کانال تلگرام فال و طالع بینی

در تمام بخش ها مدیر فعال ( با سابقه فعالیت در انجمن های دیگر ) می پذیریم ، با ما تماس بگیرید. انجمن پیچک

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: واژگان اقتصادی

 1. #1
  کاربر سایت

  آخرین بازدید
  سه شنبه ۰۷ خرداد ۹۸ [ ۱۸:۲۷]
  نوشته ها
  83
  امتیاز
  5,143
  سطح
  1
  Points: 5,143, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Tagger Second ClassVeteranCreated Blog entry5000 Experience Points
  نوشته های وبلاگ
  2
  سپاس ها
  1
  سپاس شده 14 در 13 پست

  واژگان اقتصادی


  ترجمه متون اقتصادی، چه متون خبری اقتصادی و چه کتابهای رشته اقتصاد، را می توان با در اختیار داشتن فرهنگ های مفیدی چون فرهنگ واژگان اقتصادی با کیفیت بهتری انجام داد .این فرهنگ واژگان جهت ترجمه مقاله ، ترجمه کتاب؛ و یا گفتگو به شما کمک میکند.

  -اقتصاد خرد و كلان:
  علم اقتصاد در دو بعد خرد و كلان در جهت رفع نيازهاي بشر به كار گرفته مي شود. در ديدگاه خرد، به مطالعه* و تعيين قيمت در يك بنگاه اقتصادي يا يك صنعت، چگونگي رفتار مصرف كننده و توليد كننده و ساز و كار بازار پرداخته مي*شود. در ديدگاه كلان اقتصادي، مسايلي چون درآمد و مخارج كل كالاها و خدمات، ميزان تورم و بيكاري، رشد اقتصادي، رابطه مبادله ارز، سياست*هاي دولت اعم از پولي و مالي و نرخ بهره و سرمايه*گذاري، مصرف و پس انداز وغيره مطرح است.

  ـ قانون تقاضا:
  رابطه معكوس بين قيمت و مقدار را در اقتصاد قانون تقاضا مي*گويند ، يعني هر گاه قيمت افزايش ( كاهش ) مي*يابد مقدار تقاضا كاهش ( افزايش ) مي*يابد.
  ـ تغيير در مقدار تقاضا:
  در صورتي كه قيمت يك كالا تغيير كند طبق قانون تقاضا، مقدار تقاضا در جهت عكس تغيير مي*يابد و به اين تغيير در اصطلاح تغيير در مقدار تقاضا گويند.
  ـ تغيير در تقاضا:
  در اقتصاد زماني كه بر اثر عواملي كه بر تقاضا موثراند، منحني تقاضا جابه جا شود كه به معناي افزايش يا كاهش تقاضاي كالاي مربوطه مي*باشد، در اصطلاح تغيير در تقاضا گفته مي*شود.
  شايان ذكر است تغيير در تقاضا با تغيير در مقدار تقاضا متفاوت است. در تغيير تقاضا، قيمت و مقدار ثابت هستند و عوامل ديگري مثل درآمد، سليقه،* تبليغات و غيره باعث تغيير در تقاضا مي*شود.

  ـ هزينه فرصت:
  ارزش استفاده از فرصت*هاي ديگر كه از آن صرف نظر مي*كنيم را هزينه فرصت مي*گويند. زماني كه يك عامل توليد كمياب است، تخصيص آن در يك فعاليت توليدي به معني صرف نظر كردن از فرصت براي استفاده از آن در زمينه*هاي ديگر است. هزينه فرصت تشريح كننده اين واقعيت است كه اگر انتخاب اوليه صورت نمي*گرفت،* انتخابهاي ديگري با ارزشهاي متفاوت وجود مي*داشت كه مي*توانست صورت بگيرد.
  ـ توليد ناخالص داخلي(GDP):
  ارزش پولي كالا و خدمات نهايي كه در مدت معين ( معمولاً 1 سال ) در اقتصاد داخلي كشور توليد مي*شود را توليد ناخالص داخلي مي*گويند. شايان ذكر است كه توليد ناخالص داخلي محدود به مرز جغرافيايي يك كشور است و ارزش پولي و توليدات نهايي اتباع خارجي كه در داخل كشور به فعاليت اقتصادي مي*پردازند را نيز شامل مي*شود. در صورت كسر استهلاك توليد خالص به دست مي*آيد.
  ـ توليد ناخالص ملي (GNP):
  ارزش پولي كالا و خدمات نهايي كه در مدت معين ( معمولاً 1 سال ) در اقتصاد توليد مي*شود را توليد ناخالص ملي مي*گويند. بايد توجه داشت كه توليد ناخالص ملي صرفاً محدود به مرزهاي جغرافيايي يك نمي*باشد بلكه ارزش پولي اتباع يك كشور كه در خارج از آن كشور فعاليت مي*كنند نيز شامل مي*شود. لازم به ذكر است كه در توليد ناخالص ملي و داخلي خريد و فروش كالهاي نامشروع و غير قانوني به عنوان فعاليت اقتصادي لحاظ نمي*گردد.


