کلم، گیاهی سردسیر است که در باغچه بهاری بسیار خوب رشد می*کند ما شما را با روش کاشت کلم دعوت می کنیم.مقدمهکلم، گیاهی سردسیر است که در باغچه بهاری بسیار خوب رشد می*کند. لازم است قبل از اینکه گرمای تابستان، کلم*ها را به دانه ریزی برساند، آن*ها رشد کامل خود را در بهار انجام دهند. دانه*های کلم معمولاً در انتهای زمستان کاشته می*شوند تا نهال*ها به محض اینکه یخ زدگی خاک بیرون برطرف شد، آماده کاشت در خارج باشند. دانه*ها را بین 4 تا 6 هفته قبل از کاشتن در خارج، و یا حدود 10 هفته قبل از آخرین یخ زدگی معمول، در داخل بکارید. کلم دماهای بیرون تا 5 درجه زیر صفر را نیز تحمل می کند، ولی در گرمای بالا خوب رشد نمی کند.


دستور العمل1. گلدان*هایی برای کاشت اولیه به عرض 7 سانتیمتر را با مخلوط مناسب پر کنید. از مخلوط*هایی با خاک کم و کود مناسب که برای رشد اولیه نهال مناسب هستند استفاده کنید.در هر گلدان، 2 دانه کلم قرار داده و حدود نیم تا یک سانتیمتر بر روی آن*ها مخلوط خاک گلدان را بریزید.
2. یک سینی را با حدود 3 سانتیمتر آب پر کنید و گلدان*ها را داخل آن قرار دهید تا زمانی که سطح خاک مرطوب شود. آبیاری از کف باعث آزار دانه*ها و نهال*ها نشده و محیط را برای دانه و گیاه جوان آماده می*کند. زمانی که خاک سطح گلدان*ها مرطوب شد، آب اضافی را از سینی خالی کنید.گلدان*ها را با یک کیسه پلاستیکی بپوشانید . این کار باعث می*شود که در طی فرایند جوانه زنی، رطوبت خاک حفظ شود. گلدان*ها را در محلی خنک با دمای حدود 13 درجه سانتی*گراد قرار دهید تا جوانه بزنند.
3. زمانی که نهال*ها از خاک خارج شدند، که معمولاً بین 6 تا 10 روز از زمان دانه ریزی طول می*کشد کیسه پلاستیکی را بردارید. گلدان*ها را به پنجره آفتاب*گیری که دمای بین 18 تا 21 درجه سانتی*گراد دارد منتقل کنید.زمانی که خاک سطحی شروع به خشک شدن می*کند، گلدان*ها را از پایین آب دهید. تا زمانی که آن*ها را در خارج بکارید، با یک کود نیمه قوی 15-30-15 هر دو هفته آن*ها را تقویت کنید.


نکات و هشدارهاشما می*توانید کلم را به عنوان یک محصول پاییزی نیز رشد دهید. جوانه*ها را زمانی که دمای شبانه کمتر از 15 درجه سانتی*گراد است در خارج بکارید.زمانی که کلم را آب می*دهید، برگ*های آن را خیس نکنید. این کار باعث می*شود که کلم در برابر آفت*های قارچی که در شرایط سرد و مرطوب رشد می*کنند ضعیف شود.منبع: redirect.php?a=forums.pichak.net/1223.html