در این مقاله، با عوامل و رفتارهایی که می*تواند شخصیت شما را موفق*تر و جذاب*تر کند آشنا شده و راهکارهای زندگی برتر را تجربه کنید.
نقش عقل در بهتر زیستن:

عقل ودیعه*ای در وجود انسان است.منفعت و زیبایی و زشتی*ها را به انسان می*نمایاند و در نتیجه بهتر زندگی کردن را به او هدیه می*دهد و به دو بخش عقل طبیعی و تجربی تقسیم می*شود و هر کسی بتواند از این امتیاز خدادادی به درستی استفاده کند زندگی را هم برای خود و هم برای دیگران بامعنا و لذت*بخش کرده است و این مهارت از ویژگی*های انسان برتر است. زیان*های سوء خلق:

کج خلقی جاذبه را از انسان سلب می*کند و او را در نظر افراد فاقد ارزش و اعتبار می*سازد و والدین یا مدیریت تحمیلی طبیعی است که تداوم نداشته باشد چون فرزندان و کارکنان قلیا او را نپذیرفته*اند.افراد کم ظرفیت قادر به کتمان دانسته*ها و ناراحتی*های روحی و روانی خود نیستند یعنی مهارت مقابله با تنش*های زندگی را ندارند محدوده تنگ و کوچک روح این*گونه اشخاص زود لبریز می*شود و معلومات و مکنونات آن*ها ظاهر می*گردد و لذا قادر به کنترل احساسات خود نمی*باشند در نتیجه در اداره امور زندگی و کار دچار چالش و عصبانیت می*شوند. مردم*داری:

مردم*داری یعنی عبور از منیت ها و توجه به انسانیت انسان*ها، مردم*داری یعنی همراهی و همدردی با دیگران و انرژی دادن و انرژی گرفتن. در یک کلام مردم*داری یعنی شاد ساختن و شاد شدن. بنابراین نه تنها کار سختی نیست بلکه در زندگی اجتماعی ضروری است و کسی که این توانایی را دارد از مهارت زندگی و هنر اجتماعی شدن و اجتماعی کردن برخوردار است.مردم*داری یعنی سازگاری با دیگران.
مدارا و سازگاری کردن:

مدارا کردن، زندگی کردن در جمع، احترام به جمع و داشتن توان همگرایی است. کسی می*تواند در جمع و با جمع باشد که قوانین آداب معاشرت را بداند به حقوق خود و دیگران احترام بگذارد،به حق خود قانع باشد و به انسانیت انسان*ها ارزش قایل شود. چنین شخصی به راحتی می*تواند با دیگران ارتباط برقرار کند و هرگز تنها نمی*ماند. چنین فردی دوست مردم و مردم یار و یاور او هستند و از بهداشت روانی و امنیت روانی برخوردار است. عواقب مدارا:

-آرامش و آسایش و سلامت روح و روان برای خود و جامعه.-بهره*مندی اقتصادی از منابع و امکانات و تجهیزات.-بهره*وری و اثربخش کردن فعالیت*ها.-رشد و توسعه روابط انسانی و نشاط و امیدواری-بهسازی اخلاق فردی و اجتماعی-رشد خلاقیت*ها، نوآوری*ها و سازندگی*ها.-ترویج ادب و احترام و راستی و صداقت و همگرایی و بهزیستی علایم و نشانه های سازگاری:

حلم و بردباری در برابر جهالت، عفو و گذشت در مقابل ستم و جفا، صله*رحم با خویشاوندانی که قطع رابطه کرده*اند، ادب و متانت و احترام در مقابل آنکه بی*ادبی کرده است.خوبی و احسان در برابر بدی*ها و بد رفتاری*های دیگران همه از نشانه*های سازگاری و کرامت نفس و روح بلند است. تأثیر سازگاری بر جامعه:

سازگاری زن و شوهر را به هم دل*بسته می*کند و رابطه پدر و مادر را با فرزند تسهیل و تعمیق می*بخشد و بین معلم و دانش*آموز انس و الفت ایجاد می*کند و بین همسایه*ها رفاقت و بین همکاران دوستی و در کل در جامعه سلامت و هم*نوایی به وجود می*آورد و در نتیجه با سازگاری و مدارا جلوی بسیاری از پدیده*های نامناسب اجتماعی گرفته می*شود و خیانت*ها و جنایت*ها کم می*گردد و از اتلاف هزینه*های قضایی و زندان سازی و جرم ستیزی صرفه*جویی می*شود.
مهم*ترین قوانین سازگاری در زندگی مشترک:

