ما در این مقاله روش*های طبیعی برای از بین بردن جوش*های سر سیاه را به شما آموزش می دهیم.
جوش سرسیاه چیست؟


جوش*های سرسیاه که به نام کومدونهای باز نیز شناخته می*شوند، نقطه*های تیره و کوچکی هستند که در روی سطح پوست ظاهر می*شوند. جوش*های سرسیاه، منافذ (فولیکول*های مو) مسدود شده در پوست هستند که با آلودگی*ها یا کراتین و سبوم (ماده چرب مومی که پوست تولید می*کند) پرشده*اند. جوش*های سرسیاه بیشتر در صورت و بینی ایجاد می*شوند و مشکل شایعی در بین نوجوانان به*خصوص افرادی که پوست چرب دارند، به شمار می*روند. جوش*های سرسیاه را می*توان اولین مرحله آکنه (پیش از اینکه باکتری*ها وارد منفذ مسدود شده گردند) نامید.


علت*های متداول جوش*های سرسیاه

استرس


تغییرات هورمونی


وراثت


تمیز نبود پوست


آرایش


سیگار کشیدن


الکل


کافئین


توصیه*هایی برای از بین بردن طبیعی جوش*های سرسیاه

این چند روش ساده و طبیعی را برای تمیز کردن منافذ و رهایی از جوش سرسیاه انجام دهید. مواد مورد استفاده را معمولاً در منزل دارید یا به سادگی می*توانید تهیه کنید.


روش 1گوجه*فرنگی خواص ضدعفونی کننده طبیعی دارد و می*تواند جوش*های سرسیاه را خشک کند. یک گوجه*فرنگی کوچک بردارید، آن را پوست بگیرید و پوره کنید و سپس پیش از رفتن به رختخواب بر روی جوش*ها بمالید. بگذارد در طول شب بر روی صورتتان بماند و سپس صبح صورتتان را با آب تمیز بشویید.


روش 2لیمو ماده طبیعی دیگری است که در درمان جوش*های سرسیاه مفید است. چند قطره آب*لیمو را در یک کاسه بریزید، نمک اضافه کرده و مخلوط را خوب هم بزنید. صورتتان را با آب گرم بشویید و این مخلوط را بر روی جوش*های سرسیاه بگذارید و اجازه دهید بیست دقیقه بماند. سپس دوباره صورتتان را با آب گرم بشویید.


روش 3

یک لایه*نازک خمیردندان را روی جوش سرسیاه قرار داده و بگذارید 25 دقیقه بماند و سپس به*آرامی صورتتان را با آب گرم بشویید. این کار را دو هفته انجام دهید تا از جوش*های سرسیاه خلاص شوید.


روش 4عسل خواص ضدعفونی کننده قوی دارد که هم برای پوست*های چرب و هم جوش*های سرسیاه بسیار مؤثر است. عسل را روی ناحیه موردنظر بمالید و پس از 15 دقیقه با آب گرم آن را بشویید.


روش 5
مخلوطی از جوش*شیرین و آب را به شکل خمیر درآورید. این خمیر را به*آرامی بر روی ناحیه موردنظر بمالید و بگذارید چند دقیقه ماند و خشک شود. سپس آن را با آب گرم بشویید تا چربی*ها و آلودگی*های مسبب جوش سرسیاه را از پوست شما دور کند.


روش 6ترکیبی از ماست و جوی دوسر برای پوست خوب است و به دور کردن جوش*های سرسیاه کمک می*کند. دو قاشق غذاخوری جو را با 3 قاشق ماست ترکیب کنید، یک قاشق غذاخوری آب*لیمو و روغن زیتون نیز به مخلوط اضافه کنید و آن*ها را خوب ترکیب کنید تا ماده خمیری شکلی به دست بیاید. این خمیر را بر روی صورت مالیده و بگذارید 10 تا 15 دقیقه بماند. سپس صورتتان را با آب سرد بشویید.


روش 7تخم*مرغ خام درمان خانگی مؤثری برای رهایی از جوش*های سرسیاه است. یک تا دو تخم*مرغ را بشکنید و سفید آن را جدا کنید و با یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط*کنید. این ترکیب را بر روی جوش*های سرسیاه بمالید و بگذارید 30 دقیقه بماند و سپس با آب گرم بشویید.


روش 8مخلوطی از مقدار مساوی پودر دارچین و آب*لیمو را در یک ظرف ریخته و ترکیب کنید تا خمیر سفتی به دست بیاید. این خمیر را بر روی جوش*های سرسیاه بمالید و بگذارید در طول شب بماند و سپس صبح با آب گرم بشویید.


منبع:
wiki.5040.ir/%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%D8%AA-%D8%B2%DB%8C%D8%A8%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%AC%D9%88%D8%B4-%D8%B3%D8%B1-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D9%87.html