قابلیت*های برنامه مایکروسافت ورد، می*توانند کار شما را راحت*تر کرده، سند شما را جذاب*تر کرده، و/ یا باعث افزایش کارایی شما شوند. در این درس برنامه مایکروسافت ورد، شما یاد می*گیرید که چطور یک فایل را بازکرده، کارهای بریدن (Cut)، کپی کردن (Copy)، جایگذاری کردن (Paste)، استفاده از AutoText، استفاده از Find و Replace (پیدا کردن و تعویض)، و تغییر فونت را یاد می*گیرید . تمام این قابلیت*ها می*توانند کار شما را راحت کرده و سند شما را جذاب*تر کنند.
باز کردن یک فایل

اگر آن*قدر زمان ندارید که کار خودتان را در یک جلسه به پایان برسانید، می*توانید فایل خودتان را ذخیره کرده و سپس آن را ببندید. پس از ذخیره کردن یک فایل، شما می*توانید بعداً آن را باز کرده و در آن تغییر ایجاد کرده و یا آن را به پایان برسانید. شما در درس 2 یاد گرفتید که چگونه یک فایل را ذخیره کنید. در این درس، شما یاد می*گیرید که چگونه فایلی که ذخیره کرده بودید را باز کنید. تمرین یک

1- برنامه ورد 2007 و یا نسخه*های بعدی آن را باز کنید. 2- بر روی دکمه مایکروسافت آفیس کلیک کنید تا یک منو باز شود. (در صورتی که از نسخه*های جدیدتر برنامه مایکروسافت ورد استفاده می*کنید، می*توانید به جای کلیک کردن بر روی دکمه مایکروسافت آفیس، برای زبانه File کلیک کنید). 3- بر روی Open کلیک کنید. پنجره باز کردن فایل، باز می*شود. 4- با استفاده از لیست سمت چپ، فولدری را که فایل خودتان را در آن ذخیره کرده بودید، مشخص کنید. 5- بر روی فایلی که ذخیره کرده بودید کلیک کنید. 6- برای گزینه Open پنجره کلیک کنید. فایلی که در درس گذشته ایجاد کرده بودید، ظاهر می*شود. روش جایگزین - باز کردن یک فایل به وسیله کلیدها

1- برنامه ورد 2007 و یا نسخه*های بعدی آن را باز کنید. 2- از ترتیب Ctrl+O استفاده کنید (به این معنی که کلید کنترل را پایین نگاه داشته و کلید O را فشار دهید) . پنجره باز کردن فایل باز می*شود. 3- با استفاده از لیست سمت چپ، فولدری را که فایل خودتان را در آن ذخیره کرده بودید، مشخص کنید. 4- بر روی فایلی که ذخیره کرده بودید کلیک کنید. 5- برای گزینه Open پنجره کلیک کنید. فایلی که در درس گذشته ایجاد کرده بودید، ظاهر می*شود. بریدن (Cut) و جایگذاری کردن (Paste)

شما می*توانید از قابلیت Cut (بریدن) برنامه ورد، برای جدا کردن اطلاعات از سند خودتان استفاده کنید . سپس می*توانید از قابلیت جایگذاری (Paste)، برای جایگذاری اطلاعات جداشده در همان سند و یا جاهای دیگر استفاده کنید. به عبارت دیگر، با استفاده از قابلیت Cut و Paste، شما می*توانید اطلاعات را از یک قسمت سند، به جای دیگر همان سند و یا برنامه*های دیگر منتقل کنید. حافظه موقت (Clipboard = کلیپ بورد) برنامه ورد، یک مکان نگهداری اطلاعات است. زمانی که شما چیزی را برش می*دهید (Cut می*کنید) ، برنامه ورد، آن را در کلیپ بورد خود نگهداری می*کند. شما می*توانید اطلاعاتی را که در داخل این حافظه موقت نگهداری می*شود، هر چند بار که تمایل داشته باشید، Paste (جایگذاری) کنید. تمرین دو

بریدن (Cut کردن) به وسیله روبان

1- عبارت زیر را تایپ کنید : من نمی*خواهم از اینجا حرکت کنم. از جایی که هستم رضایت دارم. 2- عبارت " من نمی*خواهم از اینجا حرکت کنم." را انتخاب کنید. 3- زبانه Home را انتخاب کنید. 4- روی گزینه Cut (برش) که شبیه یک قیچی است، از گروه Clipboard کلیک کنید. برنامه ورد، عبارتی که شما انتخاب کرده بودید را بریده و در داخل حافظه موقت (کلیپ بورد) قرار می*دهد. الان نوشته شما باید به صورت زیر باشد: از جایی که هستم رضایت دارم. جایگذاری (Paste کردن) به وسیله روبان

1- مکان*نما را پس از نقطه جمله " از جایی که هستم رضایت دارم" قرار بدهید. 2- دکمه اسپیس را فشار دهید تا یک فاصله بعد از ایجاد شود. 3- زبانه Home را انتخاب کنید. 4- روی دکمه Paste (جاگذاری) در گروه Clipboard که شبیه یک تخته است کلیک کنید. برنامه ورد، نوشته*ای که در داخل حافظه موقت قرار دارد را جاگذاری می*کند. نوشته شما الآن باید به صورت زیر باشد: از جایی که هستم رضایت دارم. من نمی*خواهم از اینجا حرکت کنم. منبع: قابلیت*های برنامه مایکروسافت ورد