برای کودکان لایه نازکی از خمیر دندان کافیست.

یکی از خطاهای شایع مسواک زدن، زمان کوتاهی است که برای این کار اختصاص داده می*شود، برای اینکه به خوبی دندا**نهایتان را مسواک بزنید باید حدودا ۲ دقیقه وقت برای این کار صرف کنید.
دکتر حمید میر سیاقی دندانپزشک گفت: عجله کردن بزرگ*ترین و اولین خطایی است که حین مسواک زدن مرتکب آن می*شویم. زمانی که با عجله مسواک می*زنید نمی*توانید جرمهای دندان را از بین ببرید. دو سوم افرادی که از بیماری مربوط به لثه رنج می*برند، افرادی هستند که با وجود توصیه*های دندانپزشکان باز از اختصاص دادن دو دقیقه به مسواک زدن، کوتاهی می*کنند. زمانی که مسواک را به دست می*گیرید به ساعت خود نگاه کنید و ۲ دقیقه از وقت با ارزشتان را به اینکار اختصاص دهید.
میر سیاقی افزود: دقت نکردن در حین مسواک زدن، خطای دیگری است که غالب افراد آن را مرتکب می*شوند. باید با دقت یکسان جلو، عقب و روی دندان*ها و همچنین لثه*ها، زبان و کام را تمیز کرد. اغلب بخشهایی از دهان که مسواک به راحتی به آنجا نمی*رسد مثل دندان*های عقب** رها می*شوند، باید توجه داشت که با حوصله و دقت مسواک زده شود.
این دندانپزشک فشار دادن مسواک روی دندان را از اشتباهات دیگر در زمان مسواک زدن دانست و تصریح کرد: فشار دادن مسواک روی دندان*ها باعث می*شود بافت لثه*ها از دندان*ها فاصله بگیرد و از بین برود. حتی ممکن است به حساسیت دندانی یا افتادگی دندان دچار شوید. بهترین مسواک*ها، مسواکهای نرم هستند زیرا اینگونه مسواک*ها به دندان آسیب نمی*رسانند و راحت*تر روی دندان*ها می*لغزند.

وی با تأکید برحرکت دادن درست مسواک روی دندان اذعان داشت: حرکت دادن نادرست مسواک روی دندان از خطاهای دیگر حین مسواک زدن است. اگر مسواک را به صورت افقی از عقب به جلو و برعکس روی دندا**نهایتان می*کشید کاملاً نادرست است،مسواک را باید با حرکات دورانی کوتاه و ملایم روی دندانتان حرکت دهید، نزدیک لثه*ها با زاویه ۴۵ درجه مسواک بزنید و از بالا به پایین مسواک بزنید.

این دندانپزشک در پایان اظهار داشت: در استفاده از خمیر دندان زیاده روی نکنید. این یکی دیگر از خطاهایی است که در حین مسواک زدن مرتکب می*شویم. این کار فی نفسه آسیبی به دندانها نمی*زند اما به خاطر اینکه دوست ندارید، دهانتان پر از کف باشد زمان مسواک زدن را کوتاه می*کنید. برای کودکان لایه نازکی از خمیر دندان کافیست و برای بزرگسالان اندازه یک نخود مناسب است.


منبع: [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]