در این مقاله شما می توانید اطلاعات مرور اينترنتي خود را با استفاده از قابليت Private mode مرورگر اينترنتي خود، محرمانه نگاه داريدمقدمه

اين يک جنگ در حال جريان است، شرکت*های بزرگ و کوچک سعی می کنند که اطلاعات مرور اينترنتی و عادت*های ما را رديابی کنند، درحالیکه ما سعی می کنيم در حد ممکن اطلاعات خود را محرمانه نگاه داريم. به همين دليل، زمانی که مرورگرهای اصلی، قسمت Private mode (حالت خصوصی) خود را راه*اندازی کردند، اين قضيه خيلی سر و صدا به راه انداخت. در نهايت ما می توانستيم با يک کليک موس، خود را نامرئی کنيم ... مگر نه؟
نه دقيقاً !
حالا خصوصی (private mode) واقعاً آن*قدر که شما فکر می*کنيد خصوصی نيست. بر طبق استفاده*ای که شما از اين قابليت انجام مي*دهيد، ممکن است دقيقاً چيزی باشد که شما به آن نياز داريد، ولی شنلی برای نامرئی شدن در اينترنت نيست، و اگر شما با کارهايی که انجام می دهد و کارهايی که انجام نمی دهد آشنا نباشيد، ممکن است صدمه زيادی از آن بخوريد.

حالت خصوصي (private mode) چه کاري انجام مي*دهد؟

به طور خلاصه، مد خصوصی جلوی ذخيره شدن اطلاعات مرور شما در کامپيوترتان را می گيرد. در تمام مرورگرهای مهم، حالت خصوصي دو کار جالب انجام می دهد: کوکی ها را پاک کرده و فايل*های موقت و تاريخچه مرور (history) را از بين می برد. کوکی ها، به سايت*ها، تبليغ*کننده*ها و افراد و سيستم*های ديگر اجازه می دهد که مرور شما را ردیابی کنند و تاريخچه مرور به يک فرد ديگر، مثلاً همکار شما، اجازه می دهد که بتواند بفهمد شما در 2 ساعت اخير، چه سايت*هايی را بازديد کرده*ايد.
البته پاک کردن کوکی ها، باعث می*شود سايت*هايی همانند سايت*های فروشگاهی و سايت*های بازی نتوانند به طور مثال سبد خريد شما را از قبل پر کرده بوديد ذخيره کرده و در بازديد بعدی آن موارد را به شما نشان دهند. و پاک کردن تاريخچه مرور باعث مي*شود که دفعه بعد که شما خواستيد يک سايت را از بين سايت*های جديدی که بازديد کرده بوديد پيدا کنيد، نتوانيد اين کار را انجام داده و نوار آدرس، به طور خودکار آن آدرس را تکميل نکند. بعلاوه، اگر قابليت ذخيره اسم رمزها را در مرورگر خود فعال کرده باشيد، اين عملکرد برای اسم رمزهای واردشده در حالت خصوصی لحاظ نخواهد شد، پس حتماً اسم رمزهايی که در حالت خصوصی ايجاد می کنيد را به خاطر بسپاريد.
با وجود اينکه شما مي*توانيد به طور خصوصی، قابليت ذخيره کوکی ها و تاريخچه بازديد را برای مرورگر خود غيرفعال کنيد، ولي حالت خصوصی اين اجازه را به شما مي*دهد که تنها با يک کليک موس، هر زماني که لازم داشتيد آن*ها را غيرفعال کنيد.

Safari

اپل، اولين شرکتی بود که حالت خصوصی را ايجاد کرد (در سال 2005) و اسم Private Browsing را بر روی آن گذاشت. گزينه Private Browsing در منوی Safari به راحتی قابل پيدا کردن است. وقتی که آن را انتخاب می کنيد، مرورگر از شما می پرسد که آيا واقعاً می*خواهيد از سيستم مرور محرمانه استفاده کنيد يا خير. زمانی که شما به طور محرمانه مرور می*کنيد، Safari کوکی های موقت را قبول کرده تا بتوانيد کارهای خريد و يا موارد ديگر را انجام دهيد، ولی زمانی که حالت محرمانه را غيرفعال می*کنيد، اين کوکی*ها پاک می*شوند.
علاوه بر پاک کردن کوکی*ها و تاريخچه مرور، مرور محرمانه ليست دانلودهای کامل شده در زمان حالت محرمانه را از پنجره Downloads مرورگر پاک کرده و تمام عبارت*های جستجو شده و آدرس*های واردشده، بعد از خروج از حالت محرمانه از بين خواهند رفت. بعلاوه، Safari در زمان حالت محرمانه، سينک کردن اطلاعات با iCload را نيز متوقف می*کند.

