مدیر مرکز جامع ترمیم زخم و بافت جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران با بیان اینکه دیابت یکی از شایع ترین بیماری های غیرواگیردار است،گفت:در هر 7 ثانیه یک نفر در جهان به علت ابتلا به این بیماری جان خود را از دست می دهد.

به گزارش مرآت به نقل ازایرنا دکتر غلامرضا اسماعیلی جاوید با تشریح آمارهای گزارش شده در خصوص بیماری دیابت افزود:دیابت پنجمین علت مرگ در بین کشورهای توسعه یافته است و بر اساس آمار حدود 370 میلیون نفر در جهان از این بیماری رنج می برند که همه ساله در تمام کشورهای دنیا تعداد مبتلایان به این بیماری رو به افزایش است.

وی با اشاره به این که آمار دقیق مبتلایان به بیماری دیابت در ایران هنوز مشخص نیست، اضافه کرد :طبق مطالعات اخیر 23 درصد ایرانیان بالای 30 سال، از دیابت رنج می برند یا دچار عدم تحمل گلوکز هستند که در مورد دوم، افراد تقریبا تا 25 درصد احتمال دارد که در آینده دچار دیابت شوند.
به گفته وی امروزه در جهان در هر 7 ثانیه یک نفر به علت دیابت از دنیا می رود و در هر 20 ثانیه یک نفر به دلیل ابتلا به این بیماری بخشی از اندام تحتانی خود را از دست می دهد.
اسماعیلی جاوید در ادامه به هزینه بالای زخم پای دیابتی اشاره کرد و افزود: سالانه بالغ بر 9 تا 13 میلیارد دلار به هزینه درمان بیماران دیابتی افزوده می شود.
وی ادامه داد: حدود 70- 60 درصد بیماران دیابتی به درجاتی از نوروپاتی مبتلا می شوند که در صورت وجود نوروپاتی حسی- حرکتی اندام تحتانی، به زخم پای دیابتی و قطع عضو منجر می شود.
مدیر مرکز جامع ترمیم زخم و بافت جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران موارد قطع عضو غیر ترماتیک ناشی از زخم پای دیابتی در کشور را بسیار بالا توصیف کرد و گفت : با توجه به شواهد موجود و سونامی مرتبط با افزایش شیوع بیماران مبتلا به دیابت باید در نظر داشت که در صورت عدم آموزش و کنترل مناسب بیماری، در آینده نه چندان دور شاهد موارد بسیاری از عوارض مرتبط از جمله زخم های مزمن پا و قطع اندام خواهیم بود.
وی به عوامل تسریع در روند ارتقای سلامت بیماران دیابتی اشاره کرد و گفت: تدوین برنامه کشوری پیشگیری و کنترل بیماری دیابت، افزایش آگاهی بیماران در نحوه مراقبت از پای دیابتی و راه اندازی مراکز تخصصی آموزش، پیشگیری و درمان پای دیابتی به منظور ارائه خدمات مناسب و کامل به صورت سرپایی، از اهداف این مرکز است که می تواند بخش قابل توجهی از هزینه ها و بار اقتصادی حاصل از بستری بیماران و قطع اندام آن ها را بکاهد.
مدیر مرکز جامع ترمیم زخم و بافت جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران بر لزوم بازنگری جدی روش های مراقبت از زخم پای دیابتی تاکید کرد و دیابت را یکی از شایع ترین بیماری های غیرواگیردار جهان معرفی کرد.