در این نوشتار، به چند گیاه افزایش*دهنده میل جنسی در مردان و زنان و یک داروی گیاهی که فقط در خانم*ها باعث افزایش میل جنسی و برطرف کردن بی*میلی و سردمزاجی می*شود، اشاره می*کنیم.

عوامل مختلفی از جمله مسایل روحی روانی، نوع تغذیه، تحرک، شرایط آب*وهوایی، سن، بسیاری از داروها و بعضی از بیماری*ها می*توانند در کاهش یا افزایش میل جنسی در مردان و زنان اثرگذار باشند. بسیاری از گیاهان نیز با توجه به مواد موجود در آن*ها می*توانند برای کاهش یا افزایش این میل موثر باشند.
البته قدرت گیاهان از این نظر یکسان نیست و مواد موثر و میزان مصرف آن*ها در این اثر دخالت دارد.
در این نوشتار، به چند گیاه افزایش*دهنده میل جنسی در مردان و زنان و یک داروی گیاهی که فقط در خانم*ها باعث افزایش میل جنسی و برطرف کردن بی*میلی و سردمزاجی می*شود، اشاره می*کنیم.

1- دارچین

دارچین پوست درختی بسیار معطر است. دارچین را از زمان*های قدیم به عنوان دارو و غذا استفاده می*کردند و در حال حاضر از پرمصرف*ترین ادویه*های معطر جهان است. خواص مهم دارچین شامل آثار ضددرد، ضدمیکروب، ضدتهوع، ضداسهال، ضدهیستامین، کاهش*دهنده پرفشاری خون، کاهش*دهنده چربی خون، محرک و مقوی معده و چند اثر ارزنده دیگر است. یکی از خواص دارچین به دلیل طبیعت گرم آن، افزایش*دهنده قوای جنسی است. دارچین به صورت پودر می*تواند به اشکال مختلف مصرف شود. مقدار مصرف معمولی و بدون ضرر آن تا 4 گرم در روز است و بهتر است در 2 یا 3 نوبت مصرف شود. مصرف مقدار زیاد آن باعث بی*خوابی و حرکت تند قلب می*شود. پودر دارچین را باید در ظروف شیشه*ای رنگی یا فلزی نگهداری کرد و در آن*ها را محکم بست تا رایحه آن از بین نرود. همچنین باید آن را از محل گرم و نور آفتاب حفظ کرد چون باعث کاهش و تخریب رایحه آن شده و از آثار آن کاسته می*شود.2- زنجبیل


زنجفیل یا زنجبیل ریزوم نوعی ریشه گیاهی است که به صورت متورم و گره*دار است. زنجفیل به دو شکل تازه و خشک در بازار وجود دارد و گاهی نوع خشک آن را آسیاب و پودر می*کنند. زنجفیل طبیعت گرمی دارد و مزه آن تند و سوزاننده است و دارای رایحه*ای قوی و خوش*بوست. زنجفیل از قدیم به خصوص در نواحی شرقی دنیا به وفور به عنوان معطر کننده غذاها، داروها و به عنوان یک گیاه دارویی مهم استفاده می*شده و امروزه یکی از پرمصرف*ترین گیاهان دارویی و غذایی است.
آثار مهم زنجبیل شامل خاصیت ضدتهوع و استفراغ قوی، ضداکسیدان و ضدسرطان، کاهش*دهنده چسبندگی پلاکت*ها (رقیق کردن خون)، هضم*کننده، محرک و مغذی معده، ضدمیکروب، کاهش*دهنده کلسترول، معرق، صفراآور و چند اثر مهم دیگر است.یکی از آثار زنجفیل، افزایش قوای جنسی است. مصرف زنجفیل تا روزی 3 گرم بلامانع است که می*توان آن را در 2 یا 3 نوبت استفاده کرد. مصرف بیش از حد زنجفیل باعث تحریک مخاط*ها می*شود و ممکن است به روده و معده آسیب برساند. افرادی که داروهای قلبی و ضدانعقاد خون مصرف می*کنند باید با احتیاط از زنجفیل استفاده کنند.
به تازگی یک محصول استاندارد و صنعتی به نام قطره «آرومین» از زنجفیل به بازار ارائه شده که در داروخانه*ها موجود است و بدون نسخه در اختیار مصرف*کنندگان قرار می*گیرد. این قطره را می*توان روزی 1 تا 3 نوبت و هر نوبت 40 قطره در آب یا مایعات دیگر رقیق و مصرف کرد. همچنین می*توان آن را در چای یا غذا هم مورد استفاده قرار داد.


گیاهان دیگری که در افزایش قوای جنسی می*توانند موثر باشند شامل: انار، انجیر، پسته، خرما، جوز بویا، کنجد، نخود، نارگیل، برنج، شاهی و خارخاسک هستند


3- فلفل (سبز یا قرمز)


فلفل سبز گیاهی است که از میوه*های آن استفاده می*شود. فلفل قرمز نیز همین گیاه و میوه است که با گذشت زمان و پس از رسیدن کامل فلفل سبز تغییر رنگ می*دهد و کم*کم قرمز می*شود. فلفل از ادویه*های تند بسیار پرمصرف دنیاست که نقش مهمی در تغذیه دارد و مخصوصاً در قسمت*های شرقی جهان مورد استفاده قرار می*گیرد. به غیر از مصرف خوراکی، داروهایی نظیر شمع*های طبی و پمادهایی از فلفل تهیه می*شود که به عنوان ضددردهای اسکلتی مصرف زیادی دارد.
مهم*ترین آثاری که تاکنون در مورد فلفل مطالعه و به اثبات رسیده است شامل آثار ضددرد، رقیق*کننده خون (افرادی که خونشان غلیظ است)، ضدمیکروب، ضدسرطان، آنتی*اکسیدان، ضدنفخ و اسپاسم، ضدتب، محرک گردش خون، معرق، محرک و مقوی معده، هضم*کننده غذا، اشتهاآور، کاهش*دهنده چربی خون و آثار دیگر است. با توجه به طبیعت گرم قابل*توجه، فلفل دارای اثر افزایش قوای جنسی است و جزو ادویه*های محرک محسوب می*شود.

مصرف فلفل در حد خوراکی بدون عارضه است و فقط ممکن است بعضی*ها به آن حساسیت داشته باشند. مصرف بیش از اندازه فلفل ممکن است باعث التهابات غشای مخاطی روده و معده شود.
4- زعفران


زعفران نه تنها ادویه*ای خوش*بو و خوش*رنگ است بلکه می*تواند برای تمایلات جنسی نیز محرک خوبی باشد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، به زعفران خواص بسیاری از جمله ویژگی ضد افسردگی، تنظیم*کننده جریان خون، برطرف*کننده دیابت، سرطان و بیماری آلزایمر نسبت داده شده است.
تحقیقات اخیر پژوهشگران مرکز طب گیاهی لیون هم نشان داده*اند از آنجا کهزعفران سبب بهبود جریان خون می*شود می*تواند باعث گرم شدن بافت*های بدن و افزایش احساسات شده و حتی بافت رحم را نیز تحریک کند. به همین دلیل از سویی می*تواند محرک تمایلات جنسی باشد اما مصرف بیش از یک گرم آن از آنجا که سبب خون*ریزی رحم، حالت تهوع و استفراغ می*شود به زنان باردار توصیه نمی*شود. مصرف بیش از دو گرم از آن نیز کشنده است.در حال حاضر محققان در پی کشف روشی هستند تا با کمک زعفران دارویی برای تقویت قوای جنسی تهیه کنند.

5- پنج انگشت

یک داروی گیاهی که در زنان باعث افزایش قوای جنسی، جلوگیری از بی*میلی و سردمزاجی می*شود، قطره ویتاگنوس (Vitagnus) است که به شکل قرص هم ارائه شده است. این دارو از گیاه پنج انگشت (Vitagnus – castus) تهیه شده و به صورت قطره یا قرص مورد استفاده قرار می*گیرد. این دارو در درمان سردمزاجی زنان از مصرف بالایی برخوردار است. آثار مهم این قرص و قطره شامل آثار رفع اختلالات قاعدگی، رفع اختلال*های یائسگی، موثر در کیست*های رحم و تخمدان، موثر در فیبروم، جلوگیری از تنبلی تخمدان، موثر در بعضی ناباروری*ها، موثر در رفع آکنه و جوش صورت خانم*ها و انواع دیگر مشکل*های زنان است که مربوط به اختلال*های هورمونی است.

ویتاگنوس با عمل تنظیم هورمون*ها علاوه بر آثار ذکرشده می*تواند در بی*میلی و سردمزاجی خانم*ها موثر باشد. این داروی گیاهی به دو شکل قرص و قطره تهیه شده و دارای آثار یکسانی است. ویتاگنوس در تمام داروخانه*های ایران و بدون نسخه به مصرف*کنندگان عرضه می*شود. اطلاعات لازم در راهنمای همراه دارو ارائه شده است.

سایر موارد

گیاهان دیگری که در افزایش قوای جنسی می*توانند موثر باشند شامل: انار، انجیر، پسته، خرما، جوز بویا، کنجد، نخود،نارگیل، برنج، شاهی و خارخاسک هستند.

یادآوری

یادتان باشد پیش از مصرف هر گونه دارو یا حتی گیاهانی با خواص دارویی، به ویژه اگر بیماری خاصی دارید و یا دوران درمان را سپری می*کنید، با پزشکان مجرب و آگاه مشورت کنید.


منبع : تبیان