به عمل آوردن گل*های رز از دانه، می*تواند کاری لذت*بخش باشد در این مقاله ما شما را با روش کاشت و پروراندن گل رز آشنا می کنیم.

مقدمهبه عمل آوردن گل*های رز از دانه، می*تواند کاری لذت*بخش، و یا در صورتی که دانه*ها موفق به جوانه زنی نشوند، خسته کننده باشد. اگر چه این روش، سریع*ترین راه تکثیر گل رز نیست، ولی باز هم می*تواند گل*هایی به شما بدهد که باعث زیبایی خانه و یا باغ شما شوند. گل*های رز در رنگ*های متنوعی از ارغوانی، نارنجی، صورتی، زرد، سفید و قرمز وجود دارند. کاشتن دانه*های رز و رشد دادن آن*ها به صبر زیاد، تعهد و توجه زیاد به جزئیات نیاز دارد.

دستورالعمل*ها1. قبل از کاشتن دانه*های گل رز، آن*ها را در ظرفی از کود گیاهی قرار داده و در یخچالی با دمای حدود 2 درجه سانتی*گراد حدود 6 تا 10 هفته سرما دهید. این فرایند برای شکستن خواب بذر و آماده سازی آن*ها برای جوانه زنی می*باشد.بذر رز را در یک ظرف تخت که حداقل عمق 3 سانتیمتر داشته و آب به راحتی می*تواند از آن تخلیه شود قرار دهید. آن ظرف را با نیمی از ورمیکولیت و نیمی از خاک گلدان استریل شده پر کنید. قبل از اینکه بذرها را در خاک قرار دهید، کمی هورمون ریشه زنی به آن*ها بزنید تا فرایند ریشه زنی تسریع شود. در زمان استفاده از هورمون ریشه زنی، به دستورالعمل سازنده توجه کنید.
2. بذرهای رز را به طور کامل آبیاری کنید و اجازه ندهید که خشک شوند. خاک را مرطوب و نه خیس نگاه* دارید. بهتر است دانه*ها را زیر یک لامپ مهتابی که مخصوص این کار تهیه کرده*اید و روزی حداقل 16 ساعت روشن است قرار دهید. فاصله مهتابی تا بذرهای شما باید تا حد ممکن کم باشد. این کار باعث نور رسانی پایدار و کنترل شده به گیاه می*شود.زمانی که دو برگ و یا بیشتر از گل پدیدار شد، که معمولاً دو هفته به طول می*انجامد، آن*ها را در گلدان*های جداگانه بکارید. نهال را در یک گلدان پلاستیکی 8 سانتی*متری قرار داده و آن*ها را زیر نور مهتابی قرار دهید. حدود نصف قاشق چای*خوری کود را با یک لیتر آب مخلوط کرده و این مخلوط را بر روی نهال خود بریزید.

منبع: redirect.php?a=wiki.5040.ir/...ticle/1224.html