هیچ روش دائمی*ای برای رفع موهای زائد وجود ندارد.

به*طور کلی حذف موهای زائد قسمت*های خاص و حساس بدن مانند ناحیه تناسلی، زیربغل یا اطراف پستان با روش [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]، اگر *درست و با دقت انجام شود، مشکل چندانی برای فرد ایجاد نمی*کند. البته پوست این نواحی بدن کمی حساس*تر و ظریف*تر از پوست سایر قسمت*ها و عصب*دهی آن هم بیشتر است. بنابراین خطر ایجاد فولیکولیت (التهاب روزنه*های رویش مو)، فولیکولیت*های کاذب یا التهاب دور بافت فولیکول*های مو در این مناطق بعد از اپیلاسیون موهای زائد بیشتر خواهدبود. با دکتر امیرهوشنگ احسانی، متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، درباره همین موضوع گفت*وگو کرده ایم.

آیا امکان دارد قسمت های داخلی اندام تناسلی، بافت پستان یا زیربغل هنگام اپیلاسیون در اثر کشش پوست دچار آسیب شوند؟
نه، قسمت*های داخلی ناحیه تناسلی، غدد لنفاوی زیربغل و بافت پستان، به*سادگی تحت*تاثیر عواملی مانند اپیلاسیون قرار نمی*گیرند و آسیب نمی*بینند. با این حال، از آنجا که این مناطق بدن، مناطق حساس و نسبتا مرطوبی هستند و احتمال وجود میکروب*های مختلف در آنها بیشتر است،* خطر ایجاد التهاب*های فولیکولیت پس از اپیلاسیون موهای زائد هم بالاتر می*رود. برخلاف باور برخی از مردم، اپیلاسیون موهای زائد زیربغل یا اطراف پستان، *ربطی به ابتلا به سرطان و ایجاد غده*های بدخیم سرطانی در این نواحی ندارد. گاهی ضایعات چرکی همراه با درد و التهاب پس از اپیلاسیون قسمت*های حساس بدن ایجاد می*شوند که این مساله هم به حساس*تر، مرطوب*تر و بالاتر بودن بار میکروبی پوست این نواحی برمی*گردد و می*تواند برای فرد آزاردهنده باشد. در موارد نادری هم اگر اپیلاسیون *درست و بادقت انجام نشود، ممکن است مویرگ*های زیر پوست نازک این نواحی در اثر شدت کشش پوست، دچار پارگی شوند و خونریزی*های خفیف زیرپوستی، کبودی و سیاهی پوست این نقاط از بدن پس از اپیلاسیون اتفاق بیفتد.

معمولا آرایشگرها توصیه می*کنند پس از اپیلاسیون نقاط حساس بدن، حتما این قسمت*ها با پماد بتامتازون چرب شود. به نظر شما دلیل این توصیه چیست؟

از آنجا که موهای این قسمت*های بدن کمی ضخیم*تر و دارای ریشه*های محکم*تری نسبت به موهای سایر قسمت*های بدن است، امکان ایجاد التهاب*های پوستی در اثر اپیلاسیون موهای زائدشان وجود دارد و برای پیشگیری از این التهاب*ها، استفاده از پمادهایی مانند بتامتازون توصیه می*شود. البته حواستان باشد این پماد، نوعی داروی کورتونی است و استفاده از آن فقط برای یک یا 2 مرتبه اشکالی ندارد. استفاده مکرر از بتامتازون ممکن است باعث ایجاد تحریک پوست و افزایش احتمال ایجاد جوش در ناحیه شود.

آیا استفاده از کرم*های مرطوب*کننده یا پودر بچه* برای پیشگیری از التهاب پوست بعد از اپیلاسیون فایده*ای دارد؟
استفاده از مرطوب*کننده*ها می*تواند کمک*کننده باشد اما آغشته کردن این نواحی حساس بدن به پودر بچه، توصیه نمی*شود و کار درستی نیست.

