ورزش چشم

شما در هر هفته چند بار به سالن ورزش می***روید تا تمرینات ورزشی خود را انجام دهید و بدن*تان را سالم نگه دارید. پس باید همین کار را برای چشمان خود انجام دهید تا آنها را نیز سالم نگاه داشته و شاید هم تقویت کنید. ورزش دادن چشم باعث رفع خستگی آنها می*شود و ناراحتی*هایی مانند فرو رفتگی و همچنین برآمدگی چشم را تا حدود قابل توجهی برطرف می*سازد.
برای انجام این ورزش*ها به یک مداد نیزاحتیاج خواهید داشت. اگر از لنز طبی استفاده می*کنید، ممکن است ترجیح دهید آن را از چشمان خود خارج کنید چون ممکن است در طول انجام این ورزش*ها خم و جابه جا شوند. به هیچ وجه روی چشمان خود فشار اضافی وارد نیاورید و ترجیحا این کار را در مکانی آرام و به دور از سرو صدا انجام دهید یا اینکه اطرافیان خود را از کاری که می*خواهید انجام دهید، مطلع سازید.
ورزش روزانه چشم

روی یک صندلی راحت بنشینید. کف دستان خود را آنقدر به هم بمالید تا گرم شوند. چشمان*تان را ببندید و به*آرامی*کف دستان گرم خود را روی چشمان*تان قرار دهید. عضلات خود را شل کرده و در حالی که احساس آرامش می*کنید، چند نفس عمیق بکشید. این کار را به مدت چند دقیقه تکرار کنید.
حال چشمان خود را به مدت چند ثانیه (حدود پنج) محکم ببندید و سپس برای چند ثانیه تا جایی که برایتان امکان دارد باز کنید. این کار را 7 تا 8 بار تکرار کرده و سپس به آرامی *چشمان خود را ببندید و به حالت دایره و بدون فشار وارد کردن، آنها را با کف دستان خود ماساژ دهید. حدود یک دقیقه به این کار ادامه دهید. در مرحله بعدی به*وسیله سه انگشت خود با ملایمت روی هر دو پلک بالا، فشار وارد کنید و در هر بار یک تا دو ثانیه نگه دارید و سپس فشار را آزاد کنید. این عمل را برای پنج بار تکرار کنید.
حال در هر حالتی که راحت هستید، بنشینید و چشمان خود را به جهت عـقربه ساعت بچرخانید، سپس دوباره همین کار را این بار در جهت عکس عقربه ساعت تکرار کنید. در بین این دو حرکت، چشمان خود را چند بار باز و بسته کنید. هر تمرین را پنج بار تکرار کنید.
حالا در نزدیک یک پنجره، در فاصله 15 سانتی*متری از شیشه بنشینید و یک علامت هم سطح با چشمان خود روی شیشه بگذارید. این علامت باید به اندازه کافی بزرگ و تیره باشد تا بتوانید به*راحتی آن را ببینید. یک برچسب کوچک سیاه یا قرمز رنگ برای این کار مناسب است. به سمت علامت نگاه کنید اما چشمان خود را به*مدت 10 تا 15 ثانیه به پشت این علامت و به نقطه*ای دوردست متمرکز کنید. حال چشمان خود را به*مدت 10 تا 15 ثانیه روی علامت برگردانید. این کار را برای چند بار تکرار کنید. با انجام این کار می*توانید چشمان خود را اول روی نقطه*ای دور و سپس نزدیک متمرکز کنید.
ورزش با مداد

حالا مداد*تان را بردارید و درحالیکه دست خود را کاملا صاف نگه داشته*اید، آن را مستقیم در جلوی روی خود نگه دارید. درحالی*که چشمان خود را به مداد دوخته*اید آن را به آرامی *به طرف بینی خود بیاورید تا جایی که دیگر قادر به دیدن آن نباشید. این کار را 10 بار تکرار کنید. این ورزش ساده را می*توان در هر زمان از روز انجام داد.
صفحه مانیتور دشمن چشم

سعی کنید این ورزش*ها را هر روز انجام دهید. می*توانید در هر ساعت دو ورزش را انجام دهید تا چشمان*تان نیز وقت استراحت کردن داشته باشند. هرگاه با رایانه کار می*کنید، چندی یکبار از جلوی صفحه مانیتور بلند شوید و خود را برای مدت کوتاهی سرگرم کار دیگری کنید. چنانچه شغل شما ایجاب می*کند که به*صورت طولانی مدت با رایانه کار کنید، هر 20 تا 30 دقیقه یک بار به نقطه دیگری نگاه کنید یا اینکه چشم*های خود را ورزش دهید. این باعث می*شود تا خستگی چشمان*تان که به وسیله خیره شدن طولانی مدت به صفحه مانیتور به*وجود آمده است، رفع شود.
رژیم غذایی مناسب و مصرف مکمل*های غذایی به*خصوص نیز به تقویت قدرت دید شما کمک می*کنند. تحقیقات نشان داده*اند هیدرات*های کربن ضروری در تقویت دید چشم بسیار موثر هستند.
منبع:salamat