در این مقاله با ساخت فایل pdf از طریق برنامه های مختلف آشنا خواهید شد.
ساخت یک فایل PDF با استفاده از ادوب آکروبات، PDFساز آکروبات ، مایکروسافت ورد

فرمت سند قابل*حمل (Portable Document Format = PDF، فرمتی است که برای نشان دادن اسناد دوبعدی استفاده می*شود. این فرمت قادر است اسناد دو بعدی را بدون پشتیبانی هیچ نرم*افزار، سخت*افزار، یا سیستم*عامل دیگری ارائه دهد.اساساً یک فرمت سند قابل*حمل(فایل PDF)، سند فشرده*ای است که می*تواند حاوی مقدار زیادی از اطلاعات باشد. اطلاعات موجود در یک فایل PDFعمدتاً شامل متن، نقشه*ها، تصاویر، یا گرافیک برداری (vector graphics) است.شرکت Adobe Systems در سال 1993 قالب فایل PDFرا برای استفاده در تبادل اسناد ایجاد کرد. این قالب فایل ساختاری دارد که از چیزهایی مانند 1. نام*ها 2. اعداد 3. رشته*ها 4. آرایه*ها 5. واژه*نامه*ها 6. اشیای تهی 7. جریان*ها و 8. مقدارهای بولی تشکیل شده است. برای آنکه بتوان یک فایل PDF ایجاد کرد، لازم است کاربران از نرم*افزار ادوب آکروبات استفاده کنند.مرحله 1نرم*افزار ادوب آکروبات را در رایانه*ی خود بارگذاری یا نصب کنید. این برنامه شامل ابزارهایی همانند Acrobat PDF Maker _ (پی دی اف ساز آکروبات) و Adobe PDF Printer است که ساخت فایلهای PDF را برای کاربران امکان*پذیر می*سازد. PDF ساز آکروبات یک ویژگی است که کاربران را قادر می*سازد اسناد ورد را به فایلهای PDF و یا برعکس تبدیل کنند. این برنامه به کاربران امکان می*دهد که لینکها (ابر پیوندها) ، بوکمارکها و اطلاعات PDF ادوب را در سند ضمیمه کنند.مرحله 2
با برنامه*ی مایکروسافت ورد یک سند ایجاد کنید. توجه داشته باشید که مایکروسافت ورد نیز دارای یک برنامه*ی ساخت PDF است. بنابراین کاربران می*توانند اسناد ورد خود را در برنامه*ی مایکروسافت ورد به فایلهای PDF تبدیل کنند.


مرحله 3برای ایجاد فایل PDF فقط با استفاده از مایکروسافت ورد، کاربران باید فرمت کامل سند که شامل فونتها، لینکها، جدول*ها، حاشیه*های صفحه، و غیره است را تنظیم کنند. کاربران همچنین می*توانند ویژگی*هایی را به سند ورد اضافه کنند. ویژگی*های اضافی مانند فشرده*سازی سند، و تعبیه فونت، در افزونه*ی Adobe PDF برنامه ورد یافت می*شوند. این منو در نوار ابزار مایکروسافت ورد به عنوان یک add-in (افزونه) قرار گرفته است.مرحله 4

بر روی آیکون منوی Adobe PDF در نوار ابزار ورد کلیک کنید. گزینه*ی “Convert to Adobe PDF” را انتخاب کنید آنگاه یک پنجره ظاهر می*شود که پدیدۀ هواییانید در آن، جایی که فایل تبدیل شده را می*خواهید ذخیره کنید را انتخاب نمایید. جهت ذخیره*ی سند ورد به عنوان سند PDF بر روی گزینه*ی “Save” کلیک کنید. و روش دیگر این است که پس از انجام تغییرات خود در برنامه مایکروسافت ورد، زمانی که پنجره ذخیره کردن آن را باز می*کنید، فرمت فایل را در قسمت Save As (ذخیره به عنوان)، PDF انتخاب کرده و سپس فایل خود را در جای مورد نظر ذخیره کنید.


مرحله 5
برای ایجاد سند PDF با استفاده از برنامه*ی ادوب آکروبات، کاربر ابتدا باید تنظیمات تبدیل PDF نرم*افزار کاربردی را تغییر دهد. برای انتخاب “Preferences” موس را روی منوی “Edit” قرار دهید و سپس روی گزینه*ی “Convert to PDF from the list” کلیک کنید. گزینه*ی Microsoft Office را در صورتی که در لیست“Converting To PDF" وجود دارد انتخاب کنید.


مرحله 6
گزینه*ی “File” را انتخاب کنید سپس بر روی “Create PDF” کلیک کنید و “From File” را انتخاب کنید. هنگامی که روی گزینه*ی“From File” از منو کلیک می*شود یک پنجره*ی لیست File of Type ظاهر خواهد شد که کاربر می*تواند در آن اسناد مایکروسافت آفیس را انتخاب کند. سپس کاربر می*تواند فایلی را که می*خواهد به سند PDF تبدیل کند انتخاب کند. بعد از انتخاب سند، برای باز کردن سند ورد روی “Open” کلیک کنید. هنگامی که سند ورد باز شدPDF ساز آکروبات آن را به یک فایل PDF تبدیل خواهد کرد.


منبع : ویکی 5040