چند توصیه برای خرید

آداب* خرید *كردن
لذت خرید كردن همواره در تقابل با زحمت پول درآوردن تلقی می*شود، بسیاری افراد بویژه بانوان از خرید كردن لذت می*برند
و گاهی پول خرج كردن برای خرید اجناس و كالاهای ریز و درشت به یك عادت یا بهتر بگوییم اعتیاد تبدیل می*شود. بر این اساس اغلب ما پس از خرید برخی كالاها به این نتیجه می*رسیم كه اصلا به آنها نیاز نداریم یا خرید آنها برایمان ضرورت خاصی نداشته است. حتی خرید برخی كالاهای ضروری نیز اگر با دقت و وسواس كافی صورت نگیرد، چیزی جز احساس زیان یا پول دور ریختن برایمان به ارمغان نمی*آورد.

چند توصیه برای خرید
شكاك باشید: هر آنچه می*بینید یا می*شنوید را باور نكنید. زرق و برق اجناس پشت ویترین، در نگاه اول تضمینی بر كارایی و نیاز واقعی خریدار به تملك آنها نیست.
ـ اگر جنسی حراج شده به قیمت جدید آن توجه كنید و دوباره ارزیابی كنید كه آیا این قیمت جدید به صرفه است یا نه؟ برخی اجناس در قیمت حراج نیز به ارزش واقعی نمی*رسند و خرید آنها نسبت به پولی كه می*پردازید به صرفه نیست.
ـ* به تبلیغاتی نظیر بهترین «موقعیت خرید»، «اكازیون» یا «كمیاب» توجه نكنید و از بررسی و مقایسه غافل نشوید. خرید كردن بدون مقایسه قیمت و كیفیت همیشه اشتباه است.
ـ اجناس را به صرف آن*كه قیمتش را مناسب می*دانید یا از آن خوشتان آمده، نخرید. افزون بر آن اولین نفری نباشید كه یك جنس را بویژه در حراجی*ها می*خرید.
ـ برخی فروشندگان مهارت ویژه*ای دارند كه اگر شما قصد خرید هم نداشته باشید، جنسی را كه اصلا به آن نیازی هم ندارید به قیمت بالا به شما می*فروشند. مهارت آنها منفعت خودشان است و اگر به دنبال خرید موفق هستید، مهارت*های خرید را در خودتان افزایش دهید. اولین گام، كسب آگاهی درباره جنسی است كه برای خرید آن تصمیم گرفته*اید. بسیاری از افراد بدون آگاهی یا مشورت با آگاهان اقدام به خرید وسایلی نظیر دوربین عكاسی، گوشی تلفن همراه، لوازم منزل و... می*كنند و معلوم است فروشنده جنسی را كه روی دستش مانده به آنها تحمیل می*كند.
ـ* اغلب خریدهای نامتعارف و به درد نخور هنگامی صورت می*گیرد كه فرد تحت تاثیر جمع خرید می*كند. این جمع ممكن است دوستان و آشنایان همراه وی یا حتی غریبه*هایی باشند كه در محل خرید حاضرند.
ـ* هزینه*های جانبی را فراموش نكنید. گاهی هزینه راه*اندازی یك وسیله،* تمامی تخفیف*ها را بی*اثر می*كند. درباره وسایل الكترونیكی و صوتی و تصویری نقش هزینه*های بی*حساب و كتاب را لوازم جانبی نظیر باتری، شارژر*، مبدل*ها و... به عهده دارند.
در میان برخی اصناف معروف است كه سود كار در لوازم جانبی است. این وسایل جانبی گاهی اجناسی غیرضروری هستند كه فروشنده با چرب*زبانی پیشنهاد می*كند و خریدار چون آگاهی كافی ندارد و از روی ترس یا برای پیشگیری از صدمات آن را می*خرد.
ـ بازاریابان حرفه*ای تلاش می*كنند برای شما نیازی بیافرینند و چنین وانمود می*كنند كه با خرید محصولات آنها برخی كمبودهای اصلی و اساسی زندگیتان برطرف می شود. مهارت برخی از آنها به حدی است كه خریدار گمان می*كند از خواب غفلت بیدار شده و با خرید وسیله*ای كه پیشنهاد می*شود، زندگی جدیدی را آغاز خواهد كرد!
ـ فراموش نكنید كه با كمی بررسی و تعقل مبتكرانه می*توانید پول كمتری خرج كنید و لذت بیشتری ببرید.
ـ در مقابل خرید اجناس غیرضروری مقاومت كنید تا برای تصاحب لوازم و خدمات ضروری پول كافی داشته باشید. با پول بیشتر می*توانید لوازم ضروری با كیفیت*تری بخرید و از این طریق هم مطلوبیت بیشتری كسب كنید و هم پس*انداز بلندمدت داشته باشید.
ـ* دقت در خرید به معنای خسیس بودن نیست. هر كسی می*تواند متناسب با درآمدش پول خرج كند و زندگی با كیفیتی داشته باشد. اما بی*دلیل پول خرج كردن و در حقیقت پول هدر دادن نزد دیگران از ضعف شخصیتی و كمبود قدرت تعقل حكایت می*كند.
ـ* برخی افراد هنگامی كه استرس دارند یا حوصله*شان سررفته برای خرید بیرون می*روند. چنین احساسی به تناوب نزد اغلب افراد مشاهده می*شود و در دنیای امروز به مشكلی عمومی با عنوان «اضطراب خرید» معروف است. اگر پول*هایتان را دوست دارید این مشكل را در خودتان شناسایی كنید و برای مقابله با آن مهیا باشید. ارزش پول به این است كه به محض اراده قابل تبدیل به سایر اجناس است ولی پولی كه صرف خرید اغلب كالاها می*شود دیگر چنین قدرتی در اختیار نمی*گذارد. حتی خرید اجناسی كه ارزش ذاتی دارند مانند طلا، نقره، *اوراق بهادار و... نیز با ضررهای جزیی و گاهی هنگفت همراه است و با این شرایط باید گفت هیچ چیز جای پول را نمی*گیرد.
somorgh.ir