[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]


«فونس ماتیاس هیکمن» دانش*آموخته* رشته*های* عکاسی و ارتباط تصویری در دانشگاه علوم کاربردی دوسلدورف، زیبایی*شناسی و نظریه رسانه در ووپرتال و فلسفه در دانشگاه هاینه دوسلدورف است.


[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] «فونس ماتیاس هیکمن» دانش*آموخته* رشته*های* عکاسی و ارتباط تصویری در دانشگاه علوم کاربردی دوسلدورف، زیبایی*شناسی و نظریه رسانه در ووپرتال و فلسفه در دانشگاه هاینه دوسلدورف است. او کلاس*ها و کارگاه*های آموزشی متعددی در سراسر جهان برگزار کرده، استاد چندین دانشگاه بوده و در حال حاضر هم در دانشگاه هنر برلین تدریس می*کند. او عضو انجمن مدیران هنری، انجمن کارگردانان نیویورک و اتحاد گرافیک بین*المللی بوده است.

استودیوی طراحی هیکمن با عنوان «فونس هیکمن* ام ۳۲» در برلین در سال ۲۰۱۱ تاسیس شد. این شرکت در میان استودیوهای طراحی، برنده بیشترین جوایز بوده است. بیشترین فعالیت او در زمینه*های فرهنگی شامل طراحی پوستر، جلد کتاب، مجله، وب*سایت و... بوده است. این طراح آلمانی در هفته گرافیک تهران میهمان انجمن طراحان گرافیک بود و ضمن بازدید از نمایشگاهی که در خانه هنرمندان برگزار شد، به ارایه سخنرانی پرداخت. یکی از ویژگی*های او علاوه*بر فعالیت*هایی که در زمینه طراحی گرافیک انجام داده، آگاهی به دانش این رشته نیز است. شاید به همین دلیل او به طراح فیلسوف یا فیلسوف طراح شهره است.

هیکمن در کلاس*های درسی خود سعی می*کند ضمن آموزش*های تکنیکی در مورد گرافیک، دانشجویانی تربیت کند که تنها طراح گرافیک نباشند، هیکمن دوست دارد دانشجویانش افرادی حساس نسبت به مسایل روز و جامعه خود باشند و خود را وقتی موفق می*داند که شاگردانش اهل و فکر و اندیشه بار بیایند. او همچنین در مدت اقامت خود از نمایشگاه هفته گرافیک به*ویژه آثار نسل جوان بازدید کرد. همه اینها باعث شد به*سراغ او برویم تا در مورد آثارش و گرافیک ایران صحبت کنیم هرچند یک روز پیش از این گفت*وگو متوجه شدیم تازه*ترین کتاب او در زمینه فوتبال به*تازگی در آلمان منتشر شده. و در این روزها که بحث فوتبال هم داغ است گفت*وگو را با همین کتاب آغاز کردیم.*تا پیش از گفت*وگو تصورمان این بود که شما یک طراح گرافیک و کسی هستید که در زمینه فلسفه مطالعه کرده است اما ظاهرا کتابی در زمینه فوتبال نیز نوشته*اید که به*تازگی منتشر شده. هنر و فوتبال چه ربطی به هم دارند؟

شاید یک*جورهایی بیشتر از طراحی، به فوتبال علاقه داشته باشم برای اینکه از سه*سالگی فوتبال بازی می*کردم و سه برادر بزرگ*ترم فوتبالیست هستند، پدرم نیز سابقه بازی در فوتبال را دارد، به همین دلیل فوتبال برایم مهم* است. در این مورد کارهایی نیز انجام داده*ام مثلا هنگامی که آلمان در سال 2006 میزبانی مسابقات جهانی فوتبال را برعهده داشت، دست*اندرکاران این رویداد، هویت بصری و لوگویی را برای این مناسبت رونمایی کردند که از لحاظ بصری به*شدت ضعیف و وحشتناک بود، برای همین استودیوی ما، از 10نفر دیگر از شاخص*ترین طراحان آلمان دعوت کرد تا هریک برای این اتفاق یک پرزنتیشن بسازند که توجه بسیار زیادی را در مطبوعات اروپا به خود جلب کرد و حتی وزارت فرهنگ آلمان را مجبور به عذرخواهی از طراحان کرد.

