اطلاعات عمومی ارمنستان


نام

موسی خورنی ، تاریخ نویس ارمنی در نوشته های خود هایک را بنیان گذار ملت ارمنی معرفی کرده است. وی که بعضی معتقدند شخصیتی افسانه ای است به گفته ی موسی خورنی ، از نوادگان حضرت نوح می باشد. و در سال ۲۴۹۲ قبل از میلاد بر "بل" پادشاه وقت بابل فائق آمد و در منطقه ی آرارات ملت ارمنی را بنیان گذاشت. بدین سبب این کشور به زبان بومی ارمنی هایک نام دارد که با افزودن پسوند "ستان" به معنی سرزمین به هایاستان تغییر پیدا کرده است.

زبان رسمی کشور ارمنستان ، زبان ارمنی، است.

جغرافیا

ارمنستان که از شرق به دریاچه ی خزر و از غرب به دریای سیاه نزدیک است در قفقاز جنوبی واقع شده و تا حدودی مرز بین آسیا و اروپا محسوب می شود. این کشور از شمال با گرجستان ، از شرق با جمهوری آذربایجان ، از جنوب با ایران و نخجوان (جمهوری خودگردانی که بخشی از خاک جمهوری آذربایجان است.) و از غرب با ترکیه هم مرز می باشد.
ارمنستان منطقه ی کوهستانی و پرباران است و در بخش میانی دریاچه ی آب شیرین نسبتا پهناوری دارد. این دریاچه که بزرگترین دریاچه ی ارمنستان می باشد دریاچه ی سوان نام دارد. بزرگی ارمنستان۲۹٬۸۰۰ کیلومتر مربع (۱۴۲ام در جهان) است و حدود ۳٬۲۰۰٬۰۰۰ نفر جمعیت دارد.
آیین مردم ارمنستان مسیحیت می باشد.


کوه*ها

تمامی زمین های ارمنستان و همچنین قسمتی از شرق ترکیه و جنوب گرجستان و بخش های جنوب غربی جمهوری آذربایجان را فلات ارمنستان در بر می گیرد. این سرزمین مرتفع مساحتی قریب به ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع دارد و قله های مرتفع آن به ترتیب، آرارات (۵۱۶۵ متر)،سبحان (۴۴۳۴ متر)، آراگاتس(۴۰۹۰ متر) می باشند. این فلات دارای مواد معدنی بسیار گرانبها است و خاک آن زرد و بلوطی پررنگ و کم رنگ است. مواد معدنی فلات ارمنستان را سنگ نمک ، منگنز ، سیانور ، مس ، فلزات پلی متال ، کرومیت ، آلونیت و حتی طلا و برخی دیگر تشکیل می دهند.
آب و هوا

آب و هوای ارمنستان به علت مداری که روی آن قرار دارد نسبتا سرد است ، میانگین دمای هوا ارمنستان در زمستان بین ۶۲ تا ۵ درجه فارنهایت (معادل ۳- تا ۱۵- درجه سانتی گراد) و در تابستان بین ۵۹ تا ۶۸ درجه فارنهایت (معادل ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتی گراد) است و این دما در چاله ها تا ۷۷ درجه فارنهایت (معادل ۲۵ درجه سانتی*گراد) نیز می رسد. بارندگی سالانه ارمنستان به طور میانگین بین۳۰۰ تا ۸۰۰ میلی متر است که در چاله*ها از ۱۵۰ تا ۳۰۰ میلی*متر در سال در نوسان است.

رودها و دریاچه ها

سرچشمه ی بسیاری از رودهای حیاتی و بزرگ ایران و عراق فلات ارمنستان است این رودها عبارتند از: ارس ، کُر ، شاخه ی چپ رودخانه دجله (زاب بزرگ).همان طور که در بخش جغرافیا نیز اشاره کردیم دریاچه ی سوان بزرگترین دریاچه ی ارمنستان می باشد که در بخش میانی و شرق این کشور واقع است. این دریاچه چون در ارتفاع ۱۹۲۴ متری از سطح دریا است یکی از مرتفع ترین دریاچه های آب شیرین جهان است و با توجه به وسعت آن نقش به سزایی در اکوسیستم منطقه دارد. دریاچه ی وان نیز یکی دیگر از دریاچه های مهم ارمنستان می باشد.