آقای دکتر! برخی افراد معتقدند استفاده از روش اپیلاسیون، احتمال ایجاد موهای زیرپوستی را در قسمت*هایی از بدن که موهای ضخیم*تری دارند بیشتر می*كند. به*همین دلیل باید بعد از هر 4 یا 5 مرتبه اپیلاسیون،* یک یا 2بار هم موهای این قسمت*ها را با تیغ از بین برد. آیا چنین اعتقادی درست است؟
نه*چندان؛ چون امکان و دلیل ایجاد موهای زیرپوستی در افراد متفاوت است. یعنی ممکن است نوع و جنس پوست یک نفر به*گونه*ای باشد که پس از اپیلاسیون دچار موهای زیرپوستی نشود و فرد دیگری با تراشیدن موهای زائد با موهای زیرپوستی مواجه شود. به*همین*دلیل معمولا به افرادی که به*شدت با موهای زیرپوستی درگیر هستند، توصیه می*کنیم روش*های مختلف حذف موهای زائد (اپیلاسیون با دستگاه اپیلیدی،* مومک انداختن، استفاده از تیغ یا کرم*ها و پودرهای مخصوص این کار) را امتحان کنند تا بفهمند کدام روش برای کاهش جوش،* التهاب و موهای زیرپوستی موثرتر است.

آیا امکان انتقال بیماری*های پوستی، به*خصوص در ناحیه تناسلی، با روش اپیلاسیون موهای زائد در آرایشگاه*ها وجود دارد؟
بله، ممکن است در آرایشگاه*، تمام موارد بهداشتی رعایت نشود و از موم و ظرف*های مشترکی برای چند مشتری استفاده شود. در این صورت امکان انتقال انواع ناراحتی*های پوستی قارچی و ویروسی مانند تبخال، زردزخم و حتی زگیل وجود خواهد داشت. بد نیست بدانید که احتمال انتقال این ناراحتی*های پوستی در صورتی که شما یا فرد ناقل دچار ضایعات پوستی باشد، بیشتر خواهد بود. مثلا اگر فردی که قبل از شما با موم مشترک [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] کرده، دچار تبخال بوده (حتی ضایعات خشک*شده تبخال) و شما هم بریدگی یا ضایعه*ای در پوست بدنتان داشته باشید، امکان اینکه ویروس را از او بگیرید و دچار تبخال تناسلی شوید، خیلی*زیاد است. این مساله در مورد زگیل و زردزخم هم صدق می*کند.

در مورد کرم*هایی که ادعا می*شود رشد موهای زائد را به تاخیر می*اندازند هم توضیح می*دهید؟
کرمی به*نام «وَنیکا» یا «افلورنیتین» در بازار وجود دارد که مکانیسم عمل آن، به تاخیر انداختن رشد موهای زائد است. مصرف طولانی*مدت این کرم (1 تا 3 ماه) می*تواند در مواردی، تا 6 ماه هم رشد موها را به تاخیر بیندازد. اثر این کرم هم مانند خیلی از روش*های دیگر حذف موهای زائد دائمی نیست.

حرف آخر؟
هیچ روش دائمی*ای برای رفع موهای زائد وجود ندارد. با این حال، اگر جزو افراد پرمو هستید یا می*خواهید تاحد زیادی از شر موهای زائد ناحیه تناسلی و زیربغلتان خلاص شوید، می*توانید از لیزر کمک بگیرید. البته لیزر هم نمی*تواند موها را به*طور کامل از بین ببرد، اما تعداد آنها را تاحد بسیار زیادی کم می*کند و باعث نازک*شدن موهای باقیمانده می*شود. افرادی که حدود 6 جلسه، لیزر موهای زائد انجام بدهند، دیگر نیازی به اصلاح مرتب موهای زائد خود ندارند زیرا بعد از این جلسه*ها، سرعت رشد موها و تعداد آنها به*قدری کم می*شود که شاید نیاز به حذف موهای زائد، به یک بار در سال محدود شود.

منبع: [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]