هنگام صحبت با همسر خود توجه داشته باشید که زمان و مکان صحیحی را انتخاب کرده باشید.نباید با طعنه یا خشونت صحبت کرد.احساس خود را هنگام گفتگوهای منطقی زیاد به بازی نگیرید.از گله کردن بپرهیزید.به یک توافق برسید.تشویق و تحسین در زندگی*های موفق نقش بسیار مهمی بر عهده*دارند. روش مقاومت در برابر مشکلات:

انسان هرچه با علم زندگی و درک و معرفت دینی بیشتری پیدا کند راه مبارزه با ناملایمات را بهتر پیدا می*کند و از این امتحانات و آزمایش*های الهی سربلند تر و موفق تر بیرون می*آید.صبر و تحمل دو صفت پسندیده و دو خصلت سفارش شده*ی انسان*های برتر است که هنگام مواجه*شدن با مشکلات به کمک انسان می*آیند. راه*های تقویت عزت نفس:

-تقویت ایمان و پیوند انسانی خود با خداوند متعال-آماده شدن برای تغییر-هدف گزینی مناسب برای زندگی-شناخت عوامل بازدارنده از رسیدن به تغییر-مقابله با ترس-پذیرفتن محدودیت، توانایی*ها و موفقیت خود-داشتن امید و دیدن آینده به طرز مثبت راه*های همسر ایده آل بودن:

-افزایش دانش همسر داری-عدم مقایسه همسر با زنان دیگر-عشق خود را نسبت به همسرتان اثبات کنید-روزهای مهم زندگی او را یادداشت کنید-زنان نیاز به صحبت کردن دارند-احساسات خود را نشان دهید-با نام*های خودمانی او را صدا بزنید.-از او عکس بگیرید.-به او استراحت هدیه بدهید.-بدون هیچ مناسبتی هدیه یا دسته گلی به محل کار زنتان بفرستید.-به او آرامش بدهید.-از او تعریف و تمجید کنید.-در همه جا با پیام*های عاشقانه یادداشت بگذارید.-برایش مهمانی بگیرید. راه*های مقابله با سوءتفاهم:

برای رسیدن به تفاهم باید زمینه*ها و کانون*های بروز سوءتفاهم را از میان برد. مسلماً زن و شوهر، برای رسیدن به تفاهم،باید صادقانه عمل کنند اما این بدان معنا نیست که ویژگی*ها و تفاوت*های فردی خود را نادیده انگارند. تفاهم نیازمند صداقت، صراحت، صمیمیت، منطق، گذشت، تلاش دو جانبه و احترام متقابل و احساس تعلق است.اگر این تکنیک ها در رفتار و گفتار به درستی استفاده شوند موثرترین روش مقابله با سوءتفاهم هستند. نکات اساسی در تربیت فرزند:

-به یاد داشته باشید که کودکتان به حضور فیزیکی و عاطفی شما در کنار خویش نیازمند است.-بپذیرید که شما یک سرپرست هستید نه یک زورگو.-عشق خود را به کودکتان ابراز کنید.
عوامل موثر بر تربیت کودکان:

-آگاهی والدین نسبت به ویژگی*های سنی و نیازهای کودک-هماهنگی و مشارکت والدین در تربیت فرزندان-نگاه به زندگی از دریچه چشم کودک-تعداد فرزندان و رابطه والدین با آنان-ویژگی*ها، حالات روحی و روانی مادر در دوره بارداری-توجه به تفاوت*های فردی فرزندان از سوی والدین.-توجه به بهداشت روانی کودک-محیط زندگی کودک یا مهاجرت از منطقه*ای به منطقه دیگر-هماهنگی خانه و مدرسه در تربیت-برنامه*های صدا و سیما و سینما و سایر مراکز فرهنگی آثار مثبت اندیشی:

