دوربین شبکه یا دوربین IP را می توان به ساده ترین شکل ترکیبی از یک کامپیوتر و یک دوربین مداربسته دانست. قسمت های اصلی دوربین مداربسته شامل لنز، سنسور تصویر، حافظه و یک یا چند پردازنده است. از پردازنده های دوربین برای انجام عملکردهایی مانند پردازش تصویر، فشرده سازی، آنالیز ویدئو و سیستم های شبکه استفاده می شود. حافظه نیز برای حفظ برنامه های دوربین و همچنین ضبط محلی تصاویر دوربین مورد استفاده قرار می گیرد.


مانند یک رایانه دوربین شبکه نیز IP خاص خود را در شبکه خواهد داشت.


دوربین مستقیما به شبکه وصل می شود و این اتصال می تواند در هر نقطه از شبکه انجام گیرد. تفاوت اصلی دوربین های شبکه و دوربین های وب نیز در همین است. دوربین وب از طریق USB به رایانه وصل می شود و نرم افزار ان باید در کامپیوتر نصب شود.


دوربین شبکه را می توان طوری تنظیم کرد که تصاویر را در طول شبکه برای بازدید و ضبط ارسال کند. ضبط دوربین هم می تواند به صورت دائمی، برنامه ریزی شده، حساسیت به حرکت یا دستور مستقیم صورت گیرد.


استفاده از دوربین*های تحت شبکه به علت بالا رفتن قابلیت*های آنها نسبت به گذشته روز به روز درحال افزایش است و از این سو سعی دارم تا در مقاله*ای نسبتا کوتاه به برخی از خصوصیات این دوربین*ها بپردازم.


صرفه اقتصادی (Cost Advantage)


- کاهش هزینه کابل کشی به ویژه در پروژه های بزرگ (در شبکه های بی سیم که هزینه کابل به صفر می رسد)
زوم دیجیتالی با کیفیت بالا


رزولیشن یا تفکیک پذیری


متفاوت از دوربین*های آنالوگ که رزولیشن آنها با تی وی لاین (TVL) مشخص می*شد (تعداد خطوط افقی موجود در تصویر) در دوربین*ها تحت شبکه رزولیشن به پیکسن عنوان می*شود.


به عنوان مثال 520 تی وی لاین در یک دوربین آنالوگ با رزولیشن 752x582 برابری می*کند (که در نوع آنالوگ رزولیشن نسبتا بالایی به شمار می*رود)


استفاده از دوربین*های 2 و 3 مگاپیکسلی به صورت دوربین*های شبکه به سرعت رایج شده و این دوربین*ها می*توانند تصاویری به مراتب بهتر از دوربین*های آنالوگ ارائه دهند.


امروزه حتی دوربین*های شبکه با روزلیشن 16 و 20 مگاپیکسر نیز وجود دارد. این دوربین*ها می*توانند تصاویر را با تمام جزئیاتشان نمایش دهند. از این دوربین*ها معمولا برای مشاهده محیط*های پهناور استفاده می*شود.


عملکرد در نور کم


دوربین*های تحت شبکه اولیه عملکرد مناسبی در نور کم نداشتند و مکانیزم جبران*کننده آنها نیز باعث کاهش تعداد فریم*ها در تصویر می*شد که به یک تصویر بی کیفیت و نامنظم می*انجامید.


اما دوربین*های امروزی می*توانند تصویر نسبتا مناسبی را حتی در نور یک لوکس نیز ایجاد کنند و از نور موجود استفاده مناسب را بکنند و 25 فریم در ثانیه را در هر شرایطی ایجاد کنند.


عملکرد در شبکه


یکی از نگرانی*های مهم مسئولان شبکه در مورد استفاده از دوربین*های تحت شبکه تاثیر آنها بر روی شبکه و کاهش سرعت آن است. چراکه به ویژه در دوربین رزولیشن بالا حجم زیادی از اطلاعات مربوط به دوربین باید در هر لحظه در شبکه جابه جا شود و با توجه به پهنای باند محدود شبکه این می*تواند موجب ایجاد اختلال در شبکه نیز شود.


با این حال شبکه*های گیگابایتی امروزی می*توانند به راحتی نصب این دوربین*ها را پشتیبانی کنند و در صورت ایجاد اختلال باید ظرفیت شبکه را افزایش داد. روش دیگر برای جلوگیری از ایجاد اختلال در شبکه استفاده از کابل*های داده و عدم نصب مستقیم دوربین*ها به شبکه است به طوری که تصاویر دارای شبکه خاص خود در سیستم باشند.


امنیت انتقال تصاویر


با استفاده از کلمات عبور مختلف و رمزگزاری های پیچیده و مسدود کردن IP های ناشناس از داده های دوربین های تحت شبکه
محافظت می شود. علاوه بر این اطلاعاتی به تصاویر اضافه می شود که اصالت آن را به مراجع قانونی به اثبات برساند.


Power over Ethernet


بیشتر دوربین*های شبکه دارای این قابلیت هستند. به این معنا که می*توانید دوربین را با همان کابل شبکه تغیه کنید و این نیاز به یک کابل اضافه را جهت تغذیه دوربین از بین می*برد.


پیشرفت*های جدید این امکان را فارهم کرده که تجهیزات پر مصرف تر مانند دوربین*های با قابلیت پن تیلت و زوم را نیز بتوان با همان کابل دیتا تغذیه کرد.


در مقایسه با دوربین*های آنالوگ که به یک کالب جداگانه برای تغذیه نیاز داشتند این قابلیت موجب صرفه جویی در زمان و هزینه کابل کشی خواهد شد.


محدودیت طول کابل


داده*ها بر روی کابل Cat5 دارای محدودیت مسافت تا ۱۰۰ متر است. با این حال تقویت*کننده*هایی وجود دارند که به راحتی این مسافت به ۲۰۰ متر افزایش می*دهند و با استفاده از تجهیزات پیچیده*تر می*توان این مسافت را تا ۵۰۰ متر نیز افزایش داد.


با این حال در موقع نصب دوربین*های شبکه نیز مانند دوربین*های انالوگ باید به محدودیت فاصیه آنها و طول کابل توجه داشت.


ثبت رخداد ها و تصویربرداری هوشمند


اگر دوربین در تمام مدت فعال باشد، حجم تصاویر ضبط شده بسیار زیاد می شود. در دوربین های تحت شبکه می توان در زمان هایی که تصویر برداری مورد نیاز نیست فعالیت دوربین را متوقف نموده و تنها در زمان های لازم و یا بلافاصله پس از وقوع یک رخداد تصویر برداری را فعال کرد. اینگونه قابلیت ها در قالب نرم افزار دوربین براحتی پیاده سازی می شود.


دوربینهای تحت شبکه توانایی تشخیص حرکت یا motion detection دارند. علاوه بر این امکان مدیریت آلارم با قابلیت تنظیم حساسیت و موقعیت حرکت در تصویر نیز وجود دارد. ورودی های I/O امکان وصل انواع سنسورهای مختلف اعم از دود و گاز را به دوربین میدهد.منبع : [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]