Internet Explorer

مايکروسافت به حالت محرمانه خود "Inprivate Browsing" گفته، و زماني که کار مرور محرمانه شما تمام شد، تمام ردهای مرور شما را پاک می*کند. برخلاف Safari که تمام مرورگر شما را به حالت محرمانه وارد می*کند، شما با Internet Explorer می*توانيد برخی از زبانه*ها را به صورت محرمانه باز کنيد و با بقيه به صورت طبيعی کارکنيد. اينکار، قابليت*های جديدی را در اختيار شما قرار می*دهد، همانند باز کردن دو ايميل گوگل در آن واحد.
براي باز کردن يک زبانه Inprivate ، گزينه "New InPrivate Tab" را از منوی “Tools” انتخاب کنيد (در صورت نديدن منوها، کليد Alt را فشار دهيد)

Chrome

زماني که شما گزينه "New Incognito Window" را از منوی Chrome انتخاب می*کنيد، شما وارد حالتی می*شويد که گوگل نام Incognito را بر روی آن گذاشته است (يا بجای آن از ترکيب Ctrl + Shift + N استفاده کنيد). همانند مرورگرهای ديگر، کروم در حين دوره مرور محرمانه شما، کوکی*ها را قبول کرده، ولی بعد از خارج شدن از اين حالت، آن*ها را پاک می*کند. همچنين تاريخچه مرور شما را نيز پاک می*کند. همانند Internet Explorer، کروم به شما اين قدرت را می*دهد که به طور همزمان، مرورگر عادی و محرمانه را باز کنيد، پس مراقب باشيد که اشتباهاً از يک پنجره عادی برای انجام کارهای محرمانه خود استفاده نکنيد.
يکي ديگر از مواردی که در استفاده از حالت محرمانه کروم بايد مراقب آن باشيد، اين است که در صورتی که در اين حالت، به حساب گوگل خود وصل شويد (Google Account)، مرورهای بعدی شما در تاريخچه آنلاين اينترنتی شما ثبت می*شود. برای اينکه کاملاً رد مرور خود را پاک کنيد، لازم است که از اکانت گوگل خود، Web History را غيرفعال کنيد.

Firefox

مرور محرمانه در فايرفاکس نيز تمام موارد معمول را پاک کرده و هيچ کوکی، کش و يا تاريخچه*ای مرور شما باقی نمی*گذارد. بعلاوه، فايرفاکس اين قابليت را در اختيار شما قرار می*دهد که هميشه به صورت محرمانه اينترنت را باز کنيد (برای فعال کردن اين قابليت، بايد به قسمت Preference مرورگر خود مراجعه کنيد). برای مرورهای محرمانه دوره*ای، گزينه “New Private Window" را از منوی File مرورگر خود انتخاب کنيد (يا از ترکيب Ctrl + Shift + P) استفاده کنيد.

مرور محرمانه چه کاري را انجام نمي*دهد؟

بزرگ*ترين نقص مرور محرمانه اين است که سايت*ها همچنان مي*توانند با استفاده از IP رايانه شما، مرور شما را رديابی کنند. علاوه بر اين، ISP (ارائه*کننده خدمات اينترنت) شما، و قسمت IT شرکت شما نيز مي*تواند اين کار را انجام دهد. در هر صورت، حالت محرمانه برای دسترسی به سايت*هايی که در زمان کار نبايد به آن*ها مراجعه شوند (همانند Facebook) نبايد استفاده شود. همچنين مودم خانه شما، در صورتی که شما و يا يک شخص ديگری آن را در حالت ثبت استفاده (log usage) قرار دهد، می*تواند به شما خيانت کند.
حالت خصوصی معمولاً کوکی*ها را به طور کامل بلوکه نمی*کند، پس فعاليت*های مرور شما همچنان قابل ردگيری خواهد بود. خيلي از مرورگرها قابليت "عدم ردگيری" را در اختيار مصرف*کننده*ها قرار می*دهند، ولی به خاطر داشته باشيد، که قابليت عدم ردگيری خيلی شبيه اين است که به کسی بگوييد با شما تماس نگيرد، و انجام شدن و يا نشدن آن، بستگی به شخص و يا سيستم مقابل دارد. حرف کلی: از اينکه فعاليت شما مورد ردگيری قرار نخواهد گرفت مطمئن نباشيد.
اگر شما در زمان مرور محرمانه، فايلی را بر روی کامپيوتر خود ذخيره کرده باشيد، آن فايل*ها بر روي کامپيوتر شما باقي خواهند ماند، تا زمانی که به طور دستی خودتان آن*ها را پاک کنيد.
در نهايت، حالت خصوصی شما را از شر برنامه*های جاسوسی که عادات مرور شما را ردگيری می*کنند رها نمی*سازند و همان طوری که زمانی يک صفحه Incognito را در مرورگر کروم باز می*کنيد گوگل به شما يادآوری می*کند، هنوز هم افرادی که پشت سر شما قرار دارند، می*توانند در صفحه مانيتور کارهای شما را ببينند!


منبع: redirect.php?a=forums.pichak.net/1154.html