شروع جنگ با شلیک 2 گلوله در حدود 100 سال پیش + عکسدگرگون شدن جهان فقط با دو گلوله ، صد سال پیش دو گلوله**ای که از سلاح یک جوان ملی*گرای صرب شلیک شد، به زندگی ولیعهد پادشاهی اتریش- مجارستان و همسرش پایان داد. این ترور بهانه*ای به دست کشورهای متخاصم اروپایی داد تا علیه یک*دیگر وارد جنگ شوند.
به گزارش تکناز به نقل از دویچه وله گاوریلو پرنسیپ، جوان ۱۹ ساله*ای که این دو گلوله را از نزدیک به سوی فرانتس فردیناند، ولیعهد پادشاهی اتریش -مجارستان و همسرش، صوفی فون هوهنبرگ شلیک کرد، به گروه ۷ نفره*ی “جنبش ملی جوانان بوسنی” تعلق داشت.
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] اعضای این گروه همگی از ۱۷ تا ۲۰ ساله بودند. “جنبش ملی جوانان بوسنی”، امپراتوری هابسبورگ را “اشغال*گر” می*ن****. افراد فعال این جنبش درست در روزی که فرانتس فردیناند و همسرش پس از بازدید از یک رژه*ی نظامی در وین، به ساریوو سفر کردند تا وابستگی این استان جنوبی به امپراتوری خود را نیز به نمایش بگذارند، آنان را به قتل رساندند.چگونگی ماجرا
رییس دربار فردینالد، این خبر فاجعه*بار را در روز ۲۸ ژوئن ۱۹۱۴ این*گونه به فرزندان آنان رساند: «با کمال تاسف به اطلاع شما می*رسانم که امروز هر دو مقام معظم سلطنتی به دست قاتلی ناجوانمرد در سارایوو کشته* شدند.»

آنتون اشتاین*باخ، افسر محافظ فرانتس فردیناند که هنگام ترور این زوج در نزدیکی آنان بود، چند ساعت بعد ماجرا را به مامور بازپرسی کل صربستان این گونه گزارش می*دهد: «من اول صدای یک تیر را شنیدم و بعد دومین تیر در رفت.


بعد دیدم که گلوله به شاهرگ همایونی خورد و ایشان افتاد. همسرشان هم که نشسته بود، تیر خورد و درگذشت.»

چند روز پس از این ترور، برای فردیناند و همسرش سه بار مراسم *خاکسپاری برگزار شد. نخستین آن در شهر بندری تریسته در شمال شرقی ایتالیا بود. آخرین مراسم تدفین در قلعه*ی آرشتتن در غرب وین پایتخت اتریش برپا شد. آرامگاه این دو در این قلعه واقع است.
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
جنگ جهانی اول: سربازان برای اعزام به میدان*های نبرد ساعت*ها داوطلبانه در صف*های نام*نویسی می*ایستادند.ماجراهای پشت*پرده
اعضای “جنبش ملی جوانان بوسنی” و گاوریلو پرنسیپ که تابعیت اتریش را داشت، تنها “دشمنان” خانواده*ی سلطنتی اتریش مجارستان نبودند و از انجام این عملیات تروریستی سود نمی*بردند. دراگوتین دیمیریوویچ، رییس اداره*ی اطلاعات و امنیت صربستان که از پشتیبانی روس*ها در سن*پترزبورگ نیز برخوردار بود، در این میان نقش تعیین*کننده*ای به عهده داشت.

صوفی نوزتیتس ـ رینک، دختر این زوج سلطنتی معتقد بود که نبرد قدرت میان کشورهای آن دوران و منافع اقتصادی ـ سیاسی هر یک از آن*ها،عوامل اصلی آغاز جنگ بودند.

او در سال ۱۹۸۴ هنگامی که ۸۴ سال داشت، در باره*ی طرح*های سیاسی فرانتس فردیناند که با اهداف رهبران کشورهای دیگر اروپایی هماهنگ نبود، گفته است: «او علاقه داشت که مسایل ملی پیشرفت کنند و می*خواست که سرزمین*های زیادی را از قلمرو پادشاهی خود جدا کند تا هر کشوری راضی باشد.