*این کتاب به چه بخش*هایی از فوتبال توجه کرده است؟

اولین جرقه*های این کار وقتی اتفاق افتاد که برای تدریس به دانشگاهی در وین رفته بودم. فضای کلاس سرد بود و دانشجویان ارتباط برقرار نمی*کردند. به ذهنم رسید به آنها بگویم کلاس را رها کنند و فوتبال بازی کنیم، همین باعث شد یخ بچه*ها باز شود و ارتباط خوبی شکل بگیرد منتها این بازی*ها آنقدر جدی شد که یک تورنمنت فوتبال شکل گرفت و برای مدت*های طولانی ادامه داشت اما این کتاب را که «بهترین بازی فوتبال همه تاریخ» نام دارد با کمک دونفر دیگر شامل یک روزنامه*نگار و طراح گرافیک، نوشته*ام. ما در ابتدا می*خواستیم صحنه*های مهمی را که در تاریخ فوتبال آلمان روی داده است، جمع*آوری کنیم اما بعدا به این نتیجه رسیدیم صحنه*های مهم هر دقیقه از فوتبال را مشخص کنیم، به این صورت که برای هرکدام از این دقایق یک عکس همراه با توضیح بیاورم. در نهایت 90 عکس که شرح هر دقیقه از فوتبال بود، جمع*آوری شد. منتها گاهی بازی*ها طولانی*تر *شده و به وقت اضافه و پنالتی رسیده بودند که مجبور شدیم تعداد عکس*ها را به 120 عدد برسانیم. البته در این بررسی*ها متوجه یکی از بازی*های فوتبال نیز بودیم که 180 دقیقه طول کشیده است و به دلیل جذابیت این بازی، به آن هم در کتاب اشاره کرده*ام. همچنین درحال آماده*کردن جلد دوم این کتاب هستم و می*خواهم بازی کشورهای دیگر را در آن گردآوری کنم یعنی به*غیر از بازی*های آلمان، دقیقه*های مهم بازی*های کشورهای دیگر را در کتاب بیاورم.

از فوتبال که بگذریم، خیلی از جوانان ایرانی دوست دارند بدانند در حال حاضر جو هنری در دانشگاه*ها یا محیط*های هنری چگونه است یا مهم*ترین مباحثی که الان در دنیای گرافیک آلمان و اروپا وجود دارد، چیست؟


نمی*توان گفت روی موضوع خاصی تمرکز وجود دارد.

*اما در ایران گاهی روی برخی از مباحث تمرکز زیادی به وجود می*آید به*عنوان نمونه در دوره*ای موضوع تایپوگرافی در میان طراحان گرافیک ایران بسیار داغ بود، آیا در حال حاضر موضوعی وجود دارد که منجر به چالش و بحث میان طراحان گرافیک شود؟

نه. موضوع*های زیادی هست که می*توان در مورد آن صحبت کرد اما الان موضوع واحدی که همه به آن بپردازند، جریان ندارد.

*ظاهرا شما شیوه خاصی برای آموزش دارید و به نوعی غربالگری می*کنید. چه شیوه*ای را در کلاس*هایتان استفاده می*کنید و چه نتایجی داشته است؟

دانشجویان زیادی به کلاس*های من می*آیند. بعد از بررسی مجموعه کارهایشان، تعداد محدودی را انتخاب می*کنم. پس از آن مصاحبه حضوری انجام می*شود. موضوع مهم برای من، این است که یک فرد چقدر استعداد دارد، چقدر دغدغه*های اجتماعی دارد و چقدر کنجکاو است. از نظر من یک دانشجوی خوب کسی است که حساس و از مسایل روز جامعه باخبر باشد. کلاس*های من دو بخش دارد، در بخشی از کلاس، موضوعی را انتخاب می*کنم و از شاگردانم می*خواهم روی آن کار کنند، در بخش دیگر کلاس هم بحث*کردن است.