  ـ درآمد ملي و درآمد سرانه:
  توليد خالص ملي را در اصطلاح درآمد ملي كشور مي*گويند. با تقسيم درآمد ملي به جمعيت كشور درآمد سرانه به دست مي*آيد.
  ـ ضريب فزاينده (ضريب تكاثر):
  هرگاه يكي از اجزاء مستقل موثر بر تقاضاي كل، مانند سرمايه*گذاري،* مخارج دولت، مصرف و... تغيير يابد درآمد ملي به ميزان چند برابر آن افزايش مي*يابد. زيرا زماني كه سرمايه*گذاري افزايش پيدا مي*كند توليد افزايش پيدا كرده، تقاضا افزايش مي*يابد، مصرف افزايش مي*يابد و مجدداً تقاضا و توليد افزايش مي*يابد و اين روند باعث افزايش چندين برابر توليد و در نهايت درآمد ملي كشور مي*شود. به اين ضريب افزايشي، ضريب فزاينده ( تكاثري*) گويند.
  ـ ارزش خالص فعلي:
  ارزش خالص فعلي جهت بررسي پروژه*ها و توجيه*پذيري آنها به لحاظ اقتصادي به كار مي*رود. ارزش فعلي سرمايه*گذاري، ارزش كنوني تنزيل شده*ي درآمدهاي آتي ناشي از سرمايه*گذاري است. بنابراين پروژه*ها و طرح*هاي اقتصادي زماني مقرون به صرفه*اند كه درآمد طرح بيشتر از جبران هزينه*اي باشد كه دراثر استفاده از كالاهاي سرمايه*اي در مدت عمر آن ايجاد مي*شود.
  ـ اشتغال كامل:
  اشتغال كامل به وضعيتي اطلاق مي*شود كه بيكاري در آن جامعه بسيار اندك ( كمتر از 5 درصد) باشد و تقريباً تمامي آحاد جامعه دراشتغال *باشند.
  - تعادل اشتغال كامل:
  اگردر حالت اشتغال كامل تقاضاي كل با عرضه كل برابر باشد، درآمد ملي در اشتغال كامل در تعادل است و در نتيجه تعادل اشتغال كامل بدون تورم و بيكاري در اقتصاد برقرار خواهد بود.

  ـ تعادل ركودي:
  در وضعيت اشتغال كامل هر كشور به سطح مشخصي از توليد دست پيدا مي*كند. در صورتي كه سطح تقاضاي كل و عرضه كل كالا و خدمات توليد شده در جامعه در سطحي كمتر از سطح توليد در وضعيت اشتغال كامل باشد، به علت آن*كه تقاضاي كل از عرضه كل توليد اشتغال كامل كمتر است، شكاف ركودي به ميزان كمبود تقاضاي موثر به وجود مي*آيد كه سبب بروز بيكاري در جامعه مي*گردد. در نتيجه تعادل عرضه و تقاضاي جامعه در وضعيت ركودي رخ مي*دهد.
  ـ سپرده ديداري:
  به حساب*هاي جاري بدون بهره در بانكهاي تجاري به استثناء سپرده ساير بانكها، دولت و دولتهاي خارجي سپرده ديداري گويند.

  ـ عرضه پول فعال:
  كليه اسكناس و مسكوك در اختيار مردم و سپرده*هاي ديداري مردم در اختيار بانكهاي تجاري را عرضه پول فعال مي*گويند.

  ـ نقدينگي:
  به عرضه پول فعال به اضافه شبه پول ( شامل سپرده پس از انداز و مدت دار و ... ) را نقدينگي يا تعريف گسترده پول گويند.
  ـ ذخيره قانوني:
  مبالغي كه بانك مركزي از سپرده*هاي بانك*هاي تجاري دريافت مي*كند تا در صورت بروز مشكلاتي چون بحران*هاي مالي و ورشكستگي و نظير آن بتواند از آن مبالغ در جهت كمك به بانكها براي رفع مشكل اقدام بنمايد. درصدي كه از جانب بانك مركزي اعلام مي*شود را نرخ ذخيره قانوني مي*گويند.
  ـ پايه پولي ( پول پرقدرت):
  مجموع مقدار كل پول نقد، اسكناس، و مسكوك در دست مردم و ذخاير نزد بانك*ها را پايه پولي گويند كه مستقيماً توسط بانك مركزي كنترل مي*شود.


  نام کتاب: Dictionary of Economics تعداد صفحات: ۲۲۴ صفحه فرمت : PDF
  ویرایش توسط mostafa73 : سه شنبه ۲۴ تیر ۹۳ در ساعت ۱۲:۳۵

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •