نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: زندگی ورزشکاری محمد علی فردین + تصاویر

 1. #1
  کاربر ویژه

  آخرین بازدید
  [ ]
  محل سکونت
  حالا..........
  نوشته ها
  2,141
  امتیاز
  38,338
  سطح
  1
  Points: 38,338, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Three FriendsTagger Second ClassVeteranOverdrive25000 Experience Points
  سپاس ها
  449
  سپاس شده 1,945 در 1,142 پست
  حالت من
  Mehrabon

  زندگی ورزشکاری محمد علی فردین + تصاویر

  زندگی ورزشکاری محمد علی فردین + تصاویر


  محمدعلی فردین
  هجدهمین فروردین، دوازدهمین سالگرد درگذشت محمدعلی فردین است. فروردین به دنیا آمد و فروردین از دنیا رفت؛ مردی که از اواخر دهه ۳۰ خورشیدی تا آغاز دهه شصت از خبرسازترین چهره*های سینمای ایران بود.

  آغاز بازیگری*اش در سینما از ۲۹ سالگی و دقیقاً یک سال پس از خداحافظی*اش با تشک کشتی بود.
  فردین بیش از دو دهه به عنوان بازیگر، کارگردان، نویسنده، تهیه*کننده و حتی تدوینگر (یک فیلم) در سینمای ایران درخشید و در این وادی فقط فیلمبرداری را تجربه نکرد.

  از سطری مشهور در شعر -کسی که مثل هیچ کس نیست- فروغ فرخزاد گرفته تا نشریات فرهنگی، مجلات سینمایی، وبلاگ*ها و سایت*های اجتماعی، زندگی سینمایی فردین همواره در کانون توجهات بوده*است.

  عکس دسته جمعی ایستاده از راست: جهانبخت توفیق، غلامرضا تختی، حبیب الله بلور، محمدعلی فردین و عباس زندی
  ​​بسیاری از فیلم*های او همچنان در برخی شبکه*های ماهواره*ای فارسی*زبان پخش می*شوند. رضا کیانیان درباره*اش کتاب نوشته، حامد بهداد برایش شعر گفته و طی دهه*های اخیر نقدهای متعددی درباره سینمای موسوم به سینمای فردین قلمی شده*اند.
  دیگر به سختی می*توان نکته*ای یافت که در بررسی فعالیت*های سینمایی او نادیده مانده باشد.

  پیشینه ورزشی*اش اما چنین وضعیتی ندارد. در یادکرد موفقیت*های ورزشی فردین به نقره جهانی او، آن هم بدون جزئیات، بسنده می*شود. برنامه*های ورزشی صداوسیما حتی در ویژه*برنامه*های آرشیوی که به تاریخچه کشتی اختصاص دارد، از پرداختن به او و افتخاراتش معذور هستند.

  جایی اشاره*ای نشده که در جریان مسابقات جهانی ۱۹۹۸ تهران، فردین برای تماشای کشتی*ها به سالن ۱۲ هزار نفری آزادی آمد اما با جلوگیری حراست سازمان تربیت بدنی که ریاستش در آن مقطع به عهده حاج بهزاد کتیرایی بود، ناگزیر به ترک سالن شد.

  محمدعلی فردین از معدود قهرمانانی است که هم در کشتی آزاد و هم در کشتی فرنگی، عنوان قهرمانی ایران را نصیب خود کرد.


  صعود از سکوی جهانی
  در مسابقات جهانی ۱۹۵۴ توکیو و در حضور بیش از ده هزار تماشاگر، ابتدا گونزالو اسکوردو از فیلیپین را به آسانی ضربه فنی کرد. جیمز هولت کشتی*گیر قدرتمند آمریکایی با امتیاز از سد فردین گذشت اما خود در برابر رقیب ژاپنی تسلیم شد و از گردونه مسابقات بیرون افتاد.
  آلبرتو لوناگارلا از آرژانتین نیز با جشنواره*ای از فنون کشتی مقهور نماینده ۷۳ کیلوگرم ایران شد.

  اوج کار فردین برتری در برابر «پر برلین» نامدار از سوئد بود؛ از معدود ستاره*های تاریخ کشتی که هم در آزاد و هم در فرنگی از سکوی المپیک بالا رفته.

  وقتی داور در سوت خود دمید و پیروزی ضربه فنی نماینده ایران را اعلام کرد، کمتر کسی باورش می*شد که پشت ستاره سوئدی به همین آسانی و با اجرای فن سگک و کلیدکشی همزمان، به تشک دوخته شود.

  فردین در پنجمین کشتی به دکتر واختانگ بالاوادزه از شوروی باخت. پس از این کشتی بود که مدال برنزش قطعی شد. از طرفی، گوش شکسته*اش هم با ضربات بالاوادزه دچار خونریزی شده بود.

