این بدافزار به جمع*آوری اطلاعات از طریق ثبت ضربات صفحه کلید، رمز کردن آنها و ارسال آن برای نویسنده خود می*پردازد.

مرکز ماهر اعلام کرد: حملات هدفمند از چندین مرحله تشکیل می*شوند که به زنجیره قتل APT شناخته می*شوند. مهاجمان به عنوان بخشی از فاز مسلح کردن خود، اغلب یک Payload را در یک فایل قرار می*دهند که زمانی که نصب می*شود، در فاز دستور و کنترل (C2) به مهاجم متصل می*شود.

payload بسیار معمول مورد استفاده بسیاری از بدافزارهای سرقت کلمه عبور، نرم افزار ثبت ضربات صفحه کلید (keylogger) است. هدف از ثبت ضربات صفحه کلید این است که ضربات صفحه کلید کاربر ضبط شود و اطلاعات اعتباری وی و لینک*ها به منابع داخلی و خارجی جمع*آوری شود.

اخیراً بدافزار مارمولک که یک نرم افزار ایرانی ثبت ضربات صفحه کلید است شناسایی شده است.

نخستین ظهور این keylogger به یک فروم در خاورمیانه باز می*گردد. اگرچه ممکن است برخی keylogger ها ضربات صفحه کلید را برای مقاصد قانونی ثبت کنند، اما این نرم*افزار قربانیان خود را با یک payload پنهان گمراه می*سازد. به نظر می*رسد که تولید کننده این بدافزار با قرار دادن آن در فروم مذکور، قصد حمله به سایر اعضای این فروم را داشته است که این کار تکنیکی مرسوم است.

نویسندگان بدافزارها اغلب برای جلوگیری از شناسایی شدن، از ابزارهای ارزان و ساده*ای استفاده می*کنند که بدافزار را با یک برنامه runtime فشرده سازی یا رمزگذاری، تغییر می*دهد. البته در این مورد خاص، فایل*های مرتبط توسط یک نسخه تغییر یافته از ابزار مشهور UPX پنهان شده*اند.

این فایل در هنگام اجرا یک کپی از خود با نام Mcsng.sys در فولدر Sysytem32 ایجاد می*کند. این بدافزار همچنین پروسه*ای را اجرا می*کند که فایل ۱stmp.sys را در فولدر system32\config جایگذاری کرده و می*نویسد.


حفره امنیتی اندر

وب سایت ˈفون آرناˈ روز گذشته اعلام کرد که کارشناسان از یک حفره امنیتی در سیستم عامل موبایل اندروید خبرداده اند که به هکرهای حرفه ای اجازه می دهد از دوربین دستگاه های کاربران، بدون اطلاعشان جاسوسی کند.

برنامه های اندوریدی آلوده قادرند بدون اطلاع کاربر تصاویری را تهیه کرده و حتی آنها را از طریق اینترنت به یک سرور خصوصی منتقل کند و این اقدام زمانی صورت می گیرد که آزادانه در لیست برنامه های نصب شده کاربر وجود دارند.
منبعrogforum.ir