بخش سوم روش های موثر و کارآمد در بزرگ کردن فرزندان و نحوه برخورد مناسب با کودکان و نوجوانان


اگر کودکی عادت بدی مانند کندن مو یا مژه و ... دارد چگونه باید با آن کودک برخورد نمود؟

در چنین مواقعی نباید به کودک توجه نمود و باید با خونسردی برخورد کرد و اوضاع را تحت کنترل در آورد چون توجه در چنین مواقعی باعث می*شود تا همیشه کودک هر وقت لازم بداند این کار را تکرار نماید اما اگر با بی*توجهی والدین مواجه شود دیگر به سراغ این عادت*های بد نمی رود. چگونه می*توان کودک را به دست کشیدن از شیشه شیر و خوردن غذا تشویق نمود؟

بچه دارای لثه می*باشد بنابراین تکه کوچک غذا که نرم باشد و بتواند با لثه*هایش آن را له نماید بچه را خفه نمی*کند و باید سعی شود غذا را با قاشق به کودک بدهیم و شیشه شیر را در هنگامی که به کودک می*دهیم پر نکنیم چون پر کردن شیشه شیر باعث می*شود تا بچه احساس گرسنگی نکند. اگر تنبیه کردن باعث عصبانیت کودک در لحظه تنبیه شود چه رفتاری باید با کودک نمود؟

در چنین مواردی باید نسبت به عصبانیت و جیغ و دادهای کودک بی*محلی کرد و وقتی زمان تنبیه تمام شد و کودک آرام شد درباره چیزی که به خاطرش تنبیه گردیده با او صحبت شود. چطور باید رقابت فرزند بزرگ*تر را نسبت به کودک و نوزاد تازه به دنیا آمده از بین برد؟

وقتی بچه جدیدی وارد خانه می*شود بچه بزرگ*تر موقعیت خود را در خطر می*بیند و احساس می*کند نوزاد او را تهدید می*کند بنابراین حس حسادت و رقابت بین دو بچه صورت می*گیرد در چنین مواقعی والدین باید طوری رفتار کنند که بچه درک کند که هنوز هم می*تواند کارها و زندگی قبلش را ادامه دهد و احساس راحتی بیشتری بکند و او را تشویق کنیم تا به بچه کوچک تر محبت کند و به او یاد دهیم که خواهر یا برادر بزرگ*تر بودن مزیت بزرگی است چگونه می*توان جلوی فحش دادن بچه را گرفت؟

وقتی بچه*ها فحش می*دهند بعضی*ها می*خندند که این کار بسیار اشتباهی است چون بچه*ها دوست دارند بزرگ*ترها را بخندانند و وقتی با فحش دادن بزرگ*ترها می*خندند در واقع کودک به این کار تشویق گردیده و هم چنین محیط خانواده باید به گونه*ای باشد که اعضای خانواده از فحش و حرف*های زشت استفاده نکنند تا کودک هم آن*ها را یاد نگیرد و به کار نبرد. اگر در جمعی بچه شروع به بی*ادبی کرد چگونه می*توان به او تذکر داد بدون اینکه توجه دیگران جلب شود؟

در حضور جمع نباید مخالف رفتاری که در خانه هنگام بی*ادبی با او می*شود برخورد کرد چون در این صورت برای او تضاد به وجود می*آید و عمل نمی*کند بنابراین باید بچه را بیرون برد و با شیوه خانه یعنی با قاطعیت و در صورت سرپیچی استفاده از تنبیه استفاده کرد و به این صورت الگوی رفتاری خانه را ادامه داده*ایم. چگونه می*توان کودکان را به خوردن سبزیجات علاقه*مند نمود؟

در چنین مواردی می*توان دو نوع غذا با سبزیجات را در دو بشقاب تهیه نمود و به او حق انتخاب داد و به او بگویید تا پنج می*شمارم تا یکی از این*ها را انتخاب کند و الا خودش (مادر) یکی از بشقاب*ها را انتخاب می*کند و کودک باید تمام غذایش را بخورد.البته برای موفقیت پشتکار و اراده والدین لازم است و اگر حاضر به خوردن نبودند محکم و قاطعانه باید برخورد نمود و به هیچ*وجه اجازه ندهند هله هوله بخورند. روش رفتار با کودکی که شب*ها از ترس در خواب راه می*رود یا از تخت می*افتد چیست؟

هرگاه بچه از ترس چنین کارهایی را انجام دهد والدین وظیفه دارند که ریشه ترس کودک را با حرف زدن با کودک پیدا کنند و آن را از بین ببرند و هر شب قبل از خواب او را آرام کرده و خیالش را بابت چیزهایی که از آن*ها ترس دارد راحت نماید در این صورت می*توانند مشکل کودک را حل نمایند. چگونه می*توان لحن بد صحبت کردن کودکان را اصلاح کرد