ارسطو دو هزار سال قبل گفت: «هرکس حرف می*زند، خودش یک معلم است.» در نتیجه برایم خیلی مهم است که دانشجویانم بتوانند صحبت کنند. وقتی قرار است بحث کنیم مهم نیست چند سالتان است، از کجا می*آیید، چه تخصصی دارید، دانشجو هستید یا استاد، در لحظه*ای که حرف می*زنید نقش یک معلم را دارید، دیگران باید به شما گوش دهند و از شما یاد بگیرند. شما باید یاد بگیرید که نظر مخالفتان را هم بشنوید. اگر کسی نظری دارد که با آن مخالفت هستید، شما هم باید وارد بحث شوید یا اگر با موضوع موافق هستید، او را تایید کنید. به این ترتیب یک دیالوگ شکل می*گیرد و با این روش خودتان را هم می*شناسید. شاگردانی دارم که اطلاعات خیلی خوبی در مورد زیبایی*شناسی، طراحی گرافیک و تصویرسازی دارند منتها برای من شاگردانی مهم*تر هستند که یاد گرفته*اند فکر کنند و دغدغه*های ذهنی داشته باشند. وقتی خودم را موفق می*دانم که دانشجویانم هنگام فارغ*التحصیلی از دانشگاه بدانند می*خواهند چه کاری انجام دهند و بیشتر از اینکه مباحث تکنیکی برایشان مهم باشد، به کاری که انجام می*دهند، علم داشته باشند و اهل فکر و اندیشه بار بیایند.

این شیوه چقدر دانشجویانتان را برای ورود به بازار کار آماده می*کند و چقدر این توانایی را برای جذب مشتری به آنها می*دهد؟

آنها تکنیک*های کاری را یاد می*گیرند اما در کنار آن روش بحث*کردن و صحبت*کردن را نیز تمرین می*کنند. همین کار باعث می*شود برای زندگی شخصی و حرفه*ای آماده شوند. آنها در زمینه تکنیک مشکلی ندارند و قوی هستند. این روش مانع از توجه شاگردان به بحث یادگیری تکنیک*ها نمی*شود.

*این روش باعث نمی*شود در ارتباطی که میان طراحان با مشتری*ها به وجود می*آید، به نوعی فاصله بیندازد چون ممکن است آنها با این روش به سطح بالایی از ایده*ها و افکار رسیده باشند اما مشتری یا سفارش*دهنده چنین تفکری نداشته باشند. آیا چنین مشکلی داشته*اید؟

نه. اصلا چنین مشکلی وجود ندارد برای اینکه همان*قدری که من فکر می*کنم، مشتری*هایم نیز همین*طور هستند. کاری که بیرون می*آید نتیجه همفکری من و سفارش*دهندگان است. ما با هم حرف می*زنیم و بحث می*کنیم تا به یک نتیجه مشترک برسیم. نباید سفارش*دهنده را دست*کم گرفت. قبل از شروع کار حتما با سفارش*دهنده صحبت می*کنیم و اگر ببینیم راهمان خیلی از هم جداست، اصلا کار را شروع نمی*کنیم. مشتری*هایی که به من مراجعه می*کنند همسطح من هستند، اینطور نیست که من خودم را بالاتر از آنها ببینم و برعکس. هر دو از یک سطح برخورداریم و حرف همدیگر را خیلی خوب می*فهمیم. من معتقدم باید احترام و علاقه مشترک میان دو طرف وجود داشته باشد.

*بخشی از کار شما در زمینه طراحی پوسترهای فرهنگی به*ویژه سینمایی است. برخی از طراحان پوستر سینمایی و فرهنگی در ایران از اعمال نفوذ زیاد سفارش*دهنده یا تهیه*کننده فیلم بر روند طراحی پوستر گله دارند. این موضوع در میان دانشجویان جوان نیز وجود دارد و آنها انتظار دارند مشتری دخالتی در روند کار نداشته باشد. در آلمان سفارش*دهنده تا چه حد در طراحی یک اثر دخالت می*کند و خود شما چگونه با سفارش*دهندگان تعامل می*کنید؟