ولی زبان اصلی و رسمی همان آلمانی باقی بماند…. به نظر من او می*دانست که چه چیزی در انتظارش است.»
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
فرانتس فردیناند، ولیعهد پادشاهی اتریش مجارستان و گاوریلو پرنسیپ، عضو “جنبش ملی جوانان بوسنی”روایت تاریخی ترور
امروزه کمتر تاریخ*دانی است که بر علت*های اصلی جنگ جهانی اول مُهر تایید نکوبد: رقابت اتریش و روسیه در شبه*جزیره*ی بالکان، اختلاف میان فرانسه و آلمان بر سر آلزاس و لرن که از سال ۱۸۷۰ آغاز شده بود و رقابت اقتصادی و دریایی میان آلمان و بریتانیای کبیر. بهانه*ی آغاز جنگ ولی، دو گلوله*ای بود که گاوریلو پرنسیپ شلیک کرد.


پس از قتل فرانتس فردیناند و همسرش، دولت اتریش صربستان را متهم به دخالت در این ترور کرد و از مقامات آن خواست با حضور نمایندگان این کشور تحقیقات گسترده*ای را آغاز کند.

دولت صربستان به خواست بازپرسی* از پرنسیپ و هم*راهانش و محاکمه*ی آنان تن در داد، ولی از پذیرش شرط حضور نمایندگان اتریش سرباز زد.


این امر سبب شد که دولت اتریش به صربستان اعلان جنگ داد و روسیه به حمایت از این کشور بسیج عمومی را آغاز کرد.

در نتیجه آلمان به حمایت از اتریش برخاست، به روسیه و فرانسه اعلام جنگ داد و بلافاصله نیروهای خود را راهی بلژیک ساخت. این اقدام به معنای حمله به یک کشور بی*طرف ارزیابی شد و در پی آن بریتانیای کبیر نیز از در جنگ با آلمان و متحدانش در آمد.
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
پوستر تبلیغاتی شرکت در جنگ ـ صربستان


شادی مر*گبار مردم

با اعلام آغاز جنگ در ماه اوت ۱۹۱۴، میلیون*ها تن از مردم کشورهای مختلف به خیابان*ها ریختند و از سر شادمانی به رقص و پایکوبی پرداختند.

رهبران این کشورها تا ساعت ۱۱ صبح روز ۱۱ نوامبر ۱۹۱۸، هنگامی که جنگ در جبهه*ی غرب پایان گرفت، بی*وقفه نسلی را با پشتیبانی کامل مردم قربانی بازی*های قدرت*طلبانه*ی خود ساختند.


این نسل، در ابتدا برای اعزام به میدان*های نبرد ساعت*ها داوطلبانه در صف*های نام*نویسی می*ایستاد. ولی پس از تجربه*ی صحنه*های دهشتناک خون و خون*ریزی و پیامدهای ویران*گر آن سرخورده شد و علیه ادامه*ی آن به تظاهرات پرداخت. در تاریخ آمده است که حدود ۱۰ میلیون سرباز در این جنگ بی*ثمر کشته و بیش از ۲۱ میلیون تن زخمی شدند.

متهمان ترور فرانتس فردیناند و همسرش سرانجام در اکتبر ۱۹۱۴ از سوی دادگاهی در صربستان به حبس*های طولانی*مدت و سنگین محکوم شدند.

واسو کوبریلوویچ که در آن زمان ۱۸ سال بیشتر نداشت از جمله*ی این متهمان بود که به ۱۶ سال زندان با اعمال شاقه محکوم شد. او در زمان تیتو (۱۸۹۲ – ۱۹۸۰) رییس جمهور یوگسلاوی و رهبر “اتحادیه*ی کمونیست*های یوگسلاوی”، به مقام وزارت رسید و ۵ سال خدمت کرد.