پلیس در تعقیب دو مرد است که مشتریان بانک*ها را با صحنه*سازی فریب می*دهند و از آنها با فروش ساعت*های تقلبی سرقت می*کنند.

صراط: فردی اسفند سال گذشته با مراجعه به کلانتری فلسطین به ماموران خبر داد پس از خروج از شعبه بانک به شیوه «بدل*اندازی» مورد سرقت مبلغ 10*میلیون*تومان قرار گرفته است. مالباخته پس از معرفی به پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران، در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: «روز حادثه مبلغ 10*میلیون*تومان را از بانک دریافت کردم و به سمت شرکت محل کار خود در حرکت بودم که مردی جلو مرا گرفت و در حالی*که با لهجه*ای خاص صحبت می*کرد، گفت قصد دارد ساعت مچی گرانقیمتش را بفروشد. به او جواب دادم قصد ندارم ساعت بخرم. در همین حین فرد دیگری از پشت*سر به ما دونفر نزدیک شد و پرسید: «آیا این ساعت فروشی است؟» که فروشنده به وی پاسخ داد: «ساعت را به شما نمی*فروشم چون شما دلال هستید.» در حالی*که قصد ترک محل و دورشدن از آن دونفر را داشتم، فردی که خودش را خریدار ساعت جا زده بود مرا به گوشه*ای در پیاده*رو کشاند و گفت: «این ساعت را برای من بخر. در ازای آن مبلغ 500هزارتومان به شما سود خواهم داد.» بعد از شنیدن این حرف برای گرفتن سود 500*هزار*تومانی، به سمت فروشنده ساعت رفتم و عنوان کردم ساعت را می*خرم. فروشنده پس از تحویل*دادن ساعت مچی، مبلغ 10*میلیون*تومان را از من گرفت و بلافاصله از محل دور شد. در حالی*که قصد داشتم ساعت را به نفر بعدی تحویل بدهم و 500*هزار*تومان سود را دریافت کنم، متوجه شدم آن شخص در حال فرار است. آن زمان بود که فهمیدم آن دونفر با یکدیگر همدست هستند و با این ترفند ساعتی تقلبی را به من فروخته*اند.»


کارآگاهان پس از آغاز رسیدگی به این شکایت و بررسی پرونده*های مشابه، موفق شدند تعداد دیگری از مالباختگان را شناسایی کنند که دقیقا به همین شیوه و شگرد و همگی پس از خروج از شعب بانکی مناطق مختلف مورد سرقت قرار گرفته و چند*میلیون*تومان از دست داده بودند. ماموران در گام بعدی رسیدگی به این پرونده با توجه به اطلاعات به*دست*آمده از اظهارات شکات، به شعب مختلف بانکی رفتند و به بررسی تصاویر به*دست*آمده از دوربین مداربسته پرداختند.
آنها در این مرحله موفق به شناسایی تصویر فردی شدند که به گفته مالباختگان، با تغییر لهجه سعی داشت خود را از اتباع کشورهای اروپایی معرفی و به این شیوه و شگرد زمینه اولیه برای بدل*اندازی را فراهم کند. به این ترتیب پلیس یک گام به دستگیری متهمان نزدیک شد اما از آن زمان به*بعد سرنخ تازه*ای به دست نیامد و دو مرد ناشناس همچنان فراری هستند.
سرهنگ صفدر جان*پرور، رییس پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ، با تایید این خبر گفت: «با توجه به ادامه رسیدگی به پرونده در پایگاه سوم پلیس آگاهی و به منظور شناسایی و دستگیری متهمان، مجوز انتشار تصویر به*دست*آمده یکی از متهمان توسط مقام قضایی صادر شده است و از شهروندانی که موفق به شناسایی متهم شده*اند درخواست می*شود هرگونه اطلاعات درخصوص هویت، مخفیگاه، محل*های تردد و... این شخص را از طریق شماره تماس 21865610 در اختیار کارآگاهان این پایگاه قرار دهند.