بدافزارهای زیر با توجه به اطلاعاتی که سایت CBR Online منتشر کرده از خطرناک*ترین*های سال 2014 به حساب می*آیند.

رایانه خود را روشن می*کنید اما نمی*توانید به فایل مهمی که روی سیستم ذخیره شده دسترسی داشته باشد. شاید آنتی ویروس بتواند ناجی* باشد اما هموراه ویروس*هایی وجود دارند که خطر آن*ها تا حدی است که قوی*ترین آنتی ویروس*ها هم از پسشان برنمی*آیند.

بدافزارهای زیر با توجه به اطلاعاتی که سایت CBR Online منتشر کرده از خطرناک*ترین*های سال 2014 به حساب می*آیند.

Cryptolocker
این بدافزار فایل*های کامپیوتر کاربر (فایل*هایی که از طریق شبکه قابل دسترسی باشند) را به صورتی غیرقابل برگشت رمز کرده و برای رمزگشایی درخواست پول می*کند و در قالب ایمیلی که حاوی یک فایل زیپ شده و یک پسورد است به کاربران فرستاده می*شود.

هنگامی که کاربر به بازکردن فایل با پسورد مورد نظر اقدام می*کند بدافزار در سیستم اجرا شده و شروع به آلوده سازی می*کند. با گذشت مدت زمان معینی بدافزار شروع به رمزگذاری بر روی فایل*های سیستم قربانی می کند. سپس پیغامی برای کابر فرستاده می*شود مبنی بر این*که برای دریافت رمزهای گذاشته شده بر روی فایل*ها باید مبلغ مورد نظر را در مدت زمان تعیین شده پرداخت کرده تا فایل*های رمزنگاری شده بازیابی شوند.

متاسفانه روش رمزنگاری به نحوی است که به هیچ عنوان امکان برگرداندن اطلاعات وجود ندارد، چرا که کلید رمزگشایی در سرور فرماندهی و کنترل این بدافزار تولید و نگهداری می*شود و بنابراین تنها دو راه برای بازگشت اطلاعات وجود دارد: یا فایل پشتیبان که قبلا از داده*های خود فراهم کرده باشید و یا پرداخت پول.

Alureon
این تروژان و جعبه* ابزار زیرک برای تصاحب نام*کاربری*ها، کلمات*عبور و اطلاعات کارت اعتباری از طریق راهزنی در مسیر نقل و انتقال اطلاعات در هر شبکه*ای طراحی شده است. همچنین این ویروس ویندوز مایکروسافت را از طریق بی*اس*او*دی (BSoD) (صفحه آبی مرگ) را تحت تاثیر قرار داد. معمولا سیستم*ها از طریق دانلود هر نرم*افزاری یا بازدید هر سایت مربوط به پست آلوده می*شوند.

Zeus
انواع مختلف بدافزار ZeuS/ZBOT با هدف سرقت اطلاعات فعالیت می*کنند و فعالیت آن*ها نسبت به قبل بسیار افزایش یافته است. از ابتدای سال جاری میلادی فعالیت انواع مختلف این بدافزار افزایش یافته است که پیش*بینی می*شود طی ماه*های باقیمانده از سال جاری میلادی فعالیت آن*ها بیشتر هم بشود.

بدافزار Zeus که با نام Zbot هم شناخته می*شود، یکی از قدیمی*ترین خانواده* بدافزارهای مالی در جهان است که همچنان به حیات خود ادامه می*دهد. هدف اصلی از فعالیت آن سرقت و کلاه*برداری از بانک*ها است و در عین حال می*تواند انواع مختلف اطلاعات شخصی را نیز به سرقت ببرد.

Damon
این ویروس از جمله بدافزارهایی است که با استفاده از پنهان سازی فایل*ها و اثرات خود روی سیستم قربانی ( استفاده از قابلیت روت کیتی و بوت کیتی) سعی به گمراه*سازی ابزارهای شناسایی بدافزار هم چون ضدبدافزارها دارد. این بدافزار بسته به نوع سیستم عامل، گونه*های متفاوت آلوده سازی و بقا را دارد. همچنین، علاوه بر جعل قسمتهایی از دیسک به*منظور عدم شناسایی، اقدام به اتصال به سرور فرماندهی و کنترل و همین*طور ارسال هرزنامه*های الکترونیکی می*کند.

انتظار می*رود Damon در آینده*ای نه چندان دور بتواند از قابلیت اتصال به سرور فرماندهی و کنترل، علاوه بر ارسال هرزنامه، سوء استفاده*هایی همچون ارسال و سرقت اطلاعات، دانلود فایل و دریافت دستورات مخرب را انجام دهد.

Gamarue
بدافزار Gamarue در دسته کرم*ها قرار گرفته و با تشخیص درایوهای جابجایی پذیر آنها را آلوده می کند. عملکرد این کرم بدین صورت است که کاربر برای دسترسی به فایل*ها با اجرای میانبری که در ریشه اصلی درایوهای جابجایی پذیر قرار گرفته است، علاوه بر نمایش دادن فایل*ها، باعث اجرای کرم بر روی سیستم نیز می شود و بدافزار پس از آلوده سازی سیستم از سرورهای مشخصی فایل های مخرب خود را دانلود می*کند.
منبع: [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]