کانال تلگرام فال و طالع بینی

در تمام بخش ها مدیر فعال ( با سابقه فعالیت در انجمن های دیگر ) می پذیریم ، با ما تماس بگیرید. انجمن پیچک

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: شطرنج

 1. #1
  کاربرفعال

  آخرین بازدید
  چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۳ [ ۱۸:۰۷]
  نوشته ها
  457
  امتیاز
  3,259
  سطح
  1
  Points: 3,259, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 23.0%
  دستاوردها:
  Tagger First Class1000 Experience Points3 months registered
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 72 در 64 پست
  حالت من
  Khoshhal

  Icon16 شطرنج

  در این مقاله شما با تاریخچه شطرنج و نحوه بازی آن آشنا خواهید شد.  تاریخچه*ی شطرنج


  تاریخ شطرنج به حدود 1500 سال قبل باز می*گردد. اولین ابداع*کنندگان این بازی احتمالاً در هند ساکن بوده*اند. این بازی از هند به ایران توسعه پیدا کرد. زمانی که عرب*ها ایران را فتح کردند شطرنج در میان جامعه*ی مسلمانان بازی می*شد و متعاقباً به اروپای جنوبی نیز منتقل شد. در قرن 15 شطرنج در اروپا به شکلی مشابه شکل کنونی*اش تکامل پیدا کرد. در نیمه*ی دوم قرن 19، مسابقات شطرنج شروع* شده و اولین مسابقه*ی قهرمانی شطرنج در سال 1886 برگزار شد. در قرن 20 تحولات عظیمی در تئوری شطرنج رخ داده و فدراسیون بین*المللی شطرنج (FIDE) افتتاح شد. با پیشرفت های قرن 21 ، سیستم های کامپیوتری برای تحلیل شطرنج مورد استفاده قرار گرفت. در دهه*ی 1970 اولین بازی رایانه*ای شطرنج وارد بازار شد. بازی*های آنلاین در اواسط دهه*ی 1990 به بازار آمدند.

  بازی شطرنج در گذشته


  در ابتدای گسترش بازی شطرنج، مهره*ی کنار شاه در میان پارس*ها فرز نامیده می*شد که یک مشاور مرد برای پادشاه بود. اروپاییان تصورات رومانتیک تری داشتند و نام این مهره را ملکه گذاشته بودند. در آن زمان ملکه ضعیف*ترین مهره در صفحه بود. فیل/اسقف نیز یک مهره*ی با حرکات بسیار محدود بود. به دلیل ضعیف بودن ملکه و فیل بازی نسبت به امروز بسیار آهسته*تر بود. زمان زیادی طول می*کشید تا هر فرد بتواند مهره*ی خود را هدایت کرده و حریف را مات کند.در اواخر قرن 15 این قوانین به طور ناگهانی تغییر کردند. ملکه/وزیر از ضعیف*ترین مهره به قوی*ترین مهره تبدیل شد. در همان زمان فیل به مهره*ی با حرکات بلند تغییر کرد. این تغییرات سرعت بازی را بیشتر کرد. فرد مبدع این تغییرات شناخته*شده نیست. شاید قوانین جدید توسط یک فرد ایجاد نشده بودند اما بر اساس آزمایش*ها جمعی اتفاق افتاده*اند.

  مهره*های شطرنج و حرکات آن*ها


  مهره ها > شاه
  | King

  شاه می*تواند به اندازه*ی یک خانه به هر سمت جابجا شود. شاه مهم ترین مهره بازی است. بازیکنی که مهره*ی شاه او اسیر شود بازنده است. این حرکت " مات کردن" نامیده می*شود، یعنی زمانی که شاه در معرض حمله است و نمی*تواند حرکت کرده یا توسط سپاهش به او کمکی برسد.

  مهره ها > وزیر
  | Queen
  وزیر می*تواند به هر تعداد خانه در یک راستی افقی، عمودی یا مورب حرکت کند. وزیر نمی*تواند از روی مهره*های دیگر بپرد.

  مهره ها > رخ | Rook
  قلعه می*تواند به هر تعداد خانه در جهت*های افقی یا عمودی حرکت کند، اما نمی*تواند از روی مهره*های دیگر بپرد.

  مهره ها > فیل
  | Bishop
  فیل می*تواند به هر تعداد خانه در جهت مورب پیش برود. فیل نمی*تواند از روی مهره*های دیگر بپرد.

  مهره ها >
  اسب | Knight
  اسب می*تواند در هر خانه*ای که است به شکل یک مستطیل 3×2 به خانه دیگر جابجا شود. اسب تنها مهره*ای است که می*تواند از روی مهره*های دیگر عبور کند.

  مهره ها >
  سرباز | Pawn
  سرباز تنها می*تواند به سمت جلو برود. از مربع اولیه، سرباز می*تواند یک یا دو خانه پیش برود اما پس از آن تنها قادر به پیمودن یک خانه است. اگرچه سرباز تنها به سمت جلو حرکت می*کند، اما برای زدن مهره*ی حریف می*تواند یک خانه به شکل مورب پیش برود.

  شروع بازی

  مهره*های سفید دریک سمت و مهره*های سیاه در سمت دیگر صفحه قرار می*گیرند. مهره*های شطرنج همیشه به یک شکل چیده می*شوند. سربازها در ردیف دوم قرار می*گیرند. در ردیف اول قلعه*ها در دو گوشه قرا گرفته و اسب*ها در کنار آن*ها هستند. در کنار هر اسب یک فیل قرار دارد. پس از آن ملکه در خانه*ی همرنگش جا داده می*شود (ملکه سیاه در خانه سیاه و ملکه سفید در خانه سفید) در تنها خانه*ی باقیمانده شاه قرار داده می*شود. بازیکنی که مهره*های سفید را دارد همیشه آغازگر بازی است.

  کیش و مات | Checkmate

  هدف این بازی کیش و مات کردن شاه حریف است. این اتفاق زمانی می*افتد که شاه کیش شده و هیچ راهی نداشته باشد. تنها سه راه وجود دارد تا شاه بتواند از این وضعیت رها شود: از آن مسیر خارج شود، مسیر را توسط مهره*ای دیگر ببندد و یا مهره*ای که برای او مشکل ایجاد کرده بود را بزند. اگر شاه نتواند از این وضعیت فرار کند بازی به پایان می*رسد.

  شرایط خاص اتمام بازی


  همیشه بازی شطرنج با برنده شدن یک فرد به پایان نمی*رسد. ممکن است بازی به تساوی برسد. این اتفاق بنا به یکی از 5 دلیل زیر ممکن است بیفتد:
  1. در شرایطی که یک بازیکن به بن بست برسد مثلاً در حالتی که شاه او در وضعیت کیش نیست اما امکان هیچ حرکت قانونی دیگری نیز برای او وجود ندارد.2. بازیکنان صرفاً درباره*ی اتمام بازی و تساوی با هم به توافق برسند.3. به میزان کافی مهره در صفحه وجود نداشته باشد تا به وسیله*ی آن*ها بتوان شاه حریف را کیش کرد.4. اگر یک حالت دقیقاً مشابه برای سه بار تکرار شود، بازیگر می تواند اعلام تساوی کند.5. پنجاه حرکت متوالی انجام شود اما هیچ*کدام از بازیکنان مهره*ی حریف را نزده یا مهره*ی سرباز خود را حرکت نداده* باشد. استراتژی های پایه برای هر
  بازیکن شطرنج  چهار مورد ساده وجود دارد که هر بازیکن شطرنجی باید آن را بداند.
  از شاه خود محافظت کنید:شاه را به کناره*ی زمین که اغلب ایمن تر است ببرید. مهره*های خود را از دست ندهید:با بی*دقتی و کم توجهی مهره*های خود را از دست ندهید. هر مهره باارزش است و بدون آن*ها نمی*توانید حریف را کیش و مات کنید. مرکز صفحه را کنترل کنید:باید با استفاده از مهره*های خود و سربازها مرکز صفحه را تحت کنترل داشته باشید. با این کار شما فضای بیشتری برای حرکت مهره*های خود داشته و برای حریف شما دشوارتر خواهد بود تا عرصه*ای برای مهره*هایش داشته باشد. از همه*ی مهره*ها استفاده کنید:از همه*ی مهره*های خود استفاده کرده و همه*ی آن*ها را تکان دهید. در این صورت در هنگامی که به شاه حمله می*کنید مهره*های بیشتری در اختیار خواهید داشت.

  حرکات خاص در شطرنج

  حرکات خاص > حرکت قلعه | Castling
  با این حرکت می*توانید شاه را به مکان امنی برده و رخ را گوشه خارج کرده و وارد بازی کنید. در این حالت شاه دو خانه به سمت رخ می رود. سپس رخ به خانه*ی کنار شاه ولی در جهت مخالف وضعیت کنونی*اش منتقل می*شود. برای این حرکت باید شرایط زیر مهیا باشد:
  1. این باید اولین حرکت شاه و قلعه باشد.
  2. نباید هیچ مهره*ای میان شاه و قلعه قرار داشته باشد.
  3. شاه نباید در وضعیت کیش باشد و یا این حرکت سبب قرار گرفتن شاه در وضعیت کیش شود.

  حرکات خاص > آن پاسان | En Passant


  آخرین قانون درباره*ی سرباز آن پاسان است که از یک لغت فرانسوی به معنای " در حال حرکت" آمده است. اگر سربازی در اولین حرکت خود دو خانه به جلوآمده و با این کار در کنار سرباز حریف قرار بگیرد، سرباز حریف این توانایی را دارد که با یک حرکت مورب به پشت سرباز حریف رفته و همچنین او را از صفحه بیرون کند. این حرکت باید بلافاصله پس از حرکت اول سرباز حریف انجام شود وگرنه فرصت از دست می رود.

  منبع: forums.pichak.net/1905.html


  ویرایش توسط nesa : شنبه ۲۱ تیر ۹۳ در ساعت ۱۱:۴۴

 2. #2
  کاربر سایت

  آخرین بازدید
  شنبه ۰۵ تیر ۹۵ [ ۱۶:۵۲]
  نوشته ها
  10
  امتیاز
  50
  سطح
  1
  Points: 50, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 55.0%
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  بدنسازی در خانه

  بهترین برنامه اندرویدی که به شما بدنسازی بدون وزنه در خانه رو یاد میده.redirect.php?a=*cafebazaar.ir/app/com.yaghou...ansazi.in.home

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •