همه ما با احساس خارش و خراشیدگی در گلوی خود آشنا هستیم. علت آن ممکن است هوای خشک زمستان، آلرژی فصلی یا سرماخوردگی باشد.
گلو درد معمولی یا استرپتوکوکی؟

همه ما با احساس خارش و خراشیدگی در گلوی خود آشنا هستیم. علت آن ممکن است هوای خشک زمستان، آلرژی فصلی یا سرماخوردگی باشد اما گاهی اوقات مسئول آن استرپتوکوک است که یک عفونت باکتریایی است و در صورتی که درمان نشود ممکن است خطرناک باشد. تنها پزشک می*تواند تشخیص قطعی دهد اما علائمی نیز وجود دارد که می*تواند سرنخی به شما بدهد که گلو درد معمولی را از استرپتوکوکی تشخیص دهید.وجود لکه*های سفید غیر معمول


نگاه کردن به داخل گلو می*تواند سر نخ مهمی درباره عامل گلو درد در اختیار قرار دهد. در گلودرد استرپتوکوکی اغلب لکه*های سفیدی در گلو و روی لوزه*ها وجود دارد و نیز لوزه*ها متورم و قرمز رنگ می*شوند. چرک نیز ممکن است در پشت گلو مشاهده شود.مشاهده علائم سرماخوردگی


سرفه و ترشحات پشت بینی احساس بدی به شما میدهد اما در صورت وجود این علائم احتمال گلو درد استرپتوکوکی کمتر است. وقتی احتقان، آبریزش بینی و علائم دیگر سرماخوردگی همراه با گلودرد وجود داشته باشد ویروس سرماخوردگی معمولا مسئول آن است.درجه تبسرماخوردگی اغلب موجب تب می*شود اما معمولا تب خفیف است. گلودرد با تب بالای 38 درجه سانتیگراد احتمال استرپتوکوک را افزایش میدهد. اگرچه استرپتوکوک ممکن است بدون تب یا با تب خفیف نیز وجود داشته باشد.


تورم گره*های لنفاویگلودرد استرپتوکوکی ممکن است باعث شود گره*های لنفاوی در گردن متورم و در هنگام لمس دردناک باشند. این گره*های لنفاوی مسئول گیر انداختن و از بین بردن میکروب*ها هستند. وقتی بخشی از بدن عفونی می*شود احتمال دارد که نزدیکترین گره لنفاوی به علت انجام وظیفه متورم شود.


میزان درد ایجاد شده
گلو درد ایجاد شده توسط سرماخوردگی می*تواند خیلی دردناک باشد اما معمولا پس از چند روز از بین میرود. گلودرد استرپتوکوکی شدیدتر و طولانی مدت*تر است. درد ممکن است به قدری شدید باشد که بلع را دشوار سازد. در برخی از موارد نیز موجب تهوع، کاهش اشتها یا درد در سر و شکم می*شود.ایجاد بثورات پوستیعلامت کمتر متداول عفونت استرپتوکوکی بثورات پوستی است که بر روی گردن و سینه ظاهر شده و در نهایت به بقیه بدن گسترش می*یابد. وقتی این بثورات زبر و سمباده مانند ایجاد می*شوند عفونت به عنوان تب اسکارلت (مخملک) شناخته می*شود. اگر چه بثورات پوستی تمام بدن ممکن است نگران کننده باشد اما ظرف چند روز از بین میرود. درمان آنتی بیوتیک می*تواند به جلوگیری از مشکلات و پیچیدگی*های بعدی عفونت استرپتوکوکی کمک کند.


استرپتوکوک، یک عفونت باکتریایییک دلیل این که تشخیص گلودرد استرپتوکوکی از سرماخوردگی معمولی بسیار مهم است این است که این عفونت به واسطه باکتری استرپتوکوکوس گروه A ایجاد می*شود در حالی که گلودرد ساده سرماخوردگی توسط یک ویروس ایجاد می*شود. درمان*های آنتی*بیوتیکی ممکن است علائم و طول مدت بیماری را کاهش دهند، علاوه بر آن این درمان*ها احتمال عوارض و پیچیدگی*های بعدی را نیز کاهش میدهند. بدون آنتی*بیوتیکها یک عفونت استرپتوکوکی ممکن است منجر به مشکلاتی شود که بر قلب یا سایر اندام<a href="redirect.php?a=www.forums.pichak.net/">*</a>ها تاثیر می*گذارد، این وضعیت ممکن است بیماری جدی ایجاد کند، هر چند نادر است.

سرماخوردگی و آنتی بیوتیک*ها: نه بگوییدبا آنتی بیوتیک نمی*توانید از شر گلودرد ایجاد شده توسط سرماخوردگی خلاص شوید. چون سرماخوردگی توسط ویروس*ها ایجاد می*شود و آنتی*بیوتیک*ها تنها در مقابل باکتری*ها کارساز هستند. به علاوه مصرف غیر ضروری آنتی*بیوتیک ممکن است در افزایش مقاومت میکروبی نقش داشته باشد. وقتی باکتری*ها به طور مکرر در مقابل آنتی بیوتیک*ها قرار می*گیرند، ممکن است به ابرمیکروب*ها (superbugs) تبدیل شوند که با داروهای استاندارد قابل درمان نیستند.آزمایش سریع استرپتوکوک
برای تشخیص این که گلودرد استرپتوکوکی است یا ناشی از سرماخوردگی، پزشک ممکن است از آزمایش سریع استرپتوکوک استفاده کند. نتایج آن ظرف پنج تا ده دقیقه آماده می*شود اما این آزمایش همه موارد استرپتوکوک را شامل نمی*شود. در صورتی که نتیجه آزمایش منفی باشد پزشک نمونه*ای از باکتری*های گلو را به آزمایشگاه می*فرستد. این آزمایش چند روز طول می*کشد تا تکمیل شود.آنتی بیوتیک برای گلودرد استرپتوکوکی


