سلامانه : دکتر محمدمهدی امام با اشاره به تجربه کمردرد در بین ۸۰ درصد مردم با منشا عضلانی گفت: با این وجود علل دیگری مانند بیرون زدگی دیسک، رماتیسم، پوکی استخوان،* عفونت*ها و مشکلات احشاء داخل شکمی هم می*تواند به بروز کمردرد منجر شود.

این فوق تخصص روماتولوژی راهکارهای جلوگیری از کمردردهای عضلانی را منوط به پرهیز از اقداماتی مانند ایستادن طولانی در یک وضعیت، نشستن طولانی در یک وضعیت، برداشتن اجسام با کمر خمیده، انجام کارهای سنگین و حرکت های چرخشی ناگهانی با برداشتن بار در ناحیه کمر عنوان کرد.
کمردردوی افزود: با توجه به علت عضلانی اغلب کمردردها با رعایت یکسری نکات در محافظت از کمر و انجام ورزش مستمر و همچنین مصرف دارو برای کنترل التهاب عضله و دیسک قابل کنترل هستند.

دکتر امام با اشاره به باور غلط عموم درباره لزوم جراحی برای درمان بیرون*زدگی دیسک کمر گفت: تصور غلطی در جامعه وجود دارد که بیرون زدگی دیسک کمر مساوی است با جراحی در صورتی که جراحی فقط در موارد خاص و نادری از کمردردهای دیسکی استفاده می شود و برای عموم کمردردها می*توان از فیزیوتراپی، لیزر و گاهی اوقات تزریقات داخل نخاعی هم بهره برد.
وی افزود: مواردی که جراحی دیسک را ضروری می*کند مقاومت برخی بیماران به درمان های دارویی پس از دو ماه است که بیماران را در معرض خطر جدی و پیشرونده آسیب اعصاب داخل نخاع قرار می دهد.
دکتر امام شایع ترین دردهای مفصلی را آرتروز دانست که با افزایش سن عارض می*شود و بیشتر مفاصل زانو،* لگن و بند انگشتان دست را گرفتار می*کند و معمولاً در زنان شایع*تر است.
این فوق تخصص روماتولوژی خاطرنشان کرد: شایع ترین رماتیسم*های مفصلی بر اساس جنس متفاوت است، بدین شکل که در خانم*ها بیماری به نام آرترید روماتوئید که در دهه سه و چهار دیده می*شود و به سندروم قرینه در مفاصل انگشتان دست منجر می*شود و در آقایان شایعترین علت تورم مفاصل نقرس است که بیشتر شست پا، مفاصل پا و مچ پا را درگیر می*کند.
امام درباره شیوه*های درمانی جدید نیز گفت: پیشرفت*های شایانی شده است. بسیاری ار بیماری*ها با دارو قابل کنترل هستند ولی در برخی بیماری*ها به داروهای جدید و گرانی به نام داروهای بیولوژیک نیاز است که معمولاً در موارد مقاوم استفاده می*شوند که خوشبختانه اخیراً شمار زیادی از بیمه*ها این داروها را تحت پوشش قرار می*دهند.