افرادی که در طول شب یا حتی در روز دندان*قروچه می*کنند باید از محافظ دندان استفاده می*کنند.


نجمه فریدون*پور بیان* داشت: دندان قروچه یا ساییدن دندان بیشتر در هنگام خواب رخ می*دهد و استفاده از محافظ دندان حتی در هنگام خواب نیز می*تواند دندان*ها را از ساییده شدن و عوارض آن محافظت *کند.

مدیر گروه بخش پروتزهای دندانی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در مورد عوارض ناشی از دندان قروچه، اضافه* کرد: کوتاه شدن دندان*ها به ویژه در دندان*های جلو، آسیب به لثه، سست شدن دندان و لق*شدگی، افتادن و دردناکی دندان، شکستن[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] و پرکردگی*ها، نازیبایی فک و دندان*ها، سر درد و حساس شدن به سرما از عوارض این عادت بد است.

عضو هیئت علمی دانشکده دندانپزشکی بوشهر با بیان اینکه افرادی که در طول شب یا حتی در روز دندان*قروچه می*کنند باید از محافظ دندان استفاده می*کنند، تصریح* کرد: از علت*های بروز این رفتار می*توان به فشارهای روحی، مشکلات مادرزادی عادت*های ناخودآگاه، آلرژی و انگل*های روده*ای اشاره کرد. فریدون*پور خاطرنشان *کرد: مصرف موادی نظیر نوشیدنی*های حاوی کافئین مانند نوشابه*ها، شکلات و قهوه و نوشیدنی*های الکلی می*تواند موجب افزایش دندان قروچه شود.

متخصص پروتزهای دندانی درمانگاه* تخصصی دانشکده دندانپزشکی بوشهر گفت: خودداری از جویدن آدامس، مداد یا هر وسیله دیگر می*تواند در کاهش این عارضه کمک کند اما در برخی از موارد نیز باید درمان توسط پزشک انجام شود و خود درمانی می*تواند تأثیرات منفی برجای بگذارد.
فریدون*پور در پایان خاطرنشان*کرد: این عارضه در کودکان به ویژه هنگام رویش دندان*های شیری یا دایم هم می*تواند اتفاق بیفتد که البته با کامل شدن رویش دندان*ها این مشکل معمولاً حل می*شود.
منبع: [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]