزه فرامينی است که در طول تاريخ صفويه به بعد سلاطين و حکام ايران درباره ارامنه صادر کرده اند. اين فرامين از نظر بررسی تاريخ ارامنه بسيار مهم و قابل ملاحظه بوده و در عداد منابع قابل اعتماد به شمار می روند.

  از ديگر تأسيسات کليس چاپخانه است. اين چاپخانه که به سعی و کوشش و ابتکار پيشوای ارامنه آن روزگار به نام خاچاطور کساراتسی GZARATSSY در جلفا تأسيس شده بود در سال 1636 ميلادی به عنوان اولين چاپخانه شروع به کار کرد و نخستين کتابی که به وسيله آن به چاپ رسيد زبور داوود بود که از اين کتاب فقط يک نسخه در دنيا موجود است و آن نيز در شهر آکسفورد انگلستان نگهداری می شود.تصوير اين کتاب در موزه کليسا در معرض بازديد عموم است. کتابخانه کليسای وانک نيز با 000/25 جلد کتاب به عنوان يکی از بهترين منابع مورد استفاده محققين و پژوهشگران ارمنی و ساير اديان قرار میگيرد.

 4. کاربر روبرو از پست مفید mahdi77 سپاس کرده است .

  zanboor (شنبه ۱۴ تیر ۹۳)

 5. #3
  کاربر سایت

  آخرین بازدید
  سه شنبه ۲۶ آبان ۹۴ [ ۲۲:۵۸]
  سن
  33
  نوشته ها
  4
  امتیاز
  330
  سطح
  1
  Points: 330, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  3 months registered250 Experience Points
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست
  عکس اول که مربوط به کلیسای گغارت تو ارمنستانه! چه ربطی به ایران داره؟!
  [B][URL="redirect.php?a=xn--mgbbf2a5gua24g.net/tag/%D8%AA%D9%88%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D9%84%DB%8C/"]تور بالی

 6. #4
  کاربر سایت

  آخرین بازدید
  یکشنبه ۰۷ شهریور ۹۵ [ ۱۲:۲۹]
  سن
  33
  نوشته ها
  1
  امتیاز
  23
  سطح
  1
  Points: 23, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 1 در 1 پست

  کلیسای ایران

  چندتا کلیسا تو ایران معرفی کنید.
  تور چین

 7. کاربر روبرو از پست مفید آزیتا سپاس کرده است .

  مریم تهرانی (دوشنبه ۰۱ آبان ۹۶)

 8. #5
  کاربر سایت

  آخرین بازدید
  شنبه ۱۴ بهمن ۹۶ [ ۱۴:۳۶]
  نوشته ها
  26
  امتیاز
  387
  سطح
  1
  Points: 387, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 65.0%
  دستاوردها:
  Tagger Second Class250 Experience Points3 months registered
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 1 در 1 پست

  کلیسای سرکیس مقدس

  کلیسای سرکیس مقدس یکی از کلیساهای بزرگ جامع ارامنه در شهر تهران است. این کلیسا در خیابان کریم خان زند، نبش خیابان استاد نجات الهی قرار دارد. کلیسای سرکیس مقدس یکی از نمادهای مسیحیت در تهران است. سرکیس مقدس یکی از قدیسان کلیسای حواری ارمنی بود که در اوایل قرن چهارم میلادی از سرداران ارتش رم شد اما به خاطر مسیحی بودن تحت تعقیب قرار گرفت. ایشان به همراه پسرش به ارمنستان فرار کرد و به آنجا پناه برد اما پادشاه ارمنستان به دلیل فشارهای امپراطوری رم آنها را از کشور اخراج کرد و سپس سرکیس و پسرش به ارتش شاپور دوم که در جنگ با کوشان ها بود پیوست. شاپور دوم از خدمات سرکیس راضی بود اما به دلیل اتهام وی که تبلیغ دین مسیحیت بین سپاهیان بود شاپور دستور داد سرکیس و پسرش را به قتل برسانند.ورودی اصلی این کلیسا که دارای سردری به سبک معماری اصیل دوره چهارم و پنجم میلادی ارامنه است به داخل راهرویی باز می شود که در بالای آن بالکنی وجود دارد که گروه کر برای اجرای سرودهای مذهبی در آنجا قرار میگیرند.در تقویم ارامنه، روزی را به سرکیس اختصاص داده اند و هر ساله در این روز مردم ارمنی مراسمی را برای وی برگزار می کنند.این کلیسا توسط یکی از نیکوکاران ارمنی، مارگار سرکیسیان با هزینه شخصی خودش و به یادبود همسرش ساخته شد، در سال 1349 هجری شمسی، کار ساخت کلیسا تمام شد و در این سال خلیفه ارامنه تهران از مکان کلیسای مریم مقدس به اینجا نقل مکان کرد.کلیسا از داخل دارای پلکان صلیبی شکل است و دیوار های خارجی این بنا از سنگ مرمر سفید و رنگ و دیوارهای داخلی و سقف آن با گچ پوشانده شده است. محراب کلیسا به صورت نیم دایره است و دو اتاق در دو سوی محراب کلیسای سرکیس قرار دارد که به آن امانت خانه میگویند، نقش هایی از صحنه های انجیل بر روی دیوارهای بالای محراب کشیده شده است. بنای یادبود مقبره خلیفه پیشین ارامنه در محوطه این کلیسا قرار دارد.همچنین در روز هایی که در این کلیسا مراسمی برگزار نباشد امکان بازدید برای عموم مردم وجود دارد

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •