لامینیت، درمان زیبایی است که برای برطرف*کردن بدرنگی دندان*ها، اصلاح نامنظمی و همچنین فواصل باز بین دندان*ها به کار می*رود.

شکل و زیبایی دندان*ها به ژنتیک و نحوه بهداشت و نگهداری ما بستگی دارد. اشکال*های اولیه دندان، رعایت*نکردن بهداشت دهان و دندان یا حوادث و ضربه*های کوچک مانند ترک یا شکستگی می*تواند زیبایی و شکل دندان*ها را تغییر دهد و در لبخندزدن، صحبت و حتی اعتماد به*نفس افراد اثر منفی بگذارد.
علم پیشرفته امروزی، برای هر کدام از این آسیب*ها راه*حل*های گوناگونی ارائه كرده است. در این مقاله می*خواهیم به لامینیت*های دندان اشاره کنیم که در سال*های اخیر طرفداران زیادی هم پیدا کرده است. با دکتر پویا اصلانی، متخصص پروتز*های دندانی و ایمپلنت و عضو هیات علمی دانشگاه دندان*پزشکی قم در این*باره صحبت كرده*ایم.

استفاده از لامینیت این روز*ها خیلی زیاد شده. لطفا بگویید این مواد از چه جنسی هستند؟
لامینیت پوسته نازکی است که روی دندان*ها قرار داده می*شود. این پوسته نازک از جنس مواد مختلف مثل کامپوزیت، چینی (سرامیکی) و مواد آکریلی است و نصب آنها، دندان*هایی یکدست، مرتب، درخشان و فوق*العاده زیبا ایجاد می*کند.

نوع لامینیت برای هر بیمار چگونه انتخاب می*شود و اصلا چه فرقی بین آنهاست؟
لامینیت*های سرامیکی در لابراتوار ساخته می*شوند از این رو برای ساختن آنها از دندان*ها، البته بعد از تراشیدن مینا، قالب تهیه می*شود ولی در انواع کامپوزیتی، لامینیت*ها مستقیم و به*وسیله دندان*پزشک روی دندان*ها قرار داده می*شوند. لامینیت*های سرامیکی استحکام بیشتری نسبت به انواع کامپوزیتی دارند. ثبات رنگ هم در این نوع از لامینیت زیاد است. لامینیت*های کامپوزیتی برخلاف نوع سرامیکی ثبات رنگ کمتری دارند اما مزیتشان نسبت به لامینیت*های سرامیکی این است که در صورت بروز مشکل به*راحتی قابل اصلاح و ترمیم هستند. انتخاب نوع لامینیت معمولا به*وسیله دندان*پزشک و برحسب نوع و مشکل دندان بیمار انجام می*شود. لامینیت*هایی از جنس آکریل هم ساخته می*شوند. این نوع لامینیت*ها کوتاه*مدت و فوری هستند و نیمه عمر کمی هم دارند و خیلی زود کیفیتشان تغییر می*کند.

لامینیت*ها چه کاربردی دارند و چه مشکلات دندانی را می*توانند برطرف کنند؟
لامینیت، درمان زیبایی است که برای برطرف*کردن بدرنگی دندان*ها، اصلاح نامنظمی و همچنین فواصل باز بین دندان*ها به کار می*رود. البته در هر یک از موارد فوق روش*های درمانی متعددی وجود دارد که انتخاب نوع درمان به تشخیص دندان*پزشک بستگی دارد. مثلا در مورد به هم ریختگی و نامرتبی دندان*ها در بسیاری از موارد درمان ارتودنسی و در مورد سفیدتر کردن روش*های بلیچینگ اولین درمان انتخابی است که دندان*پزشک با توجه به شرایط بیمار، پیشنهاد می**دهد.

تفاوت لامینیت با روکش چیست؟
برای قرار دادن لامینیت در بیشتر موارد به تراش سطح بیرونی دندان نیاز است. این تراش برحسب مورد می*تواند کم یا زیاد باشد. تراش معمولا روی مینا انجام می*شود. بدیهی است بافت مینای تراشیده*شده به*هیچ*وجه جایگزین نمی*شود ولی شاید یکی از مزایای اصلی لامینیت این است که مقدار تراش مینا برای نصب آن در مقایسه با سایر روکش*های دندانی (مثلا انواع تمام سرامیک) بسیار کمتر است.

عمر لامینیت*ها چه مدت است؟
عمر لامینیت*ها به عوامل مختلفی بستگی دارد که می*توان از آنها به مهارت دندان*پزشک، انجام صحیح مراحل نصب، شیوه بستن دندان*ها روی هم (اکلوژن) و وجود عادت*هایی مانند دندان*قروچه اشاره کرد.

چه افرادی نمی*توانند از درمان لامینیت استفاده کنند؟
استفاده از لامینیت در افرادی که بهداشت خوبی ندارند، مبتلا به مشکلات لثه*ای درمان نشده (عفونت فعال) هستند، *پوسیدگی* شدید دندانی دارند، نسج دندانشان به شدت تخریب شده، دندان*های بیش از حد کوتاه دارند یا مینای دندانشان از بین رفته است، اصلا پیشنهاد نمی*شود.


منبع: [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]