بر اساس پژوهش جدید، مادرانی که عاشق نوزادانشان هستند، قدرت مغز آن*ها را ارتقا می*بخشند.
به گزارش سرویس پژوهش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دانشمندان دریافته*اند حضور مادر می*تواند دارای اثری مثبت روی تولید عصب مغز نوزاد باشد. محققان امیدوارند با استفاده از نتایج حاصله ابزاری تشخیصی و درمان*هایی را برای افرادی بیابند که مغزشان دارای نارسایی است یا در دوران طفولیت به خوبی رشد نکرده است.

این نخستین تحقیقی است که ارتباطات طبیعی و اولیه مانند اثر پرستاری و مراقبت بر مراحل کلیدی در رشد مغزی پس از تولد نوزاد را نشان می*دهد.


پروفسور رجینا سولیوان از دانشگاه نیویورک در این باره گفت: بررسی*های ما نشان می*دهند چگونه در پستانداران، تحریک حسی مادر به مغز در حال رشد نوزاد کمک می*کند و نتایج حاصله دیدگاه*های وسیع*تری را درباره فرآیند مادر خوب*بودن ارائه می*دهد.


این تحقیق همچنین نشان می*دهد چگونه تفاوت در شیوه بزرگ*کردن نوزادان توسط مادران می*تواند تا حدی تنوع گسترده رفتارهای نوزادان در میان حیوانات و انسان*هایd با پیش*زمینه*های مشابه یا فرهنگ*های بسیار مرتبط، را توضیح دهد.


در بررسی انجام*شده، محققان پس از تحلیل موش*های تازه متولدشده دریافتند هنگامی که آن*ها به خوبی مراقبت و تغذیه می*شدند، عصب*هایشان رشد کرد و با یکدیگر بهتر ارتباط برقرار می*کردند. در واقع، بررسی 100 ساعته ویدیوها و خوانش*های الکتریکی مغز موش*های مورد مطالعه ارتباط نوزاد-مادر و فعالیت عصبی آغازین را نشان داد.


بر اساس یافته*های جدید، حضور مادر در لانه سیگنال*دهی الکتریکی در مغز موش*های تازه*متولدشده را تنظیم و کنترل کرد. همچنین زمانی که موش*ها با مادرشان بودند، مغزشان عصب بیشتری تولید می*کرد اما هنگامی که مادر حضور نداشت، فعالیت مغزی آن*ها نامنظم بود.

منبع:[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]