[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]


جایزه آ. ام. تورینگ سالانه از سوی انجمن ماشین*های محاسب (ACM) به اشخاصی که سهم بسزایی در زمینه کامپیوتر دارند، اعطا می*شود.


[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]

[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] جایزه آ. ام. تورینگ سالانه از سوی انجمن ماشین*های محاسب (ACM) به اشخاصی که سهم بسزایی در زمینه کامپیوتر دارند، اعطا می*شود. از آن جایی که جایزه نوبل برای علوم کامپیوتر وجود ندارد، از این جایزه به عنوان جایزه نوبل در کامپیوتر یاد می*شود. این جایزه به افتخار آلن تورینگ پدر علوم کامپیوتر نامگذاری شده*است. شرکت*های گوگل و اینتل حامیان مالی این جایزه 250 هزار دلاری هستند.

آلن ماتیسون تورینگ، ریاضی*دان، منطق*دان و رمزنگار بریتانیایی بود. تورینگ به عنوان پدر علم محاسبهٔ نوین و هوش مصنوعی شناخته شده*است و مهم*ترین جایزهٔ علمی رایانه به افتخار وی جایزهٔ تورینگ نام گرفته*است.

در ادامه افرادی را معرفی می کنیم که برنده این جایزه بزرگ بوده اند.

لئونارد آدلمن (Leonard Adleman)


لئونارد آدلمن زاده ۳۱ دسامبر، ۱۹۴۵، دانشمند علوم نظری رایانه و استاد علوم کامپیوتر و زیست*شناسی مولکولی در دانشگاه جنوب کالیفرنیا است.

در سال ۱۹۹۴ آدلمن پیشنهاد استفاده از دی*ان*ای در حل مسائل ریاضی را داد. او بعد از انجام یک سری تحقیقات دریافت که دی*ان*ای توانایی انجام محاسبات ریاضی را دارد. در حقیقت دی*ان*ای در انجام ذخیره اطلاعات شباهت زیادی به هارد دیسک کامپیوتر دارد. آدلمن را حتی کاشف این خاصیت می*نامند. مقاله او در ژورنال ساینس در سال ۱۹۹۴ به توضیح این پرداخت که چگونه می*توان از دی*ان*ای برای حل مساله مسیر همیلتن استفاده کرد. آدلمن این مساله را با هفت شهر و با محاسبات دی*ان*ای انجام داد. قدم*هایی که او برای این کار انجام داد عبارتند از:• او رشته*های داخل دی*ان*ای*ها را به عنوان شهرها انتخاب کرد. در ژنتیک، کدها با حروف A، T، C و G مشخص می*شوند. ترکیب این حروف شهرها و مسیرهای گذر از آن*ها را مشخص می*کرد.

• هر کدام از این مولکول*هایی که یک مسیر را مشخص می*کند با متصل شدن به هم جواب*های احتمالی مسئله را نشان می*دهند.

• جواب*های اشتباه طی یک واکنش شیمیایی از بین می*روند.

این آزمایش نشان داد که دی*ان*ای قابلیت انجام محاسبات ریاضی را دارد ولی استفاده از آن*ها در این حد هرگز نمی*تواند با کامپیوترهای سیلیکونی رقابت کند.

آلن نیوول (Allen Newell)

آلن نیوول، زاده ۱۹ مارس، ۱۹۲۷ - درگذشته ۱۹ ژوئیه، ۱۹۹۲ (میلادی)، محقق آمریکایی بود که در زمینهٔ علم رایانه و روانشناسی شناختی در شرکت آرای*اِن*دی و دانشکده علوم کامپیوتر فعالیت داشت. او با کمک هربرت الکساندر سیمون و کلیف شاو، توانست زبان پردازش اطلاعات را در موسسه علم و فن کارنگی و شرکت آرای*اِن*دی طراحی کند.(۱۹۵۶) آلن نیوول در سال ۱۹۷۵ به همراه هربرت الکساندر سیمون برای کمک*های اساسی که در زمینهٔ هوش مصنوعی و روانشناسی شناختی کرده بودند، جایزه تورینگ را دریافت کردند.فرانسیس آلن (Frances Elizabeth "Fran" Allen)

فرانسیس الیزابت فران آلن، دانشمند آمریکایی علوم رایانه است. فرانسیس آلن در سال ۱۹۵۴ مدرک کارشناسی ریاضی خود را از دانشگاه ایالتی نیویورک در آلبانی و سه سال بعد کارشناسی ارشد کامپیوترش را از دانشگاه میشیگان دریافت کرد.

