[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
دوران آشنایی یكی از ضروریات برای شروع زندگی مشترك است در این دوران زن و مرد نسبت به خصوصیات اخلاقی تفاوت*های فرهنگی، اجتماعی و فكری یكدیگر شناخت بیشتری كسب می**كنند متاسفانه برخی خانواده*ها زمان محدودی را درنظر می**گیرند.

جهت بدست آوردن اطلاعات صحیح زن و مرد باید دقت نظر بیشتری به خرج دهند این دوران برای جوانان بسیار با ارزش بوده و آنان می**توانند بر خصوصیات اخلاقی، تفاوت*ها فرهنگی، اجتماعی و فكری یكدیگر آشنایی پیدا كنند. در این برهه دختران و پسران در تكاپوی شناخت بیشتر یكدیگر خواهند بود برخی معتقدند دوران نامزدی از شیرین*ترین دوران*های زندگی زن و مرد می**باشد البته باید حساسیت آن را مد نظر قرار داد و توجه نمود در صورتی كه هدف تشكیل زندگی مشترك باشد بیشتر تمركز بر روی شناخت ابعاد وجودی طرفین خواهد بود.

رسیدن به یك نتیجه قاطع و انتخاب همسر تصمیمی مشكل و آینده*ساز است و جوانان در این مسیر نیاز به حمایت خانواده و مشاوران متبحر دارند با توجه به این مسئله كه هیچ انسانی كامل نیست همه زنان و مردان در كنار جذابیت*ها و ابعاد وجودی مثبت شان دارای نقاط ضعفی نیز هستند كه باید در مراحل اولیه زوجین نسبت به آن*ها آگاهی یابند. برخی از این ضعف*ها قابل حل و برخی دیگر طبیعی به نظر می**رسد ولی نباید فراموش كرد خصوصیات، اعتقادات و باورهای نیز وجود دارند كه ممکن است سبب آزار و اذیت شریك زندگی شده و در نهایت منجر به ایجاد تنش در زندگی آینده زن و مرد شود. روانشناسان معتقدند در زمان آشنایی باید مواردی را كه ممكن است در زندگی آینده مشكل*ساز شود را جستجو و در صورت حل آن اقدام كنند و چنانچه موضوع لاینحل باشد هر چه سریع*تر به رابطه عاطفی پایان داد. آنچه مسلم است نامزدی به معنای وابستگی عاطفی و فقط سپری کردن روزهای خوش نیست بلكه هدف تنها شناخت بیشتر است.

نكات مهمی كه روانشناسان بر آن تاكید و بیان می**دارند در صورت مشاهده هر كدام از این موارد باید بر رابطه تجدید نظر کرد عبارتند از:
عزت*نفس پایین: شخصی که خود دارای عزت*نفس پایین است مسلماً در روابط*شان با شریک زندگی به مشکل بر خواهند خورد و این مسئله زمانی نمود بیشتری می**یابد که شریک زندگی دارای عزت نفس بالایی باشد. داشتن عزت نفس و احترام به خود تاثیرات شگفت*آوری در تعاملات با دیگران خواهد داشت. مسلماً هیچ*كس نمی*خواهد فردی ضعیف، فاقد اعتماد و عزت نفس را به همسری برگزیند. میزان عزت نفس تاثیر مستقیمی بر روابط، نقش*های اجتماعی و شغلی فرد بر جای می**گذارد.

عدم كنترل خشم: هیجانات بخشی اجتناب*ناپذیر از زندگی بشر است، هدایت و بروز هیجانات به روشی مناسب منجر به سازگاری فرد با دنیای اطراف و داشتن زندگی آرام می**گردد. شخصی كه نتواند هیجانات خود را كنترل و به صورت صحیح بروز دهد به راحتی كنترل خود را از دست داده و رفتارهای تكانشی منفی از خود بروز می**دهد مسلماً هیچ كس نمی*خواهد در كنار یك فرد مضطرب، نگران و تكانشی روزگار را سپری نماید این اشخاص انرژی*های منفی خود را به اطرافیان*شان منتقل می**کنند، یكی از اهداف ازدواج رسیدن به آرامش است فردی كه هنوز به بلوغ عاطفی، هیجانی نرسیده است و نمی*تواند هیجانات خود را شناسایی كند به سختی قادر خواهد بود با زندگی روزمره خود سازگاری ایجاد كند و مدام در جنگ و جدال با محیط بیرون از خود خواهد بود.

پیشینه خانوادگی منفی: اغلب این جمله شنیده می**شود «می*خواهی با خودش زندگی كنی نه خانواده*اش» در واقعیت این*گونه نیست پیوند دو جوان به واقع پیوند خانواده*های*شان است نمی*توان شخصی را برگزید بدون در نظر گرفتن خانواده، بدیهی*ست وی نیز در همان شرایط و محیط خانواده رشد یافته و بسیاری از خلق*وخو، عادات، باورها، اعتقادات*اش همانند اعضای خانواده می**باشد. بررسی پیشینه خانوادگی طرف مقابل در تمامی حیطه*ها، شناخت دقیق*تری از خانواده و خود فرد ارائه می**دهد. در انتخاب همسر پیشینه خانوادگی منفی باید مد*نظر قرار گیرد گاهی نمی*توان با برخی از امور منفی سازگاری ایجاد کرد برخی مسائل و پیشینه*های خانوادگی منفی فرد تا پایان عمر همراهش بوده و بر زندگی آینده وی تاثیرگذار خواهد بود .

اختلالات رفتاری و جنسی: شاید همه انسان*ها به نوعی دچار رفتارهای نابهنجار و عادات*های ناخوشایند باشند اما زمانی این مسئله شدت می**یابد كه مداوم فرد رفتارهای ناسازگارانه از خود بروز دهد و در هماهنگ شدن با محیط اطراف دچار مشكل گردد. در كنار اختلالات رفتاری و ناسازگاری*ها، اختلالات جنسی نیز تاثیرات مخربی بر روابط می**گذارد بهتر است از سلامت جنسی فرد كسب اطلاع نمود و زندگی جنسی*اش را مورد تحلیل و بررسی قرار داد. بررسی روابط عاطفی و جنسی گذشته فرد اطلاعات بسیار مفیدی در اختیارتان می**گذارد و می**توان تصمیم*گیری دقیق*تری داشت.

نابالغ بودن از نظر احساسی، سرد و غیر قابل دسترس بودن: هر دختر و پسری هدف*اش از ازدواج بدست آوردن منبع عاطفی قوی می**باشد اگر بنا بر هر دلیلی یكی از طرفین نتواند از نظر روحی، روانی و جسمی شریك زندگی را پشتیبانی نماید آن رابطه به مرور زمان از بین خواهد رفت. در ابتدا باید مطمئن شد وی قابلیت پشتیبانی و حمایت همه جانبه را دارا هست یا خیر؟ رفتارهای حمایتی دوران نامزدی به دو طرف نشان خواهد داد آیا این همان رابطه*ای که می**خواستند هست یا خیر؟ در صورتی که افراد خود واقعی شان را به یکدیگر نشان دهند.
منبع:* دنیای زنان