شیوه تربیتی کودکان بسیار تغییر کرده است و در زیر به راه*هایی ساده برای از این بردن این عادت*ها اشاره می*کنیم.

[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
شیوه تربیتی کودکان دستخوش تغییرات زیادی است و از گذشته تا به امروز تفاوت های زیادی دارد که در اینجا می توانید مواردی از آن ها را ببینید.

مراقب ایجاد پیش*زمینه باشید

اگر هروقت که نوزادمان گریه می*کند او را در آغوش بگیریم او همیشه دنبال بغل کردن است. به همین دلیل، مراقب ساختن پیش*زمینه*ها باشید. از اینها گذشته وقتی اجازه ایجاد شدن این عادت*های بد را می*دهیم، از بین بردن آنها سخت*تر خواهد شد.

الگوی خوبی برایشان ایجاد کنید

گاهی*اوقات بچه*ها بخاطر رفتارها و عادت*های بد والدین یا خواهر و برادرهای بزرگترشان یک عادت بد پیدا می*کنند. مثلاً آیا خودتان لباس*هایتان را روی زمین می*اندازید اما از فرزندانتان انتظار دارید که لباس*هایشان را از روی زمین جمع کنند؟ آیا فرزندتان برای اینکه صدای خود را به شما برساند داد می*زند و دلیل آن هم فریادهای همیشگی شما در خانه است؟ بررسی گرایش*ها و رفتارهای بد خودتان راه بسیار خوبی برای از بین بردن عادت*های بد فرزندتان است.

نادیده بگیرید و دوباره راهنمایی کنید
من وقتی بچه* بودم عادت داشتم ناخن*هایم را می*جویدم. اما کم*کم که بزرگ شدم این عادت را ترک کردم. بخش سلامت دانشگاه میشیگان توصیه می*کند که بااینکه ممکن است بعضی عادت*ها مثل ور رفتن با موها یا مکیدن انگشت آزاردهنده باشند اما اگر فرزندتان مشکل حادی از آن نگرفته باشد (مثلاً دچار عفونت ناخن نشده باشد) نادیده*اش بگیرید. خیلی وقت*ها بچه*ها از روی استرس، خستگی، بی*حوصلگی، ناراحتی یا خواب*آلودگی این کارها را انجام می*دهند. اگر احساس کردید حوصله فرزندتان سر رفته است، فعالیتی به او پیشنهاد کنید تا از این حالت دربیاید.

عواقب را مشخص کنید و تشویق کنید
بعضی عادت*های بد مثل زدن یا گاز گرفتن را نمی توان نادیده گرفت و نیازمند این هستند که عواقبی برای آن مشخص کنید. خیلی مهم است که به فرزندتان بفهمانید که این رفتارها اصلاً خوب نیستند. همچنین یادتان باشد که وقتی فرزندتان خوب و آرام مشغول بازی است، به صورت کلامی او را حسابی تشویق کنید.

اگر تصور می*کنید که رفتارهای بد فرزندتان نشاندهنده یک مشکل جدی است، بهتر است از متخصص کمک بگیرید تا به شما کمک کند علت اصلی بروز این رفتارها و عادت*ها را پیدا کنید.

منبع:
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]