پوشش گیاهی و محیط زیست

پستی ها و بلندی های ارمنستان پوشش گیاهی متنوعی را در این کشور ایجاد کرده است. برای مثال در چاله ها گیاهان بیابانی خشک و کوهستانی دیده می شود در حالی که در امتداد رودها چمنزار ها و بیشه زار ها به چشم می خورد. پوشش گیاهی در تمامی بخش های کوهستانی نیز یکسان نیست، در مناطق پست تر دشت های کوهی و در ارتفاعات جنگل های بلوط و کاج منظره ی اصلی کوههای ارمنستان را تشکیل می دهند. قله های مرتفع مانند آرارات و سبحان دارای یخچال های طبیعی هستند و تمام طول سال از برف پوشیده شده اند.
آهو ، بزکوهی ، قوچ ، میش وحشی ، خرس ، کفتار راه راه ، جوندگان و خزندگان حیات وحش این منطقه را تشکیل می دهند. در بعضی از کتاب ها علاوه بر جانوران یاد شده ببر نیز نام برده شده که در اوایل قرن بیستم ببر این منطقه منقرض شده است.استان*ها

ارمنستان ۱۱ استان دارد:

1. آراگاتسوتن
2. آرارات
3. آرماویر
4. گغارکونیک
5. کوتایک
6. لوری
7. شیراک
8. سیونیک
9. تاووش
10. وایوتس جور
11. ایروان

منبع: استان های ارمنستانشهرها

شهرهای اصلی ارمنستان
برآورد جمعیت در سال ۲۰۰۹
رتبه شهر استان جمعیت رتبه شهر استان جمعیت
۱ ایروان ایروان ۱٬۱۰۷٬۸۰۰ ۱۱ گوریس سیونیک 21،935
۲ گیومری شیراک ۱۶۸٬۹۱۸ ۱۲ آشتاراک آراگاتسوتن 20،636
۳ وانادزور لوری ۱۱۶٬۹۲۹ ۱۳ استپاناوان لوری 19،341
۴ اچمیادزین آرماویر ۵۸٬۰۰۰ ۱۴ اسپیتاک لوری 18،237
۵ هرازدان کوتایک ۴۲٬۱۵۰ ۱۵ چارنتساوان کوتایک 17،752
۶ آبوویان کوتایک ۳۶٬۷۰۵ ۱۶ سوان گغارکونیک 17،377
۷ آرتاشات آرارات ۳۵٬۱۰۰ ۱۷ سیسیان سیونیک 16،823
۸ کاپان سیونیک ۳۵٬۰۷۱ ۱۸ ایجوان تاووش 15،620
۹ آرماویر آرماویر ۲۶٬۳۸۷ ۱۹ آرتیک شیراک 14،949
۱۰ گاوار گغارکونیک ۲۲٬۴۴۴ ۲۰ دیلیجان تاووش 13،752

منبع:شهر های ارمنستان

اقتصاد

ارمنستان در واقع وابسته به سرمایه گذاری ارمنیان خارج از کشور اقتصاد خود را بنا کرده است. زمانی که اتحاد جماهیر شوروی برقرار بود و استقلال ارمنستان به رسمیت شناخته نشده بود این کشور مواد اولیه صنایع خود را از سایر جمهوری های شوروی و کشورهای خارجی تهیه می کرد و در آن زمان اقتصاد ارمنستان بر پایه ی صنایع شیمیایی ، فرآوری خوراک ، لاستیک سازی ، ماشین آلات ، الکترونیک ، و بافندگی استوار بود.
پس از فروپاشی شوروی ارمنستان همچنان در مورد انرژی وابستگی شدیدی به کشورهای خارجی از جمله ایران و روسیه دارد. همچنین به علت شرایط جغرافیایی محصور در خشکی و عملا پتانسیل مناسبی برای گسترش کشت و زرع ندارد. به علاوه به علت درگیری های بین ارمنستان و کشورهای همسایگی شرقی و غربی (جمهوری آذربایجان و ترکیه ) فضای مناسبی برای پیشرفت و ترقی در زمینه های اقتصادی و سرمایه گذاری در این کشور وجود ندارد.
این کشور علاوه بر آسیب های فراوانی که در جریان فروپاشی دیده است بعد از آن نیز از جریان جنگ قره باغ نیز خسارات زیادی متحمل شد. اما اینها تنها دلایل افول اوضاع اقتصادی نبودند. چرا که مردم ارمنستان معتقدند مافیای اقتصادی که در کشورشان وجود دارد باعث از بی عدالتی شده است. فساد مالی ارمنستان امروزه بزرگترین چالش این کشور برای پیشرفت می باشد.
شرکت های بسیاری در این راستا ورشکست شدند که به عنوان مثال می توان شرکت هواپیمایی ملی ارمنستان ، آرماویا را نام برد که به علت عدم توانایی در پرداخت بدهی ها در ماه آوریل سال 2013 اعلام ورشکستگی نمود و بحران مالی جهانی را دلیل اصلی این رخداد دانست.


