اطلاعات عمومی اوکراین
اوکراین


اوکراین یکی از کشورهای اروپای شرقی می باشد که با کشورهای روسیه ، بلاروس ، لهستان ، اسلواکی و مجارستان ، رومانی و مولداوی به ترتیب از شرق، شمال، غرب و جنوب شرقی هم مرز می باشد و در جنوب این کشور دریای سیاه و دریای آزوف قرار دارند. پایتخت اوکراین شهر کی*اِف و زبان رسمی آن زبان اوکراینی است.
اوکراین نیز با ۲۴ استان دارای حکومت جمهوری می باشد و کریمه تنها بخش خودمختار این کشور است. بعد از روسیه، اوکراین بزرگترین ارتش در اروپا را دارا می باشد و زبان روسیه بعد از زبان رسمی اوکراین که اوکراینی می باشد، گسترده ترین کاربرد را در میان مردم این کشور دارد. مسیحیت دین رسمی مردم اوکراین می باشد.
حکومت و سیاست
ویکتور یانکویچ ریاست جمهوری اوکراین را از سال ۲۰۱۰ به مدت پنج سال عهده دار است. جمهوریاوکراین ترکیبی از حکومت نیمه پارلمانی و نیمه ریاست جمهوری می باشد و قوای مقننه ، مجریه و قضاییه در آن مستقل هستند. رئیس جمهور نیز در این کشور در یک انتخابات عمومی به عنوان رئیس دولت انتخاب می گردد.نظامیاوکراین با ۷۸۰٫۰۰۰ سرباز در خاک خود و همچنین دارای سومین زرادخانه تسلیحات هسته ای در جهان پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی گردید و در نهایت پس از پیمان نامه ای که در سال ۱۹۹۴ میلادی در جهت کاهش سلاح ها تصویب شد، در سال ۱۹۹۶ میلادی به یک کشور فاقد سلاح اتمی تبدیل گردید. البته از ماه می سال ۱۹۹۲ میلادی برای عضویت در پیمان نامه منع گسترش سلاح های هسته ای، اوکراین موافقت خود را برای تحویل و دفن تسلیحات هسته ای به روسیه اعلام آمادگی کرده بود و همان موقع پیمان کاهش سلاح های هسته ای را نیز امضا نمود.تقسیمات کشوریولینریونه

ژیتومیر

کیف

خملنیتسکی

ترنوپیل

ایوانو فرانکیسوک

زاکارپاتیا

چرنیوتسی

وینیتسیا

چرکاسی

***ووهراد

میکولائیف

پولتاوا

چرنیهیو

سومی

خارکف

دنیپروپتروفسک

اودسا

خرسون

زاپوریژیا

دونتسک

شبه جزیره کریمه

لوهانسک

دریای آزوف

دریای سیاه

روسیه

بلاروس

لهستان

رومانی

مولداوی

لووف

کی*یف

سواستوپول

دنیپر


کشور اوکراین به ۲۴ اوبلاست (استان) و استان*های اوکراین نیز به ۴۹۰ رایون (بخش) تقسیم شده*اند. اوکراین دارای یک منطقه خودمختار به نام کریمه می*باشد و شهر سواستوپول به لحاظ موقعیت نظامی خاص از وضعیت قانونی ویژه*ای برخوردار است.


جغرافیااوکراین به عنوان دومین کشور وسیع اروپا و چهل و چهارمین کشور وسیع جهان با ۶۰۳٫۷۰۰ کیلومتر وسعت و ۲٬۷۸۲ کیلومتر خط ساحلی می باشد.
دشت های حاصلخیز (استپ) و زمین های مسطح بخش اعظم خاک اوکراین را تشکیل می دهند و رودخانه های دنیپر ، سورسکی ، دونتس، دنیسر و بوگ جنوبی از میان این دشت ها عبور می کنند و به دریای آزوف و دریای سیاه می ریزند. بخشی از رشته کوه های کارپات ، که بلندترین نقطه آن کوه هورلا با ارتفاع ۲٬۰۶۱ متر است در اوکراین قرار دارد و رشته کوه های کریمه نیز تا ساحل جنوبی کریمه در شبه جزیره کریمه کشیده شده اند.
در سواحل جنوبی کریمه شرایط آب و هوایی مدیترانه ای است اما در بیشتر نقاط، اوکراین دارای آب و هوای معتدل قاره ای می باشد. بارش در شمال و غرب این کشور بسیار بیشتر از شرق و جنوب شرقی اوکراین می باشد و تفاوت بارش سالیانه در این دو نقطه تا حدود ۸۰۰ میلی متر نیز می رسد، به عنوان مثال بارش سالیانه در مناطق غربی حدود ۱٬۲۰۰ میلی*متر است، در حالی که بارش سالانه در کریمه ۴۰۰ میلی*متر می*باشد.
اقتصاددومین اقتصاد بزرگ شوروی در آن زمان ، اقتصاد اوکراین بود و یک بخش صنعتی و زراعی مهم به حساب می*آمد و پس از فروپاشی شوروی، نظام اقتصادی این کشور به سمت یکاقتصاد بازاری تغییر مسیر پیدا نمود که روند این انتقال برای اکثریت جامعه که دچار فقر بودند، بسیار دشوار بود. پس از فروپاشی شوروی، اقتصاد اوکراین به شدت محدود شده بود و زندگی روزانه برای یک فرد معمولی که در اوکراینزندگی می*کرد بسیار دشوار بود. بیشتر روستاییات از محصولات کشت خود تغذیه می کردند و از راه کشت و زرع امرار معاش می نمودند. برخی نیز از طریق مبادله کالا به کالا یا شغل های دیگر زندگی خود را می گذراندند.آموزشتحصیل در اوکراین و طبق قانون این جمهوری برای تمامی شهروندان این کشور به صورت رایگان می باشد.جمعیت و نژادها
تراکم جمعیت در شرق و جنوب شرقی و با توجه به تراکم نواحی صنعتی در این بخش ها بیشتر می باشد و ۶۷٫۲٪ از جمعیت اوکراین در مناطق شهری زندگی می کنند. اکثریت جمعیت اوکراین را نژاد اوکراینی (۷۷٫۸٪) و مابقی را سایر نژاد ها مانند روسی (۱۷٫۳٪)، بلاروسی (۰٫۶٪)، مولداوی، تاتارهای کریمه (۰٫۵٪)، بلغارها (۰٫۴٪)، مجارستانی (۰٫۳٪)، رومینیایی (۰٫۳٪)، لهستانی (۰٫۳٪)، یهودیان (۰٫۲٪)، ارامنه (۰٫۲٪)، یونانیها (۰٫۲٪) و تاتارها (۰٫۲٪) تشکیل می دهند. این آمار بر اساس سرشماری سال ۲۰۰۱ میلادی اوکراینمی باشد.
دین و مذهب
هم اکنون مسیحیان اوکراین ۹۶٫۲ درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند و بعد از آن مسلمانان با ۰٫۷ درصد و یهودیان با ۰٫۶ درصد بیشترین اقلیت های مذهبی در این کشور را دارا می باشند، ۲٫۵ درصد دیگر را سایر ادیان تشکیل می دهند.
مردم اوکراین تا سال ۹۸۸ میلادی بت می پرستیدند و پرنس ولادیمیر توانست از آن سال آئین مسیحیت را در این کشور رواج دهد. مذهب ارتدوکس توسط پاتریک بیزانس در سال ۱۰۵۴ میلادی به دنبال تکفیر متقابل پاپ روم و پاتریاک بیزانس به وجود آمد و بیشتر مردم این کشور تابع کلیسای ارتدوکس شدند و میزان کمی از جمعیت آن را توابع کلیسای کاتولیک تشکیل می دهند که بیشتر در غرب اوکراین ساکن می باشند، البته به غیر از این دو مذهب پیروان سایر مذاهب مانند پروتستان و دیگر مذاهب در اوکراین نیز وجود دارند و یهودیان نیز کنیسه های مختلفی دارند که در آنجا مراسم مذهبی خود را انجام می دهند، برای مثال در کیف دو کنیسه بنا شده است.
زبان

زبان اوکراینی بسیار شبیه به زبان روسی است البته بیشتر لغات این زبان برگرفته از زبان لهستانی می باشد اما دستور زبان اوکراینی به روسی نزدیکتر است. و در مجموع این زبان از گروه زبان های اسلاو شرقی به شمار می رود. پس از زبان اوکراینی ، زبان روسی به عنوان دومین زبان این کشور می باشد. الفبای آن نیز مانند زبان روسی سیریلیک بوده و تفاوت های بسیار جزئی دارد.

موسیقی و رقص


موسیقی بومی سنتی، موسیقی کلاسیک، راک و سایر سبک ها همگی در اوکراین از جایگاه خاصی برخوردار می باشند، چرا که تاریخ این کشور با موسیقی رقم خورده است و بخش عمده ای از فرهنگ این کشور را موسیقی تشکیل می دهد. از موسیقی دان های برجسته ی این کشور می توان به چایکوفسکیو اوکان الزی اشاره نمود که در سطح بین المللی بسیار مشهور می باشند.
صنعت گردشگری
اوکراین در صنعت گردشگری به عنوان هشتمین کشور جهان در رتبه بندی سازمان جهانی گردشگری به شمار می آید. خارکف، کییف و شبه جزیره کریمه شهرهای مهم توریستی اوکراین می باشند و هفت بنای تاریخی و فرهنگی این کشور که به عجایب هفت گانه مرسوم است نیز از اصلی ترین جاذبه های گردشگری در اوکراین می باشند.


منبع : cisroad.com/countries/ukraine/Total-info/lang/Fa