اندیشه*های مثبت و شادی*بخش و مهرآمیز باعث ترشح هورمون*هایی می*شوند که جسم و ذهن ما را سالم و پرنشاط و سیستم ایمنی و دفاعی بدنمان را فعال تر می*سازد. اندیشه*های مثبت راه پیشرفت*ها، سازندگی و چگونگی رسیدن به پیروزی را به ما نشان می*دهند. اینکه چه توانایی*ها چه نیروی خلاقانه و چه ابتکاراتی می*توانیم داشته باشیم. اعتمادبه*نفس زیاد و خودباوری و بزرگ اندیشی را به ما می*بخشد و باعث می*شود که هرگز خود را دست کم نگیریم. آثار منفی اندیشی:

اندیشه*های منفی فعل*وانفعالات بدن را به صورت منفی تغییر داده و با ترشح هورمون*های مضر و سمی باعث بسیاری از امراض روحی و جسمی می*گردند.افکار منفی ناتوانی*ها و نارسایی*ها و احساس حقارت و خود کم بینی را تشدید کرده و اعتمادبه*نفس را کاهش می*دهد و در حقیقت با منفی اندیشی بر روح و روان خود اثر منفی می*گذاریم. قوانین مهم معاشرت پسندیده:

-همیشه مؤدب باشید-هیچ*گاه دشنام ندهید-با صدای بلند صحبت نکنید-کنترل خود را از دست ندهید-به دیگران خیره نشوید-صحبت کسی را قطع نکنید-همیشه وقت*شناس باشید-اسرار زندگی خصوصی خود را فاش نکنید-حرمت بزرگ*ترها را نگه*دارید.-به اشتباهات دیگران نخندید-پیش از صرف غذا منتظر بمانید همه میهمانان سر جایشان بنشینند-فخرفروشی نکنید-در حد متعارف از افراد تمجید کنید-شل دست ندهیدسیگار نکشیدبیش از حد نزدیک نایستید نقش امید در جامعه:

امید و آرزو بالاترین نقش را در جامعه بازی می*کند و تنها کسی قادر به ایفای نقش اجتماعی است که هم خود به تحقق هدف امیدوار باشد و هم بتواند افراد جامعه خود را در نیل به مقصود امیدوار سازد و هرچه عنصر امید بهتر و قوی تر در زندگی اجتماعی به کار گرفته شود درصد احتمال تحقق هدف بالاتر می رود. تأثیر انگیزه بر زندگی:

انگیزه موجب تشویق افراد به انجام کار و زندگی می*شود. به عبارتی امید را در روح زندگی فرد جاری می*سازند. بی*تردید زندگی با امید زندگی پویا و متحول و بانشاط خواهد بود و در چنین زندگی صفا و صمیمیت بین اعضا خانواده یا دوستان، روابط صمیمی عمیق ، مشورت و هم فکری مهربانی و عطوفت و گذشت وجود خواهد داشت. در نتیجه سلامت جسم و روح و بهداشت و روان تأمین خواهد شد و در چنین زندگانی ای فرد روزبه*روز استعدادهایش شکوفاتر می*شود و اندیشه*اش خلاق می*گردد و از این طریق شادی در زندگی*اش جاری خواهد شد و بهتر از دیگران زندگی می*کند.
راه*های کسب شادی:

-هرگز از پرسش کردن بازنمانید-احساس ناامیدی را از خود دور کنید-ضعف*های خود را بپذیرید-یادگیری را هرگز فراموش نکنید -از مطلق*گرایی دوری کنید-با خودتان صادق و روراست باشید-در گذشته خود زندگی نکنید روش*های شاد کردن فرزندان:

-اجازه دهید گاه فرزندان به روش خود و بدون دخالت شما عمل کنند.-کمک کردن به دیگران را به کودک بیاموزید.-در فعالیت جسمانی با کودک خود همراه شوید-با کودک خود بخندید-او را تشویق و تحسین نمایید-به تغذیه درست فرزند خود توجه داشته باشید.-هنر دوستی را در فرزند خود تقویت کنید-به حرف*های فرزندتان با دقت گوش کنید-به او یاد دهید چگونه مشکلات را حل نماید.-به او فرصت درخشیدن بدهید.-انتظار کار بدون نقص از فرزندتان نداشته باشید. عوامل جذابیت:

-ظاهری آراسته داشته باشید-بیشتر سکوت کنید-نرم و ملایم سخن بگویید-فرد محترمی باشید-زیاد شوخی نکنید ولی فراوان تبسم کنید-امیال و غرایز خود را کنترل کنید-صادق و بی*آلایش و غل و غش باشید


منبع:ویکی5040