بچه همیشه در حرف زدن والدین را الگوی خود قرار می*دهد یعنی در حرف زدن از والدین تقلید می*کند هرگاه بچه*ای لحن صحبت کردنش بد بود باید به لحن خود توجه نمایند و باید والدین روش ارتباطی خود با بچه را عوض کرده و در محیط خانه و مخصوصاً هنگام صحبت کردن با بچه از لحن خوب استفاده نمایند. هنگام بی*ادبی کودکان در مورد دستورات والدین، چه رفتاری را باید پیش گرفت؟

در چنین مواردی اگر بچه بد رفتاری کرد و کاری را که از او می*خواهید انجام نمی*دهد خونسردی خود را حفظ کنید چون عصبانیت شما کودک را تشویق می*کند که بیشتر سر به سر شما بگذارد بنابراین باید با خونسردی و با صدای آرام با او برخورد کنید و بعد از فروکش شدن عصبانیت او به او توضیح دهید که چرا رفتارش غیرقابل*قبول بوده و پیامدهایش را نیز برایش توضیح دهید. چگونه می*توان به بچه*ها مستقل شدن را آموخت؟

باید به بچه اعتماد کرد و وقتی می*خواهند استقلال را شروع کنند با وظایف کوچک باید شروع کرد مثلاً برای خرید به فروشگاه بفرستیم و زمانی را برای برگشتنش تعیین کنیم و اگر در آن زمان برنگشت مجازاتی برایش تعیین کنیم. در هشدار دادن به بچه به چه نکاتی باید توجه کرد؟

وقتی هشدار می*دهید باید تماس چشمی برقرار کنید و رو در روی بچه قرار بگیرید و تا آخر ادامه دهید اما با لحن آرام و نباید داد زد به نحوی که کودک پی به قاطعیت و جدیت والدین ببرد. چگونه باید کودکان را برای قبول شکست آماده کرد؟

اگر بچه*ای تحمل باخت را ندارد نباید اجازه داد که بچه همیشه برنده باشد بچه*ها باید بتوانند از نا****ی هم درس*های ارزشمندی بگیرند در مواقع باخت کودک را باید به خاطر تلاش*هایش تشویق کرد و باید طوری رفتار کرد که بچه متوجه شود والدین بیشتر بر روی مهارت*های وی تمرکز دارند تا برنده شدنش. چگونه باید بچه*ای را که نمی*تواند در جمع غذا بخورد اصلاح کرد؟

در هنگام غذا خوردن نباید به کودک خیره شد و یا طوری رفتار کرد که کودک احساس کند که به او نگاه می*کنند و باید به کودک کمک کرد تا اعتماد به نفسش را بالا ببرد. چگونه می*توان کودک را به درست راه رفتن عادت داد؟

در چنین مواردی والدین نباید به کودک غر بزند چون غر زدن باعث اضطراب کودک می*گردد بلکه باید کودک را تشویق کرد تا پاهایش را روی زمین بگذارد و اشتباه*ترین کار این است که وقتی بچه روی پنجه راه می رود و پاهایش خسته می*شود او را بغل کنند پس در چنین مواردی والدین باید از غر زدن و بغل کردن کودک هنگام خسته شدن اجتناب کنند. چگونه می*توان به بچه کمک کرد تا بر ترسش غلبه نماید؟

در هنگام ترس کودک ضربان قلبش تند می*شود و در چنین شرایطی کودک حس می*کند که نمی*تواند نفس بکشد و نفس*نفس می زند بنابراین باید کاری کرد که کودک یاد بگیرد وقتی می*ترسد درست نفس بکشد و با نفس*های عمیق کنترل نفس*هایش را به دست بگیرد و این کار را از راه دور شروع کند و بعد نزدیک تر شود. چگونه می*توان صبر و شکیبایی را به کودکان آموخت؟

والدین باید در مورد صبر و شکیبایی با کودک خود صحبت کنند و به تدریج مسئله صبر را برای کودک در اتفاقات مختلف توضیح دهند و والدین می*بایست با احساس بی*صبری و عجز و ناتوانی که برای کودکان پیش می*آید مبارزه کنند و هنگامی که کودکان چنین احساسی دارند از آن*ها به بهترین شکل حمایت کنند و مشکلاتی را که برای کودکان به وجود آمده جدی بگیرند و سعی نکنند مشکلات را کوچک جلوه دهند هم چنین والدین باید مواد و وسایل آموزش متنوع در منزل به کار ببرند تا از این طریق کودک را با فرهنگ*های مختلف با موضوع*های صبر و شکیبایی آشنا کنند. چگونه باید به نوزادان در فصل سرما لباس بپوشانیم؟