خاستگاه ارمنیان

ارمنیان از دیدگاه نژادی آمیزه*ای از مردمان قفقازی هوری و اورارتویی با مردمان هندواروپایی هستند. هوریان و اورارتوییان خویشاوند گرجیها و چچنهای امروزی بودند. اما فریژیهای تراکی، زبان هندواروپاییارمنی را با خود به قفقاز آوردند.
امروزه شمار ارمنی زبانان جهان پیرامون هشت تا ده میلیون نفر است. جمعیت خود جمهوری ارمنستان سه و نیم میلیون است. یکی از کشورهایی که جمعیت قابل توجهی از ارمنیان را در جهان داراست ایراناست، با جمعیتی معادل صد تا دویست هزار نفر ارمنی. سایر کشورهایی که جمعیت قابل توجه ارمنی تبار دارند عبارت*اند از: ایالات متحده آمریکا یک و نیم میلیون، روسیه : :یک میلیون و دویست هزار، فرانسه : نیم میلیون، لبنان : دویست هزار و سوریه : صد هزار. شمار دیگری نیز در بسیاری کشورها و مناطق جهان از جمله در جمهوری خود خوانده قره باغ زندگی می*کنند. ارمنیان خود برای زبانشان نام*های هایِرن و آشخاری را بکار می*برند. البته نام آشخاری بیشتر از سوی ادیبان بکار می*رود.
در ارمنستان همچنین اقلیت*های کرد ایزدی و روسی و اکراینی هم زندگی می*کنند.


زبان

زبان ارمنی (به ارمنی: Հայերեն هایِرِن) یکی از زبان*های هندواروپایی است که در منطقه قفقاز و به ویژه در کشور ارمنستان رایج است. این زبان با خط ویژه خود یعنی الفبای ارمنی که توسط مسروب ماشتوتس ابداع گردیده است، نوشته می*شود. ارمنی خود شاخه*ای مستقل از خانواده زبانهای هندواروپایی است. زبان ارمنی دو گویش بزرگ اصلی دارد یکی ارمنی شرقی و دیگری ارمنی غربی. زبان رسمی کشور ارمنستان به گویش ارمنی شرقی است. مجموع گویشوران به زبان ارمنی در جهان ۹ میلیون است. از جمله زبانهای رایج دیگر در این کشور میتوان به زبان کردی در قسمت غرب و جنوب غرب این کشور اشاره کرد. زبان روسینیز در این کشور گویشور دارد.

منبع: زبان ارمنی


فرهنگ

نژاد اصلی مردم ارمنستان ، نژاد ارمنی است. این نژاد که از زمان های دور در منطقه ی جنوبی قفقاز ساکن بودند آریایی هستند. از آنجایی تا سال 1990 بین ایران و روسیه بر سر سلطه بر ارامنه همیشه کشمکش وجود داشت و تا قبل از فروپاشی شوروی این کشور مدام بین این دو تقسیم می شد آداب و رسوم مشترک زیادی بین ارامنه ی ارمنستان و ایرانیان وجود دارد. همین وضعیت بین ارمنستان و روسیه نیز وجود دارد که به علت تاریخچه ی نژادی ارمنستان مشترکات بین فرهنگ ایرانی و ارمنی بیشتر از روسیه است.
موسیقی

موسیقی یکی از هنر های محبوب ارامنه است. از سازهای ارمنی که امروزه شهرت جهانی پیدا کرده است می توان به ساز دودوک اشاره کرد. در این کشور به موسیقی کلاسیک و جاز نیز توجه بسیاری می شود. هر ساله کنسرت های کلاسیک بسیاری در این کشور برگزار می شود. سایات نوا ، آرام خاچاتریان و کمیتاس از موسیقیدانان ارمنی هستند.

آشپزی

ارمنستان از نظر کیفیت در محصولات گوشتی (سوسیس و کالباس) بسیار شهرت دارد و انواع کبابها غذای اصلی ارامنه می باشد. علاوه بر کباب غذاهای متنوع دیگری مانند شاورما ، فلافل ، اسپاگتی و هاریسا و بسیاری غذاهای دیگر در ارمنستان طرفدار دارد. تنوع غذاهای دریایی به علت عدم دسترسی این کشور به آب های آزاد کم است با این حال ماهی ایشخان که شبیه به ماهی قزل آلا است در دریاچه ی سوان یافت می شود و بسیار محبوب و خوش خوراک است. از نان های ارمنستان نیز می توان نان مادناکاش ، هرازدان و باگت را نام برد.

ارتش

طبق آخرین آمار در سال ۲۰۰۸ کشور ارمنستان دارای ۶۰ هزار نیروی نظامی است که شامل نیروهای مسلح زمینی ، هوایی و گارد مرزی می باشد. این کشور برای تامین نیازهای نظامی و تسلیحاتی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و اعلام استقلال ، با کشورهای روسیه ، آمریکا ، یونان ، سازمان نانو و حوزه بالتیک قراردادهای نظامی منعقد نمود. علاوه بر ۶۰ هزار نیرو نظامی ، ارمنستان دارای ۳۰۰ هزار نیروی ذخیره است. سیستم نظامی این کشور از پنج لشکر ، یک تیپ تفنگدار و دو هنگ توپخانه تشکیل شدند که تا سال ۲۰۰۲ تعداد ۳۸۹۰۰ تن در این بخش ها فعالیت می کردند.

اطلاعات عمومی ارمنستان