در این مقاله با بیماری دندان درد و راه*های تشخیص و درمان آن آشنا می*شوید.


مقدمهدندان درد وضعیت ناخوشایندی است که در فعالیتهای روزمره انسان اختلال ایجاد می*کند. شروع، ماهیت، طول مدت و شدت دندان درد، برخی از جنبه های مهمی هستند که برای رهایی از دندان درد باید در نظر گرفته شوند. این فاکتورها به شناسایی علت دندان درد و در نتیجه رفع آن کمک میکنند.وقتی فردی دچار دندان درد می*شود سعی می*کند پیش از مراجعه به دندان*پزشک درد آن را آرام کند.با این حال علائم دندان درد بین افراد بسیار متفاوت است، برای اینکه علت آن*ها متفاوت است. وقتی فردی دچار دندان درد می*شود چند سؤال مهم را پیش از تشخیص و درمان باید پاسخ دهد:


چه زمانی و چگونه درد شروع شد؟ آیا این درد را قبلاً داشتید و دوباره بازگشته یا اولین بار است که تجربه می*کنید؟
آیا درد در زمانی از روز یا شب یدتر یا آرامتر می*شود؟آیا درد در حال جویدن مواد داغ و سرد افزایش می*یابد؟ماهیت درد چیست؟ آیا درد مبهم و کند است یا پیوسته تیر می*کشد؟آیا درد نزدیک به یک دندان احساس می*شود یا به نظر می*رسد در ناحیه مشخصی در دهان ازجمله لثه یا هر بخشی از فک گسترده است؟ آیا متوجه هرگونه تورم یا حساس شدن مرتبط با دندان درد یا نزدیک به آن ناحیه شده*اید؟آیا در گوشتان یا درحالی*که دهانتان را می*بندید یا باز می*کنید درد احساس می*کنید؟ آیا محدودیتی در باز کردن یا بستن دهانتان دارید؟آیا تب یا چرک و یا خونریزی دارید که با شروع درد مرتبط باشد؟آیا درمان دندانپزشکی برای دندان مورد نظر یا هر دندان دیگری که نزدیک به آن قرار دارد، در گذشته داشته*اید؟آیا از سینوزیت یا سردردهای مکرر رنج می*برید؟آیا عادت به دندان قروچه یا فشردن دندان*ها در هنگام خواب، دارید؟چه زمانی و چگونه درد شروع شد؟آیا زمانی هست که درد بدتر شود؟

شدت درد مربوط به دندان پوسیده در زمانهای مختلف روز متفاوت است. اغلب فرد متوجه می*شود که درد در هنگامی که دراز می*کشد یا هنگام اوایل صبح بدتر می*شود. با وجود اینکه این نوع نوسان در دردهای مربوط به پوسیدگی دندان دیده می*شود، عدم وجود این تغییر در الگوی درد دندان، احتمال درد مربوط به پوسیدگی دندان را از نفی نمی*کند.
ارزیابی کامل همه وضعیت*های ذکر شده باید توسط دندان*پزشک انجام شود. تشخیص و برنامه درمانی تنها پس از انجام بررسی توسط متخصص می*تواند انجام شود. این کار معمولاً شامل بررسی بالینی، پرتوی ایکس از دندان یا ناحیه مورد نظر یا کل فک بالا یا پایین می*شود. پزشک ممکن است چند آزمایش دیگر نیز ازجمله آزمایش*های پالپ زنده/حیات پالپ، نفوذ رنگ، و غیره برای بررسی زنده بودن دندان انجام دهد.

آیا درد پیوسته است یا متناوب؟
گاهی اوقات شدت دندان درد دائماً تغییر می*کند. ممکن است گاهی اوقات در زمان مشخصی از روز یا هنگام خوابیدن، شدیدتر شود درحالی*که در زمانهای دیگر درد ممکن است اصلاً وجود نداشته باشد.درد تیر کشنده اغلب در مواردی احساس می*شود که یک عامل آسیب*شناسی زیربنایی، ممکن است با دندان مرتبط باشد. این از آبسه خفیف یا گرانولوم تا آسیب*های دیگر فک می*تواند متفاوت باشد. پرتوی ایکس از دندان معمولاً برای تشخیص آسیب*شناسی استفاده می*شود.


آیا درد در حال جویدن مواد داغ یا سرد افزایش می*یابد؟

فرد ممکن است متوجه شود درد در هنگام گاز زدن غذا با سمت آسیب دیده دهان، بدتر می*شود. این ممکن است در دندان عفونی یا شکسته اتفاق بیفتد.

تشخیص

زمانی که درد شروع شده در تشخیص صحیح علت آن بسیار مهم است.اگر درد در حال جویدن یک غذای سفت، یا پس از هرگونه آسیب شروع شده باشد (مثلاً آسیب ناشی از زمین خوردن)، ممکن است نشان دهنده احتمال شکستگی یا ترک در دندان، ساختارهای پیرامون آن، و یا در پرشدگی یا پروتز مرتبط با آن باشد. اگر دندان آسیب دیده پیش از این پوسیده است، ممکن است به پالپ دندان (مغز دندان) ضربه واردشده باشد.

درمان

آسیب یا جراحت به دندان با کمک پرتوی ایکس و معاینه بالینی توسط دندان پزشک ارزیابی می*شود. بسته به*شدت شکستگی، ممکن است دندان نیاز به پرشدگی ساده، درمان ریشه، یا حتی کشیدن داشته باشد.معمولاً مسکن می*تواند مشکل اولیه را حل کند اما مراجعه به دندان*پزشک کمک می*کند از آسیب*های بعدی و عفونت به دندان آسیب دیده پیشگیری کند. اگر خونریزی مربوط به بافتهای اطراف وجود دارد سعی کنید ناحیه را با پنبه*ای که در محلول ضد عفونی کننده*ای مانند بتادین یا ساوالن استریلیزه شده است تمیز کنید یا کمپرس یخ بر روی آن بگذارید.دندان درد مزمن که حاد می*شود

اگر درد دندان مبهم باشد و ناگهان بدتر شود فرد باید احتمال ظاهر شدن مجدد یک آسیب پالپ مزمن (که تشدید حاد التهاب مزمن پالپ نیز خوانده می*شود) یا آسیب لثه دندان (تشدید حاد التهاب مزمن لثه) را در نظر داشته باشد.


درمان

اگر دندان عفونی شده باشد، توصیه دندان*پزشک معمولاً از پوشش پالپ تا درمان ریشه می*تواند متفاوت باشد. با این حال اگر ساختار دندان در چنین مواردی شکسته یا بریده*شده باشد پست و کور (post & core) همراه با درمان ریشه یا کشیدن آن، ممکن است در نظر گرفته شود.


منبع :
ویکی 5040