من این حرف را نمی*پسندم که بگوییم مشتری یا سفارش*دهنده نباید در کار دخالت کند. هر دو طرف باید به یک نقطه مشترک برسند چون مشتری هم حق دارد که نظر خود را بگوید و حتی اگر در مواقعی موضوع غیرمنطقی را از طراح بخواهد، آن*وقت است که طراح باید هنر به خرج دهد، صحبت کند و مشتری را قانع کند تا در مسیر درست حرکت کند. غیراز این باشد، برای من قابل*قبول نیست. من در چنین مواقعی یا وارد همکاری با آن مشتری نمی*شوم یا اینکه از اول سعی می*کنم کاملا بفهمم او چه می*خواهد و به صورت مشترک به یک نتیجه برسیم. وظیفه طراح این است که مشتری را قانع کند که به یک طرح خوب و درست برسند. هیچ*کس احمق نیست، نه*تنها طراح بلکه مشتری هم احمق نیست. من می*دانم این یک مشکل جهانی است اما طراح نباید فکر کند که مشتری*اش نادان است یا سفارش*دهنده تصور کند طراح نمی*فهمد. من با سفارش*دهندگانم صحبت می*کنم و در کنار بحث*هایمان به آنها می*گویم که به من اعتماد کند و اگر اعتماد کنید بهترین نتایج را خواهید گرفت. احترام*گذاشتن به سفارش*دهنده برای من خیلی مهم است. من طراحی را که مشتری خود را دست*کم می*گیرد، رد می*کنم و هیچ*وقت به سراغ چنین طراح گرافیکی نمی*روم چون نگرش اشتباهی است.

*قبل از اینکه بیایید از گرافیک ایران چه می*دانستید و الان با دیدن نمایشگاه به*خصوص آثار جوانان چه نظری پیدا کرده*اید؟

قبل از سفر به ایران، گرافیک کشور شما خیلی هم برایم غریبه نبود چون تعدادی از طراحان ایرانی را می*شناختم و مجله «نشان» را از شماره اول جمع*آوری کرده بودم.

*با آثار کدام طراحان گرافیک ایرانی آشنا بودید؟

مجید عباسی را از مدت*ها قبل می*شناختم. بسیاری از آثار طراحان ایرانی برایم فرستاده می*شود و از آنجا که به*دلیل داوری نمایشگاه*های مختلف به کشورهای دیگر سفر می*کنم، آثار ایرانیان را دیده*ام اما نکته جالب این است که با سفر به ایران توانستم با صاحبان اثر هم آشنا شوم درحالی که قبلا فقط خود آثار را می*دیدم.

*نمایشگاه هفته گرافیک به*نظرتان چطور بود؟

اول از همه باید بگویم در همه دنیا اینطور است و ایران هم استثنا نیست، وقتی نمایشگاهی از طراحان جوان برگزار می*شود، آثار بسیار زیادی فرستاده می*شود که 70درصد آنها معمولی هستند یعنی از کیفیت متوسطی برخوردارند و در بیشتر مواقع حدود 10درصد آثار، کیفیت خوبی ندارند. همان*طور که گفتم این خصوصیت تنها مربوط به ایران نیست و در تمام دنیا اینگونه است. من دوبار از این نمایشگاه بازدید کردم. دفعه اول زمان افتتاحیه و بار دوم چند روز بعد از مراسم افتتاح بود که فرصت کافی برای دیدن آثار را داشتم، در بررسی آثار باید بگویم تعداد کارهای خوب انگشت*شمار بودند. اگر بعد تجاری گرافیک را کنار بگذاریم، بخش فرهنگی آن مانند یک اثر فرهنگی می*ماند که شاخه جدیدی از هنرهای زیباست و باید ارزش بیشتری برای آن قایل شد. پیشنهاد من این است که نشان*دادن تعداد بی*شماری اثر در حوزه گرافیک فرهنگی خیلی خوب نیست و باید فضای مناسبی برای نمایش چنین کارهایی در نظر گرفت تا پوسترهای روی دیوار فضای کافی برای دیده*شدن داشته باشند.

*ایران به نظرتان چطور بود؟

قبل از اینکه به اینجا بیایم برداشت*های مختلفی از ایران داشتم که بیشتر آنها از سوی رسانه*ها در ذهنم نقش بسته بود زیرا خبرهایی که از ایران در رسانه*ها منتشر می*شود، باعث شده است ما در اروپا یک تصویر بیگانه و غریب از اینجا داشته باشیم. پیش از سفر به ایران، برخی از دوستانم به من می*گفتند بسیار مراقب باش چون مسایل حقوق بشر در صدر خبرهای مربوط به ایران قرار گرفته*اند و همین باعث شده است یک چهره خطرناک از مردم ایران برای ما به وجود بیاید اما مردم ایران بسیار روشن*بین و مطلع هستند و وقتی به اینجا سفر می*کنید، تصورتان عوض می*شود. سفر به اینجا برداشت من را از ایران بسیار تغییر داد و اکنون نگاه مثبتی به ایران دارم. مردم ایران تفاوت زیادی با مردم اروپا ندارند.