  همین دو دلیل کفایت می*کرد که دیگر به مسابقات ادامه ندهد. خصوصاً که رقیب آخر اهل ژاپن بود و هزاران مشوق پرشور در سالن مملو از جمعیت، با ریتمی آهنگین و سه*هجایی، نام او را فریاد می*زدند.

  اما استاد کیومرث ابوالملوکی، فردین را مجاب کرد که برود روی تشک و خودش هم بر نیمکت نشست تا شاگردش را هدایت کند.
  یوتاکا کانه*کو از ژاپن دارنده چهار مدال طلای بازی*های آسیایی است اما فردین او را در خانه تسلیم کرد. کانه*کو بعداً در یوکوهاما دومین مدال جهانی*اش را هم گرفت.

  محمدعلی فردین روی سکوی نایب قهرمانی ایستاد. پر برلین سوئدی با همان شکست ضربه فنی از دستیابی به مدال باز ماند و در رده چهارم قرار گرفت.

  بیوک بکر کشتی*گیر چغر ترکیه*ای نیز به رتبه پنجم بسنده کرد.
  او سپس همراه با پهلوان عباس زندی، امامعلی حبیبی، مرحوم جهانبخت توفیق و جهان پهلوان غلامرضا تختی، در آذر ۱۳۳۳ با دعوت فدراسیون کشتی سوئد به این کشور سفر کرد تا ضمن برگزاری مسابقات دوستانه، شگردهای شرقی را به کشتی*گیران جوان این کشور آموزش دهند.

  کیومرث ابوالملوکی مربی تیم اعزامی همچنان در قید حیات است. او روزنامه*های وقت سوئد را در اختیار دارد که تصاویر تیم ایران را چاپ کرده*اند.


  ۱۹۵۷ استانبول

  محمدعلی فردین
  ​​​​فردین در مسابقات جهانی استانبول که در استادیوم فوتبال و با حضور بیش از ۳۰ هزار تماشاگر برگزار شد هم می*توانست مدال بگیرد.
  اما واختانگ بالاوادزه آنجا نیز حضور داشت. اسماعیل اوغان هم در خانه خودش و مقابل دیدگان تماشاچی*های پرشور، مدعی کسب مدال طلا بود.
  مورتازوف از بلغارستان به گواه شماره نشریه کیهان ورزشی، (شماره ۲۵ خرداد سال ۱۳۳۶ با بهای روی جلد شش ریال) هیچ رجحانی بر فردین نداشت، اما مدال برنز را از چنگ او قاپید و از سکوی سومی بالا رفت.

  فردین در همین مسابقات بالاتر از گاریبالدو نیتزولا قرار گرفت. دست این ایتالیایی در المپیک ملبورن مقابل امامعلی حبیبی بالا رفت اما با اعتراض مسئولان تیم ایران، رأی را برگرداندند.

  فردین در مسابقات قهرمانی کشور سال ۱۳۳۶ توانست قربان*محمد بهادری استاد بی*بدیل فنون لنگ از مشهد را مقهور توانایی خود کند و به مقام اول برسد. این خراسانی خود بعداً توانست با همین ترفند، پشت امامعلی حبیبی را به تشک برساند و بر او فایق آید. حبیب پنبه*چی چهره سرشناس تیم تبریز نیز سوم شد.

  فردین حتی در کشتی فرنگی هم تبحر داشت و توانست در مسابقات قهرمانی کشور، باز هم قربان*محمد بهادری را مغلوب کند و به مقام اول برسد.

  افتخارات ورزشی فردین

  ۷۹ کیلوگرم: قهرمانی کشور ۱۳۳۲ اصفهان – برنز
  ۷۳ کیلو: نفر اول انتخابی تیم ملی در سال ۱۳۳۳
  ۷۳ کیلوگرم: مسابقات جهانی ۱۹۵۴ توکیو – نقره
  ۷۳ کیلوگرم: بدون شکست در رقابت*های تیم به تیم در سوئد
  ۷۳ کیلوگرم: عضو تیم ملی، اعزامی به جشنواره جهانی ۱۹۵۵ ورشو
  ۷۳ کیلوگرم: قهرمانی کشور ۱۳۳۶ تهران – طلا
  ۷۳ کیلوگرم: مسابقات جهانی ۱۹۵۷ استانبول – چهارم
  ۷۹ کیلوگرم: کشتی فرنگی قهرمانی کشور ۱۳۳۷ تهران – طلا

  او سال بعد از این موفقیت، با فیلم دوقلوها و در نقش بدلکار ناصر ملک مطیعی وارد عرصه سینما شد. با حمایت فردین بود که حبیب*الله بلور از برجسته*ترین مربیان تاریخ ورزش ایران پس از برخی بی*مهری*ها در فضای ورزش وارد عرصه سینما شد تا با ایفای چند نقش کوتاه، ممر درآمدی برایش مهیا شود. فردین این محبت و خیرخواهی خود را در قبال چند پیشکسوت دیگر کشتی نیز تکرار کرد.

