کرم*ها و محصولات مختلفی در بازار وجود دارد که می*گویند استفاده از آنها برای حفظ سلامت و شادابی پوست موثر است و با توجه به اهمیت داشتن پوستی جوان و زیبا، خیلی*ها هم از این فرآورده*ها استفاده می*کنند.
در صورتی که به غیر از استفاده از این محصولات، متخصصان پوست می*گویند کارهای دیگری هم باید برای حفظ سلامت و زیبایی پوست انجام شود که متاسفانه اغلب افراد از آن بی*خبرند یا توجهی به آن نمی*کنند.
یکی از مهم*ترین نکاتی که در این*باره مطرح می*شود، [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] هنگام خواب و در طول شب است. البته منظورمان فقط استفاده کردن از کرم*های مخصوص شب نیست، بلکه روش*های ساده*تر و شاید موثرتری در این مورد وجود دارد که می*توان از آنها هم کمک گرفت.

-پوست*تان را بشویید
از صبح تا شب، آلودگی**های مختلفی روی پوست*مان می*نشیند و علاوه بر آلودگی*های محیطی، لوازم آرایشی، کرم*ها و محصولات دیگری که در طول روز استفاده می*کنیم هم روی پوست باقی می*ماند. برای همین به نظر می*رسد حتما پیش از خواب باید صورت را شست، اما آیا واقعا بهترین زمان برای پاکسازی و شست*وشوی پوست، شب*ها پیش از خواب است؟ دکتر زهره نیکبخت به این پرسش چنین پاسخ می*دهد: براساس نوع پوست*تان باید آن را شست*وشو دهید و این کار در هر زمانی از شبانه*روز می*تواند انجام شود. بنابراین صبح، ظهر یا شب با توجه به نوع پوست باید نسبت به پاکسازی و شست*وشوی آن اقدام کنید، اما حتما شب*ها و پیش از خواب باید با استفاده از محصولات پاک*کننده، آرایش و آلودگی*ها را از صورت پاک کنید.
این متخصص بیماری*های پوست و مو می*گوید: معمولا کسانی که پوست چرب دارند، حداقل روزی یکبار باید پوست صورت*شان را بشویند تا چربی*ها با تجمع در منافذ پوست، باعث ایجاد آکنه و دیگر مشکلات پوستی نشود. برای پوست*های خیلی خشک هم بهترین زمان شست*وشوی صورت هنگام استحمام است.
بنابراین افراد می*توانند زمانی که حمام می*کنند، با استفاده از صابون مخصوص پوست خشک یا عبور شامپو از روی صورت، کار شست*وشوی پوست را انجام دهند. کسانی که پوست*شان نرمال است هم باتوجه به نیازشان و شرایطی که در طول روز دارند، باید پوست صورت را بشویند. وی می*افزاید: نیازی که در اینجا مطرح می*شود به شرایط فرد در طول روز بستگی دارد؛ به این معنی که میزان آلودگی هوا و نوع کار شخص می*تواند در این زمینه موثر باشد.
-بهترین ماده شست*وشو دهنده
حالا که معلوم شد، پوست صورت باید شسته شود این پرسش پیش می*آید که بهترین ماده شست*وشودهنده چیست؟ آیا با صابون*های معمولی می*توان صورت را شست یا حتما باید از محصولات خاصی استفاده کرد؟ آن*طور که دکتر نیکبخت می*گوید شست*وشوی پوست باید با استفاده از صابون*های مخصوص، ژل یا شوینده*های مناسب پوست انجام شود که فرد یا خودش باید ماده شست*وشودهنده را انتخاب کند یا از پزشک بپرسد با توجه به نوع پوستش چه شوینده*ای را استفاده *کند. این متخصص پوست و مو در ادامه یادآور می*شود: کسانی که پوست خشکی دارند بهتر است از شوینده*های فاقد صابون استفاده کنند تا پوست*شان خشک*تر نشود.

-قبل از خواب، آرایش*تان را پاک کنید
خانم*ها معمولا در طول روز از مواد آرایشی استفاده می*کنند و شب*ها هم فقط پوست صورت*شان را با صابون می*شویند. این کار اما نمی*تواند آرایش صورت را پاک کند و فقط کار شست*وشو را انجام می*دهد. برهمین اساس دکتر نیکبخت توصیه می*کند با استفاده از شوینده*های مناسب و پاک*کننده*های مخصوص صورت و دور چشم، آرایش را قبل از خواب پاک کنید.
این متخصص پوست و مو به عوارض ناشی از باقی ماندن آرایش روی پوست اشاره می*کند و می*گوید: پیش از خواب، حتما باید آرایش*تان را به طور کامل پاک کنید چون باقی ماندن آرایش روی صورت می*تواند در طولانی*مدت موجب بروز مشکلات پوستی شود. البته متاسفانه اغلب افراد وقتی پوست*شان را می*شویند، دیگر به فکر پاک کردن آرایش نیستند در حالی که شست*وشوی صورت نمی*تواند آرایش را پاک کند.
به گفته وی، برای پاک کردن آرایش از روی صورت حتما باید ابتدا با استفاده از پاک*کننده*های مناسب، آرایش را پاک کنید و بعد کار شست*وشوی صورت را انجام دهید. البته وی توصیه می*کند از کرم*های معمولی برای پاک کردن آرایش استفاده نکنید و مایع پاک*کننده را هم روی دستمال کاغذی یا پنبه نریزید چون این کار باعث می*شود حجم زیادی از محصول بیهوده از بین برود. به جای این کار، خوب است فقط چند قطره از پاک*کننده*های آرایشی را روی پدهای مخصوص بریزید و کار پاک کردن آرایش را انجام دهید.

-طاقباز بخوابید تا پوست*تان سالم بماند
دوست دارید روی صورت*تان بخوابید و پوست صورت را رو به بالش قرار می*دهید؟ اگر چنین عادتی دارید، باید به فکر تغییرش باشید چون دکتر نیکبخت می*گوید خوابیدن روی صورت، سلامت و شادابی پوست را از بین می*برد. این پزشک متخصص توصیه می*کند برای داشتن پوستی سالم و جوان، طاقباز بخوابید و اگر نمی*توانید حداقل روی پهلوها* بخوابید و هرگز به صورت فشار نیاورید چون این کار باعث افزایش [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] صورت در طولانی*مدت خواهد شد.
وی می*افزاید: در صورتی که صورت*تان روی بالش قرار بگیرد، تنفس هم دچار مشکل و نامنظم خواهد شد و علاوه بر این، به قفسه سینه هم فشار وارد می*شود. برای همین هم می*گویند طاقباز، بهترین حالت خوابیدن است.

-کرم*های مخصوص شب
کم نیستند کسانی که از کرم*های شب برای پوست صورت یا دور چشم*شان استفاده می*کنند. البته دکتر نیکبخت می*گوید استفاده از این محصولات می*تواند در حفظ [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] موثر باشد، اما به شرطی که هم محصول مورد استفاده معتبر باشد و هم به طور صحیح استفاده شود.
وی می*افزاید: در چنین شرایطی، استفاده از این محصولات پوست را نرم و لطیف می*کند، آن را مرطوب نگه می*دارد و به سلامت و شادابی پوست هم کمک می*کند. آن طور که این متخصص پوست و مو می*گوید: اگر شب*ها بعد از پاک کردن صورت، از کرم دور چشم و کرم نگهداری گردن و صورت استفاده کنید، در حفظ سلامت پوست*تان موثر است.

منبع : [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]