اگر گلودرد شما استرپتوکوکی تشخیص داده شده است ممکن است پزشک مصرف ده روز آنتی بیوتیک یا آمپول آن را برایتان تجویز کند. احتمالا ظرف یک یا دو روز احساس بهتری خواهید داشت اما به هرحال لازم است تمام آنتی بیوتیک*های تجویز شده را مصرف کنید، در غیر این صورت ممکن است تعدادی از باکتری*ها زنده بمانند. به یاد داشته باشید که استرپتوکوک شما هنوز تا بیست و چهار ساعت پس از مصرف آنتی بیوتیک مسری است بنابراین دستانتان را مرتب بشویید و از لوازم مشترک با دیگران استفاده نکنید. پس از ابتلا به استرپتوکوک مسواک خود را دور بیاندازید.


مراقبت*های خانگی برای گلودرد

گلودرد شما چه استرپتوکوکی باشد چه سرماخوردگی اقداماتی برای کاهش درد و ناراحتی آن می*توانید انجام دهید. یکی از کارهایی که برای آرام کردن آن می*توانید انجام دهید غرغره آب نمک است. یک قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب بریزید و آن را غرغره کنید. با این کار گلو را مرطوب نگه داشته و احساس خارش و خراشیدگی را کاهش می*دهید.


رطوبت*ساز یا بخارساز (بخور)


تنفس در بخار ناشی از رطوبت ساز یا بخور می*تواند رطوبت گلو را حفظ کرده و درد را کاهش دهد. همین نتیجه را می*توانید با تنفس بر روی آب داغ انجام دهید. یک حوله بر روی سر خود بیاندازید تا بخار را اطراف صورت نگه دارید و به صورت عمیق تنفس کنید. این کار را 5 تا 10 دقیقه و چند مرتبه در روز انجام دهید.


کمپرس گرم
پد گرم کننده را در مقابل گلوی خود بگیرید یا خودتان با خیس کردن حوله با آب داغ کمپرس گرم بسازید. این کار به خصوص وقتی که گره*های لنفاوی گردنتان دردناک شده است، درد را آرام می*کند.
غذاهای آرام کننده
اگر برای خوردن بستنی نیاز به بهانه دارید گلودرد بهانه خوبی است. سرما تاثیر بی حس کنندگی دارد و بافت خامه*ای بستنی بلعیدن آن را آسان می*کند. این خوراکی راحت برای شاد کردن بیماران کودک (نه خردسال) نیز عالی است. غذاهای آرام کننده دیگر شامل شیر بستنی (میلک شیک)، ژلاتین و سوپ داغ است. در موارد شدید گلودرد بهتر است از مصرف غذاهای تند یا ترد خودداری کنید.آب رسانی به بدناز آنجایی که بلع دردناک و تب می*تواند منجر به بی آب شدن (دهیدراته) بدن شود لازم است مصرف مایعات را افزایش دهید تا از آن جلوگیری کنید. آب و ماء الشعیر گزینه*های مناسبی هستند. از نوشیدنی*های مرکباتی خودداری کنید چون ممکن است گلو را ملتهب و تحریک کنند.


مسکن*هامسکن*های بدون نسخه مانند استامینوفن، ایبوپروفن یا ناپروکسن می*توانند موقتا درد گلو را آرام کنند. به کودکان و نوجوانان به علت خطر نادر اما مرگبار سندرم ری، آسپیرین ندهید.اسپری و قرص مکیدنی گلودرددرد گلو را می*توانید با اسپری یا قرص مکیدنی بی حس کننده آرام کنید. مکیدن یخ نیز می*تواند تا حدی درد را آرام کند. حتی می*توانید اسپری گلو در اندازه مسافرتی را در کیف خود حمل کنید و در مواقعی که بیرون هستید استفاده کنید.


ضد احتقان*ها
اگر سرماخوردگی دارید و آب ریزش بینی گلوی شما را تحریک می*کند می*توانید از اسپری ضد احتقان بینی یا خوراکی استفاده کنید تا ترشحات پشت بینی را خشک کرده و گلوی شما را آرام کند. افراد مبتلا به بیماری*های مشخص و افرادی که داروهای خاصی مصرف می*کنند ممکن است لازم باشد از مصرف ضد احتقان خودداری کنند.


گلودرد طولانی


اگر گلو درد شما بیش از یک هفته طول بکشد یا بدتر شود باید دوباره به پزشک مراجعه کنید حتی اگر آزمایش استرپتوکوک اولیه منفی بوده است، این امکان وجود دارد که باکتری*ها روی سواب (ابزاری شبیه به گوش*پاک*کن که با آن مخاط گلو را برای تست جمع آوری می*کنند) قرار نگرفته باشند و نیاز به انجام دوباره آزمایش باشد. گلودرد طولانی می*تواند علامت رفلاکس اسید، مونو نوکلئوز (mononucleosis) یا بیماری دیگر باشد.منبع "
ویکی 5040