  از کشتی*های فردین، ویدئویی به جا نمانده اما از خوش*اقبالی علاقه*مندان کشتی، در فیلم سینمایی «جهان پهلوان» که سال ۱۳۴۵ ساخته شده، اسماعیل ریاحی کارگردان این فیلم تصمیم گرفت تصاویری از اجرای فنون توسط تختی را در فیلم خود بگنجاند.

  دو خم و به پل زدن حریف، اجرای فن دشوار لنگ تندر که نیاز به انعطاف و آمادگی بدنی ویژه*ای دارد، زیر یک خم و تبدیل آن به خورجین*تکون، از فنونی است که فردین با چیره*دستی و زیبایی به نمایش می*گذارد.

 2. کاربر روبرو از پست مفید تورج سپاس کرده است .

  Dorhato (سه شنبه ۰۸ مرداد ۹۸)

 3. #2
  کاربر سایت

  آخرین بازدید
  شنبه ۲۶ مرداد ۹۸ [ ۱۶:۴۵]
  نوشته ها
  116
  امتیاز
  457
  سطح
  1
  Points: 457, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  250 Experience Points31 days registered
  سپاس ها
  173
  سپاس شده 0 در 0 پست

  دوران ورزشی

  در سن پنج سالگی علی*رغم مخالفت*های پدر به شکل حرفه*ای به ورزش*هایی چون: فوتبال، ژیمناستیک، شنا و هالتر پرداخت، و با تغییر پی در پی رشته*های ورزشی سرانجام از دنیای کشتی سر درآورد.//////////////////او به باشگاه نیرو و راستی رفت و زیر نظر کیومرث ابوالملوکی به فراگیری فنون کشتی پرداخت ابوالملوکی در مورد فردین می*گوید: «بسیار باهوش بود. فنون کشتی را به*راحتی یادمی*گرفت و راحت*تر از آن اجرا می*کرد بیش از آن که از زور بازو و قدرت خود استفاده کند، از هوش و ذکاوت خود بهره می*برد»./////////////بعدها فردین به باشگاه تهران رفت، در این*جا بود که با غلامرضا تختی آشنا شد، او در این باشگاه زیر نظر حبیب*الله بلور به صورت حرفه*ای کشتی را دنبال کرد وی اولین بار در مسابقات قهرمانی کشور در رشته آزاد در سال ۱۳۳۲ در اصفهان در وزن ششم مدال برنز گرفت و در سال ۱۳۳۳ در انتخابی تیم ملی در وزن ۷۳ کیلو برگزیده شد و راهی تیم ملی گردید و در دومین دوره مسابقات جهانی در سال ۱۹۵۴ میلادی در توکیو به همراه محمود ملاقاسمی، محمدمهدی یعقوبی، ناصر گیوه*چی، توفیق جهانبخت، عباس زندی، غلامرضا تختی و احمد وفادار اعضای تیم*ملی را تشکیل دادند و در نهایت در این مسابقات تیم ایران دو مدال طلا در وزن*های ۶۷ و ۷۹ کیلوگرم توسط مرحوم توفیق جهانبخت و عباس زندی به دست آمد اما در وزن ۷۳ کیلوگرم محمدعلی فردین با شکست حریفانی از فیلیپین، سوئد، آرژانتین و ژاپن فینالیست شد ولی در مبارزه پایانی مغلوب حریف گرجی از شوروی سابق شد و با مدال نقره به کار خود پایان داد./////////////همچنین در سال ۱۳۳۶ در قهرمانی کشور در تهران در یک*وزن پائین*تر در وزن پنجم با شکست همه مدعیانش عنوان قهرمانی را به دست آورد. فردین برای اینکه ثابت کند در رشته فرنگی نیز تبحر دارد در مسابقات قهرمانی کشور در سال ۱۳۳۷ در تهران در وزن ششم بعد از اینکه همه حریفان خود را تا فینال شکست داد در مبارزه نهایی نیز در فینالی تکراری از سد محمد بهادری گذشت و با کسب عنوان قهرمانی در صدر وزن ششمی*ها قرار گرفت.//////////////وی به دلیل آسیب*دیدگی و پاره*ای از نامهربانی*ها مجبور شد با دنیای کشتی خداحافظی کند، محمدعلی فردین از معدود قهرمانانی است که هم در کشتی آزاد و هم در کشتی فرنگی، عنوان قهرمانی ایران را نصیب خود کرد.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •