تخت سلیمان

محوطه باستان شناسی تخت سلیمان در شمال غربی ایران واقع شده و در دره یک کوه آتشفشانی ساخته شده است. این محوطه آثاری همچون آتشکده اصلی زرتشتییان که بخشی از آن در دوره ایلخانیان (مغول) در قرن سیزدهم میلادی بازسازی شده و همچنین معبد آناهیتا مربوط به دوره ساسانیان (قرن های هفتم و هشتم میلادی) را در خود جای داده و از این رو دارای اهمیتی نمادین است. طراحی آتشکده، کاخ و نقشه کلی این مجموعه تاثیر زیادی در توسعه معماری اسلامی داشته است.
شرح کلی

استفاده از عناصر اصلی معماری ساسانی در چیدمانی موزون و نیز الهام از بافت طبیعی آن*ها باعث شده تا مجموعه تخت سلیمان اثری بی همتا از معماری سلطنتی باشد. چیدمان و عناصر معماری ساسانی، تاثیر بسیار زیادی در توسعه معماری مذهبی در دوره اسلامی و همچنین سایر دوره*ها و فرهنگ*ها داشته است. این مجموعه نمونه*ای برجسته از آتشکده*های زرتشتی است که به سبک معماری با شکوه ساسانی ساخته شده و الگویی اولیه در ساخت آتشکده می*باشد.
تخت سلیمان گواهی استثنائی از استمرار آیین وابسته به آتش و آب، طی دوره ای 2500 ساله است. میراث باستان*شناسی این محل، به دلیل وجود شهر ساسانیان که هنوز حفاری آن انجام نشده است تقویت شده است.
مکان قرارگیری تخت*سلیمان

تخت سلیمان در استان آذربایجان غربی، در یک منطقه کوهستانی و در فاصله 750 کیلومتری از تهران واقع شده است. این مجموعه در زمینی پهناور ساخته شده و کوه*ها، اطراف آن را احاطه کرده اند. کوه آتشفشانی و دریاچه آرتزین، عناصر اصلی این محوطه هستند.
شکل محوطه

این محوطه، طرحی بیضی شکل با ابعاد 350 متر در 550 داشته و 60 متر بالاتر از سطح دره*های اطراف است. در این منطقه یک چشمه کوچک آرتزین آهکی وجود دارد که فوران آن دریاچه*ای به عمق 120 متر ایجاد کرده و بدین ترتیب آب را به وسیله جوی*های کوچکی به زمین*های اطرف هدایت می*کند. ساسانیان در قرن پنجم میلادی در این منطقه ساکن شده و آتشکده*ای سلطنتی در آن بنا کردند. حصاری سنگی به ارتفاع 13 متر به دور آتشکده کشیده شده بود که 38 برج داشت و دو دروازه در شمال و جنوب آن تعبیه شده بود. با توجه به اینکه هیچ اثری از دروازه*ها یافت نشده، احتمالا این دیوار جنبه نمادین داشته است. بناهای اصلی مجموعه در قسمت شمالی دریاچه و به فرمی مربع شکل (با اضلاع 180 متر) ساخته شده اند و آتشکده آذرگشنسپ در مرکز آن*ها قرار گرفته است. این معبد مربع شکل با آجر پخته بنا گردیده است. در قسمت شرقی این معبد، ساختمان مربع شکل دیگری برای نگهداری از "آتش ابدی" بنا شده و معبد آناهیتا (با فرم مربع) نیز در این قسمت واقع شده است. اقامتگاه سلطنتی در غرب این معابد قرار گرفته است.
بازسازی مجدد توسط مغول*ها

دریاچه تخت سلیمان بخشی جدایی ناپذیر از چیدمان مجموعه است که در آن دوره حصاری مستطیل شکل به دور آن کشیده شده بود. در گوشه شمال غربی این منطقه (که در آن ایام حصار کشی شده بود) و به اصطلاح در ایوان غربی منطقه، طاق آجری بزرگی (ایوان خسرو) به شیوه معماری ساسانی وجود دارد. کلیه سطوح آهک اندود شده و با گچبری و مقرنس (تزئینات نیمه برجسته سقف) تزئین شده بودند. این محوطه بعد از دوره ساسانی ویران شد و تا ورود مغول*ها به منطقه در قرن سیزدهم خرابه*ای بیش نبود. مغول*ها رونق منطقه را دوباره برگرداندند و بخشی از بناهای مجموعه مانند آتشکده زرتشتیان و ایوان غربی را بازسازی کردند. ساختمان*های جدیدی پیرامون دریاچه ساخته شدند، از جمله دو برج هشت ضلعی که در پشت ایوان بنا شده و با کاشی ها و سرامیک های لعاب دار تزئین شده بودند. همچنین ورودی جدیدی در حصار جنوبی مجموعه تعبیه شد. در اراضی اطراف مجموعه (شامل محوطه و منطقه حائل) بقایایی از شهر باستانی ساسانیان وجود دارد که هنوز کاوش نشده*اند. در فاصله 600 متری قسمت جنوبی تخت سلیمان یک کوره آجرپزی یافت شده که قدمت آن مربوط به دوره مغول می*باشد. ساسانیان سنگ*های ساختمانی را از کوه شرقی مجموعه استخراج می*کردند.
منبع: تخت*سلیمان