یخ در بهشت هم سرشار از رنگ*های مصنوعی است و هیچ ارزش غذایی*ای ندارد.
بستنی*ها دو گروه شیری و یخی دارند. بستنی*های یخی از اسانس*، رنگ*های خوراکی و شیرین*کننده*هایی مانند شكر تشكیل می*شوند. البته این نوع از بستنی*ها هم انواع کارخانه*ای دارند و هم غیرکارخانه*ای. در كارخانه*های معتبر در فرایند تولید از رنگ*های طبیعی و مشابه آن كه جزو رنگ*های خوراكی مجاز هستند، برای رنگ*دادن به بستنی استفاده می*شود، بنابراین رنگ آنها خطرساز نیست اما اگر بستنی یخی در كارگاه*های كوچك و بدون نظارت وزارت بهداشت تولید شود، ممكن است از رنگ*های غیرمجازی كه قاچاقی وارد شده است، در تهیه این نوع بستنی استفاده شود. به این ترتیب اگر رنگ به كاررفته خوراكی و مجاز نباشد، می*تواند برای سلامت مضر باشد و باعث بروز عوارضی مانند آلرژی، تحریك دستگاه گوارشی، تهوع، اسهال، علایم پوستی مانند كهیر و بروز بیش*فعالی در كودكان شود. مصرف طولانی*مدت آنها نیز با مسمومیت*زایی كبد و كلیه و در نهایت اختلال در عملكردشان همراه است.

معمولا بعد از 3 سالگی می*توان 3-2 قاشق مرباخوری بستنی* (آن هم بستنی*ای كه از شیر تهیه شده)، به*عنوان جزیی از غذاهای تکمیلی و دسر در برنامه غذایی كودكان گنجاند. البته حتی این مقدار هم برای کودکانی که استعداد چاقی دارند، توصیه نمی*شود. در ضمن، به دلیل آنكه میزان کالری انواع بستنی*ها با یكدیگر متفاوت است، برحسب وزن کودک باید نوع مناسب بستنی را انتخاب کرد زیرا بستنی*های معمولی به دلیل تشكیل شدن از شیر، شکر، تخم*مرغ و مقداری خامه در هر 100 میلی لیترشان، 100 کیلوکالری انرژی دارند. كالری بستنی*های یخی کمتر است اما نباید در مصرفشان زیاده*روی كرد.

با توجه به اینكه بستنی*های یخی فقط شامل شکر، رنگ و آب و فاقد هر نوع ماده غذایی هستند، مصرفشان به*خصوص برای كودكان، سالمندان و [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] توصیه نمی*شود. زیاده*روی در مصرف این نوع از بستنی*ها به دلیل شکر افزوده*شده، برای افراد کم*تحرک یا كسانی که دچار اضافه*وزن هستند نیز می*تواند خطر چاقی را به همراه داشته باشد. یخ در بهشت هم سرشار از رنگ*های مصنوعی است و هیچ ارزش غذایی*ای ندارد و مصرفش به هیچ گروه سنی*ای توصیه نمی*شود. با توجه به شروع فصل تابستان و تمایل به مصرف بستنی، بهترین نوع بستنی*هایی هستند كه از شیر تهیه شده*اند.

دكتر آراسب دباغ*مقدم، متخصص بهداشت مواد غذایی

منبع :[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]