باید حتماً از زیرپوش نخی و شلوار نخی برای زیر لباس*ها استفاده شود تا از این طریق هم گرمای بدن نوزاد حفظ شود و هم جنس لباس*های دیگر بدن کودک را اذیت نکند و ترجیحاً از لباس*های پشمی برای کودکان استفاده نکنیم چون برای کودکان ایجاد حساسیت می*کند و هم چنین از پوشاندن لباس بیش از حد به نوزاد اجتناب شود چون این کار باعث گریه کردن و جیغ زدن نوزاد می*گردد بلکه بهتر است یک پتوی مناسب هنگام خروج از خانه با خود داشته باشیم که اگر احساس کردیم هوا سردتر شد یا برای نوزاد سرد است کودک را در پتو بپیچانیم و او را از سرما حفظ کنیم. چگونه می*توان نوزاد را بعد از واکسیناسیون آرام کرد؟

طی تحقیقاتی که صورت گرفته است اگر هنگام واکسیناسیون چند قطره آب قند به کودک داده شود می*توان نوزادان را در هنگام واکسیناسیون آرام کرد تا کمتر گریه کنند. خواب بر رشد کودکان چه تأثیری دارد؟

تحقیقات نشان داده که خواب ناکافی بر متابولیسم بدن کودک تأثیر می*گذارد و باعث چاقی کودکان می*گردد کودکان در سنین مدرسه ابتدایی باید هر شب ده تا دوازده ساعت بخوابند تا هم در فرایند یادگیری و هم بر رشدشان خللی وارد نگردد. چگونه می*توان خجالتی بودن بچه را از بین برد؟

برای از بین بردن خجالت در بچه باید به آن*ها فرصت آمادگی داد و برای آن*ها مشخص شود که در موقعیت*های مختلف چه اتفاقاتی می*افتد و باید به تمام حرف*های کودک با صبر و حوصله گوش کرد و نگرانی*های او را از بین برد و با کودک بازی*های مختلف انجام داد تا بتواند موقعیت*های مختلف اجتماعی را تجربه کند و کودک را تشویق کنیم تا خود را باور کند و بداند که او هم مثل دیگران می*تواند خوب بازی کند یا هر کار دیگری انجام دهد. آیا می*توان بر هوش کودک تأثیر گذاشت و کاری کرد که موجب افزایش هوش کودک گردد؟

تغذیه با شیر مادر؛ ماساژ دادن کودک؛ ارتباط برقرار کردن با کودک؛ تشویق کردن کودک؛ تغذیه کودک با غذاهای سرشار از آهن و کتاب خواندن برای کودک و بازی کردن با او و استراحت کافی در هوش کودک تأثیر بسزایی دارند. در تربیت کودکان تأثیر پدر بر کودک بیشتر است یا مادر؟

تحقیقات نشان داده است که در تربیت کودکان بهتر است والدین شراکتی تربیت کودک را بر عهده نگیرند و بهتر است یکی از والدین نقش مربی را داشته باشد و دیگری نقش همراهی و کمک کردن را بر عهده بگیرد که مادر به علت ارتباط بیشتر با کودک بهتر است نقش اصلی را بر عهده بگیرد و پدر نظرات خود را در مورد تربیت کودک با مادر در میان بگذارد و سعی نکند به روش خودش به کودک آموزش دهد. چه کارهایی باعث تقویت حس خشم در کودک می*گردد؟

ترساندن کودک از پذیرش مسئولیت، تنبیه بدنی کودک، تنش و ناراحتی در محیط خانه و مقایسه کودک با هم سن و سالانش و تشویق کودک برای کارهای جنگجویانه و بی*توجهی به حالت*های عصبی کوک و با تحکم و تحقیر با کودک صحبت کردن از جمله کارهایی است که اگر کودک انجام دهد در واقع باعث تقویت حس خشم کودکان گردیده است و باید از انجام آن*ها اجتناب شود. مشکلات جنسی کودکان را چگونه می*توان از بین برد؟

