لوسیون و کرم، نوعی امولسیون، یعنی مخلوط آب و روغن هستند.


معمولا باید یک لایه نازک 0.1 میلی*متری از كرم روی پوست قرار گیرد. بعضی*ها معتقدند هرچه بیشتر كرم استفاده شود، بهتر است اما این كار فایده ندارد و اثر کرم را افزایش نمی*دهد. تقریبا یک گرم از کرم را می*توان برای سطحی حدود 10در10 سانتی*متر از سطح پوست استفاده کرد اما یک گرم یعنی چقدر؟ استفاده از «واحد بندانگشت» که بعضی از افراد به آن عادت دارند، برای مشخص کردن مقدار کرم موردنیاز نواحی مختلف بدن مناسب است. یک واحد بندانگشت یعنی مقدار کرمی که از یک تیوب کرم با قطر دهانه خروجی 5 میلی*متر خارج شود و روی بند اول انگشت اشاره یک فرد بالغ قرارگیرد. این مقدار تقریبا برابر نیم گرم است. (مقدار کرم لازم برای پوشاندن یک دست، یک واحد بندانگشت است و برای یک کف دست، نصف واحد بندانگشت نیاز است.)

نكته مهم دیگر، تفاوت کرم، پماد و لوسیون است. كاربرد هر یك از این 3 تفاوت اساسی دارد. لوسیون و کرم، نوعی امولسیون، یعنی مخلوط آب و روغن هستند. اگر مقدار آب بیشتر باشد، به آن لوسیون و اگر مقدار روغن بیشتر باشد، به آن کرم می*گویند، اما چون آب و روغن به راحتی با هم ترکیب نمی*شوند، در تهیه کرم*های آرایشی-بهداشتی ماده سومی که حل*کننده است، اضافه می*کنند اما این ماده حلال ممکن است چربی*های خود پوست را هم حل کند. به همین دلیل بعد از استفاده از برخی کرم*ها، گاهی احساس سوزش می*كنیم. به*خصوص اگر صورت کمی تحریک*شده و تحت*درمان با داروهای لایه*بردار باشد.

اما پمادها، روغن*های نیمه جامد هستند که فاز آبی ندارند و دچار آلودگی میکروبی نمی*شوند و نیاز به اضافه کردن مواد نگهدارنده به آنها نیست. با وجود همه این همه حسن، چون پمادها خیلی چرب هستند، استفاده از آنها خیلی خوشایند نیست و فقط به عنوان دارو مصرف می*شوند زیرا داروهای موضعی در قالب پماد بهتر اثر می*کنند. معروف*ترین پماد، وازلین است که با یک پوشش قوی، مانع تبخیر آب پوست می*شود و رطوبت آن را حفظ می*کند.

دکتر محمد شیزرپور، متخصص پوست، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران

منبع: [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]