آلن کارش را با تدریس ریاضی کاربردی به کودکان شروع کرد. شرایط بد مالی او را مجبور کرد تا برای پرداخت بدهی*هایش به فکر کار دیگری باشد و در شرکت آی*بی*ام به*کار مشغول شد و مدت کوتاهی در آنجا به تدریس پرداخت. پس از آن در زمینه بهینه*سازی و توسعه کامپایلرها شروع به کار کرد و سپس به طراحی و ساختاربندی زبان*های برنامه*نویسی پرداخت و به*سرعت پیشرفت کرد. در سال ۱۹۸۹ اولین زنی بود که در شمار اعضای کلیدی آی*بی*ام درآمد و در سال ۱۹۹۵ نیز به سمت رئیس آکادمی فناوری این شرکت انتخاب شد.فرانسیس آلن در فوریه سال ۲۰۰۷ موفق شد جایزه تورینگ سال ۲۰۰۶ را از ای*سی*ام دریافت کند. او اولین زنی است که توانسته این جایزه را کسب کند. او قول داد جایزه ۱۰۰هزار دلاری خود را صرف کمک به آموزش دختران در کشورهای درحال*توسعه کند.

آلن در طی این سال*ها جوایز دیگری نیز دریافت کرده است که از آن جمله می*توان جایزه آنیتابرگ (Anita Borg) برای رهبری فنی را نام برد که در مراسم زنان درتکنولوژی سال ۲۰۰۴ به او اهدا شد.

همچنین آلن در سال ۱۹۹۱ نیز موفق به دریافت دکترای افتخاری علوم از دانشگاه آلبرتا شد.

کنت ای آیورسن (Kenneth E. Iverson)

کنت ای آیورسن، زاده ۱۷ دسامبر ۱۹۲۰ درگذشته ۱۹ اکتبر ۲۰۰۴، یک دانشمند در زمینه علوم رایانه اهل کانادا بود. وی همچنین برنده جوایزی همچون جایزه تورینگ شده است.الن کی (Alan Kay)


الن کی، یک دانشمند اهل ایالات متحده آمریکا است. وی همچنین برنده جوایزی همچون جایزه تورینگ شده است.اندرو یائو

اندرو یائو (انگلیسی: Andrew Yao ؛ زاده ۲۴ دسامبر ۱۹۴۶) یک دانشمند در زمینه علوم رایانه اهل ایالات متحده آمریکا است. وی همچنین برنده جوایزی همچون جایزه تورینگ شده است.داگلاس انگلبارت (Douglas Carl Engelbart)

داگلاس کارل انگلبارت، زادهٔ ۳۰ ژانویهٔ ۱۹۲۵- مرگ ۲ ژوئیه ۲۰۱۳، مخترع آمریکایی و از پیشگامان علوم رایانه و اینترنت بود. او به دلیل کارهای خود در رابطه با چالش*های تعامل انسان و رایانه شناخته شده*است؛ که نتیجه آن اختراع موس کامپیوتر، توسعه ابرمتن، شبکه*های رایانه*ای و پیش*سازهای واسط گرافیکی کاربر بوده*است. او طرفدار و متعهد به توسعه و استفاده از رایانه و شبکه رایانه*ای برای کمک به مقابله با مشکلات فزاینده و پیچیده جهان به طور فوری است.

انگلبارت در سال ۱۹۲۵ در شهر پورتلند آمریکا متولد شد. در جنگ جهانی دوم به نیروی دریایی ملحق شد و بمدت دو سال بعنوان تکنسین رادار در فیلیپین به انجام وظیفه پرداخت. پس از پایان جنگ به دانشگاه رفت و با درجه کارشناسی مهندسی برق فارغ التحصیل شد و در ادامه در کمیته "رایزنی ملی هوانوردی آمریکا” (NACA) مشغول به فعالیت شد. او در سالهای ۱۹۵۳ و ۱۹۵۵ موفق به اخذ مدارک کارشناسی ارشد و دکترای مهندسی برق از دانشگاه کالیفرنیا گردید.وی در سال ۱۹۵۷، به مؤسسه بین المللی SRI که در آن زمان به Stanford Research Institute مشهور بود و بیش از یک دهه عمر داشت، رفت. در سال ۱۹۶۰ در این مؤسسه، یک مرکز تحقیقاتی با نام ARC را راه اندازی کرد و تا ۱۹۷۷ ریاست آن مرکز را بر عهده داشت. در همین مرکز بود که انگلبارت، در سال ۱۹۶۳ ایده موشواره را مطرح کرد.