حمام کردن پسربچه*ها از سن سه یا چهار سالگی بر عهده پدر قرار بگیرد و هم چنین از سه سالگی به بعد لباس*های کودک به نوعی باشد که بیانگر جنسیت او باشد و لباس*های تنگ و چسبان به او نپوشانیم تا باعث تحریک و خارش بدن او نشود بازی*های کودکان مخصوصاً هنگام بازی افراد بالغ با کودک به ویژه در رابطه با جنس مخالف زیر نظر گرفته شود تا اگر خطایی صورت بگیرد والدین آن را تذکر دهند و به کودک آموزش داده شود که صبح*ها وقتی بیدار شد در تخت خواب نماند و یا به پشت بخوابد و دست*ها از پتو بیرون باشد تا از وسوسه*ها مصون بماند و نوازش*های مادران در اطراف دستگاه تناسلی نباشد چون این نوازش*ها برای او لذت*بخش است و برای او تثبیت می*شود و ترک آن برایش سخت خواهد بود و هم چنین هرگاه خود کودک بدن خود را لمس کند بدون عصبانیت باید به او فهمانده شود که این کار خوبی نیست و سعی کنیم کودک را با اسباب*بازی یا چیز دیگری سرگرم کنیم. اگر بچه*ای از والدین خود دزدی کند والدین چگونه باید رفتار کنند؟

آنچه مسلم است این است که بچه به علت جلب توجه والدین یا پوشاندن ضعف خود و جلب توجه دوستانش مرتکب چنین عملی می*گردد زمانی که والدین متوجه چنین رفتاری از جانب بچه گردند باید به شدت از کتک زدن بچه خودداری کرده و هم چنین رفتاری که باعث تشویق کودک بر این امر گردد اجتناب کند بلکه والدین باید به صورت قاطع و به دور از خشم یا تشویق زشتی این کار را به بچه بفهماند و از او بخواهند که دیگر مرتکب چنین کاری نگردد. والدین باید در چه سنی به کودک مسائل جنسی را آموزش دهند؟

آموزش مسائل جنسی در تمام مراحل سنی با توجه به درک و فهم کودک باید صورت بگیرد و محدود به دوره خاصی نمی*شود و در تمامی دو ران*های پیش*دبستانی ، دبستان یا بلوغ و جوانی دادن آموزش لازم است ولی نکته*ای که مهم است آن است که به کودک متناسب با درک و فهمش آموزش داده شود تا باعث زودرسی جنسی کودک نگردد. دلایل شب ادراری کودکان چه می*باشد؟

شب ادراری می*تواند دلایل گوناگونی مانند عوامل فیزیولوژیک،عصبی، عضلانی، سابقه خانوادگی و هم چنین جنسیت (در پسران شب ادراری بیش از دختران است) داشته باشد. علاوه بر این موارد استرس های روانی – اجتماعی در برخی موارد باعث تشدید این مشکل می*گردد. چگونه می*توان مشکل شب ادراری کودکان را درمان کرد؟

بهتر است والدین روی حل این مشکل خیلی تاکید نکنند به صورتی که به یک موضوع استرس زا تبدیل شود و باید خانه را به محیط امنی برای کودک تبدیل نمایند و از خوردن مایعات قبل از خواب به کودک اجتناب نمایند و بهتر است هر شب سه ساعت پس از آنکه کودک به خواب رفت به صورت محبت*آمیز کودک را بیدار کرده تا به دست*شویی برود هم چنین استفاده از تشک*های مخصوص که زنگ هشدار دارند نیز مناسب برای درمان شب ادراری می*باشد. چگونه می*توان کودکان خود را شاد نگه*داریم؟

برای پرورش کودک شاد باید همواره از او تمجید کنیم و اگر مرتکب کار اشتباهی شد عمل و کار او را نقد کنیم به صورتی که به شخصیت او آسیبی نرسد و سعی کنیم محیط امنی را برایشان فراهم سازیم و به آن*ها آموزش دهیم که خوش*بین باشند و سعی نکنیم آن*ها را از همه ناراحتی*ها دور نگه*داریم و استراحت کافی و رشد جسمانی مناسب نیز در شاد بودن کودک تأثیر می*گذارد. چگونه می*توان در تربیت دینی فرزندان موفق بود؟

والدین باید صداقت و رفاقت ؛ تدین؛ مهربانی و اهل عمل بودن به خیر و خوبی*ها را از خود نشان دهند و هم چنین فرزندان را متذکر خدا قرار دهیم یعنی همواره بستر خدا بستر ذکر و یاد خدا باشد و یاد خدا طوری در خانه قوی باشد که کسی جرات گناه کردن را نداشته باشد علاوه بر این شرکت در مجالس عزای سیدالشهدا باعث جذب فرزندان به مجالس معنوی می*گردد و در تربیت کودکان نقش مهمی دارد. چگونه باید کودکان را با خطر اعتیاد آشنا کرد؟

ده سالگی و اوایل نوجوانی بهترین سن برای آشنا کردن کودک با مواد مخدر است که مدارس هم می*توانند نقش بسزایی در آشنا کردن کودکان با اعتیاد داشته باشند البته والدین در سنین کمتر و حتی از هفت سالگی می*توانند در مورد خطر اعتیاد با کودک صحبت کنند.
منبع:
redirect.php?a=forums.pichak.net/2267.html