بهداشت دهان و دندان برای سلامت ما ضروری است. راه*های بسیاری برای تمیز و سالم نگه*داشتن لثه و دندان*ها وجود دارند، اما اولین راه آن مسواک زدن است. امروزه مسواک*ها با رنگ*ها و ویژگی*های مختلف وجود دارند، دستی هستند یا با باطری کار می*کنند و یا حتی از امواج صوتی برای تمیز کردن دندان*ها و لثه*ها استفاده می*کنند. امروزه مسواک*ها نه تنها دندان*ها را تمیز می*کنند بلکه از بیماری*های پریودنتال نیز پیشگیری می*کنند. راه*هایی برای انتخاب کردن مسواک

این نکته را در نظر بگیرید که چه کسی از مسواک استفاده می*کند. کودکان نباید از مسواک*هایی که مخصوص بزرگ*سالان است استفاده کنند. سر مسواک آن*ها باید کوچک*تر و نرم تر باشد. از آنجایی که کودکان مسواک زدن را دوست ندارند، مسواک*های کودکان رنگ*های روشنی دارند، به شکل شخصیت*های محبوب هستند، و یا حتی موسیقی پخش می*کنند. کسانی که ارتودنسی کرده*اند، باید از مسواک*های مخصوص و مسواک*های ارتودنسی استفاده کنند. برس این*گونه مسواک*ها سفت تر هستند و در قسمت وسط کوتاه*تر از اطراف هستند تا هم دندان*ها و هم سیم*های ارتودنسی را تمیز کنند. برس مسواک را بررسی کنید. برس های مسواک درجه*های متفاوتی از سختی را دارند: نرم، متوسط، و سخت. بهترین نوع آن برس نایلونی نرم است زیرا لطیف تر هستند. اگرچه برخی مردم مسواک*های با برس سخت را انتخاب می*کنند، زیرا فکر می*کنند این مسواک*ها دندان*هایشان را بهتر تمیز می*کنند. این تفکر نادرست است.
مسواکی با سر کوچک انتخاب کنید. شما باید یک مسواک با سر کوچک را انتخاب کنید تا بتوانید قسمت*هایی که دسترسی به آن*ها سخت تر است را راحت تر تمیز کنید. یادتان می*آید که مسواکی که دندان*پزشک برای تمیز کردن دندان از آن استفاده می*کند، سر کوچک و گردی دارد؟ به این دلیل که بتواند به فرورفتگی*های دندان دسترسی داشته باشد. اگر سر مسواک خیلی بزرگ باشد، استفاده از آن راحت نخواهد بود. مراقب امکانات اضافی مسواک*ها باشید. امروزه مسواک*ها امکانات زیادی دارند. آن*ها علاوه بر رنگ*ها و سبک*های مختلف، سرهای زاویه*دار بزرگ و دسته*های نرمی دارند. این موارد را با توجه به نیازهای خودتان انتخاب کنید. بین مسواک دستی و برقی انتخاب کنید. امروزه مسواک*های باطری دار و یا قابل شارژ در بازار موجود هستند. مسواک*های برقی در دو نوع سر قابل چرخش و مسواک*های صوتی هستند. از نظر علمی تفاوتی بین مسواک*های دستی و برقی نیست اگرچه مسواک*های صوتی ممکن است به کاهش بیماری*های پریودنتال کمک کنند. آنچه اهمیت دارد درست مسواک زدن است.
با*این*حال، برخی ترجیح می*دهند از مسواک*های برقی استفاده کنند. این مسواک*ها به کسانی پیشنهاد می*شود که نمی*توانند مسواک را به خوبی در دستشان نگه*دارند و یا عملکرد دستشان سریع نیست، مانند افراد سالخورده و یا معلول. ممکن است مسواک*های برقی باعث تشویق کودکانی شود که مسواک زدن را دوست ندارند. برخی افراد این*گونه بهتر مسواک می*زنند زیرا مدت طولانی تری این کار را انجام می*دهند و از نظر روانشناسی نیز احساس می*کنند با استفاده از این مسواک*ها دندان*هایشان تمیزتر می*شود. بدون توجه به مارک تجاری یا نوع مسواک، حتماً مسواک خود را هر سه ماه تعویض کنید و به درستی مسواک بزنید.
منبع: چگونه مسواک انتخاب کنیم