با روشی راحت در 15 دقیقه می توانید آشپزخانه ی خود را تمیز و مرتب کنید. ما برای شما روش این کار را در این مقاله آورده ایم.

در میان همه*ی اتاق*های خانه*ی شما، آشپزخانه هرروز نیاز به توجه و رسیدگی دارد. با این حال اگر دقت نکنید، ممکن است مجبور باشید چند بار در روز آشپزخانه را تمیز کنید. تنها در 15 دقیقه می*توانید یک آشپزخانه*ی کثیف را تبدیل به یک آشپزخانه*ی تمیز و براق کنید.1 . هر چیزی که نیاز دارید را در کنار هم جمع کنید


اهمیت این مرحله را دست کم نگیرید. این که بخواهید همیشه به دنبال کهنه*های ظرف*شویی، اسفنج، مایع ظرف*شویی، و ... بگردید، نه تنها زمان نظافت را بیشتر می*کند، بلکه ممکن است باعث حواس*پرتی شما شود تا این که فراموش کنید اصلاً داشتید چه کاری انجام می*دادید . قبل از شروع کار تمام وسایل را یکجا جمع کنید.


2 . یک ظرف*شویی را پر از آب داغ و کف دار کنید


اگر شما یک سینگ ظرف*شویی دو لگنه دارید که یک سمت آن زباله خردکن دارد، آن سمت را خالی نگه دارید. اینکار باعث می شود بتوانید در زمان شست*وشوی ظرف*ها، غذاهای باقی مانده در ظروف را به سرعت در آن قسمت خالی کنید.تمام غذاهای باقی*مانده در ظروف را در سطل آشغال و یا زباله خردکن بریزید.اگر مرحله*ی دوم باعث گیر کردن زباله خرد کن شما شده است، غذاهای باقی*مانده در ظرف*ها را داخل سطل زباله خالی کنید.


3 . ظرف*هایی که نیاز به خیس خوردن دارند را در داخل آب قرار دهید

سعی کنید ظرف*هایی را انتخاب کنید که به شما یا ظرف*شویی*تان زحمت بیشتری برای تمیز شدن می*دهد. ظرف*های کثیف سنگین را ته بگذارید. ظرف*های بزرگ مانند ماهیتابه و کاسه*ها را با آب صابون داغ پر کرده و روی کابینت بگذارید تا خیس بخورند


4 . در طی زمانی که ظرف*ها خیس می*خورند به اطراف آشپزخانه رفته و اشغال*ها را از روی زمین، روی کابینت و قفسه*ها جمع کنید


.
توجهی به چیزهایی که سر جای خود نیستند یا به آشپزخانه تعلق ندارند نداشته باشید. تنها نگران زباله*ها باشید.


5 . به اطراف رفته و همه*ی چیزهایی که به آشپزخانه تعلق ندارد را جمع*آوری کنید. همه*ی آن*ها را داخل یک سبد بگذارید.


اگر شما شخصی را دارید که به شما کمک می*کند، از او بخواهید این وسایل را در جای خود قرار بدهد . برای بردن این وسایل به جای خودشان در خانه، کارتان در آشپزخانه را متوقف نکنید.


6 . تمامی وسایلی که برای آشپزخانه*اند اما در جای خود نیستند را کنار بگذارید


.
با دوباره مرتب کردن کابینت، کشو و ... خود را گیج نکنید. فقط وسایلی که بیرون *بودند را در جای خود قرار دهید .


7 . ماشین ظرف*شویی را روشن کرده یا با دستانتان بشوییداگر شما ماشین ظرف*شویی ندارید و یا نمی*خواهید از آن استفاده کنید، ممکن است شستن ظرف*ها زمان بیشتری ببرد. اگر امکان دارد از چند نفر برای شستن، آبکشی، خشک کردن و کنار گذاشتن ظرف*ها کمک بگیرید. این یک روش عالی برای به کار گرفتن دیگر اعضای خانواده است.


8 . روی کابینت، وسایل، و ظرف*شویی را بشویید


اسفنج و کهنه ها را آب بکشید. اگر لازم است آن*ها را داخل لباس*های کثیف برای شست*وشو قرار دهید. در این مرحله به دنبال شست*وشوی کامل نیستیم، بلکه صرفاً سطوح قابل مشاهده را بشویید. ماکروویو را باز نکنید و فقط بیرون آن را تمیز کنید. ما نمی*خواهیم ذره*های نان داخل توستر را در این مرحله تمیز کنیم. به سرعت دور آن را یک نظافت کلی کنید.
9 . جارو زده و تی بکشید یا جاروبرقی بکشید10 . زباله*ها را بیرون ببرید

اگر زباله*ها پر شده است آن*ها را بیرون برده و کیسه*ی جدیدی داخل سطل زباله قرار دهید تا سطل شما برای زباله*های فردا آماده باشد.


منبع :ویکی5040