هر چند که آن ایده، انقلابی در صنعت کامپیوترهای شخصی ایجاد نمود اما سالها طول کشید که موشواره در معرض دید و استفاده عموم مردم قرار گیرد.

در سال ۱۹۸۶ در کنفرانسی در سانفرانسیسکو، انگلبارت ایده های ابرمتن، ویرایش آنی متن، استفاده از چند پنجره و کنفرانس تلفنی را مطرح کرد. ضمن اینکه در این کنفرانس او سه دستگاه را که با یکدیگر برای کنترل یک کامپیوتر کار می کردند، نشان داد. انگلبارت خطاب به حاضرین گفت: "ما یک دستگاه اشاره گر بنام موشواره، یک صفحه کلید استاندارد و یک مجموعه کلید مخصوص داریم.”

در دنیای کامپیوترهای غول پیکر Main-Frame که با صفحه کلید کنترل می شدند موشواره ایده جدیدی بود. انگلبارت در پاسخ به فردی که دلیل انتخاب نام Mouse را پرسیده بود گفت: "من نمی دانم چرا اسم آنرا Mouse گذاشتیم. بعضی موقع ها از این بابت پوزش می خواهم. از ابتدا با این اسم شروع شد و ما هیچوقت تغییرش ندادیم.”

یک سال بعد مرکز تحقیقاتی ARC به جهت تلاشهای او در دنیای کامپیوتر به دومین نقطه ارتباطی پروژه Arpanet که شکل اولیه اینترنت امروزی بود، تبدیل شد.

اکنون پس از گذشت ده ها سال از اختراع موشواره این دستگاه کوچک همچنان از ملزومات کامپیوترهای شخصی محسوب می شود. او به سبب تلاشهایش جوایز و نشان های متعددی را دریافت کرد. از جمله آنها می توان به مدال ملی فناوری در سال ۲۰۰۰ و جوایز Lemelson-MIT و جایزه Turing در سال ۱۹۷۷ اشاره کرد.

آلن تورینگ که بود؟

آلن ماتیسون تورینگ، ریاضی*دان، منطق*دان و رمزنگار بریتانیایی بود. تورینگ به عنوان پدر علم محاسبهٔ نوین و هوش مصنوعی شناخته شده*است و مهم*ترین جایزهٔ علمی رایانه به افتخار وی جایزهٔ تورینگ نام گرفته*است. وی دارای نشان ویژهٔ سلطنتی انگلستان و نیز عضو پیوستهٔ کالج سلطنتی بود.

تورینگ به کمک ماشین تورینگ فورمولاسیون موثری برای روش الگوریتم و محاسبه تهیه کرد؛ با کمک آزمایش تورینگ، سهم مؤثر و محرکی در زمینهٔ هوش مصنوعی ارائه کرد.او سپس درآزمایشگاه ملی فیزیک مشغول به کار شد، و یکی از طرح*های اولیه برنامه ذخیره شده کامپیوتر را ارائه کرد، هرچند که در واقع ساخته نشد. در ۱۹۴۸ به دانشگاه منچستر رفت تا روی «منچستر مارک ۱» کار کند، که به عنوان اولین کامپیوتر حقیقی دنیا شناخته شد.
در طول جنگ جهانی، تورینگ در بلچلی پارک (مرکز کد شکنی انگلستان) مشغول بود و برای مدتی مسئول بخشی از آن بود، بخش مربوط به تحلیل نوشته*های رمزی نیروی دریایی آلمان. او چند روش برای شکستن رمزهای آلمان*ها ابداع کرد، شامل روش ماشینی الکترومکانیکی که می*توانست ویژگی*های ماشین انیگما را پیدا کند.

در سال ۱۹۵۰ در مقاله*ای معیاری برای تعیین میزان هوشمندی رایانه پیشنهاد کرد که پس از آن به آزمایش تورینگ معروف شد: «سزاوارترین معیار برای هوشمند شمردن یک ماشین، این*ست که آن ماشین بتواند انسانی را توسط یک پایانه «تله تایپ» به گونه*ای بفریبد که آن فرد متقاعد گردد با یک انسان روبروست.»

او با معرفی ماشین تورینگ، یک مدل ریاضی برای تحلیل توانایی*های ذاتی الگوریتم*ها بنیان گذاشت. به همین دلیل ماشین تورینگ یکی از عناصراصلی در نظریه محاسبات و نظریه پیچیدگی است.