در سال ۱۹۹۹ میلادی، گروه دسترسایی وب (WAI) وابسته به کنسرسیوم جهانی وب، نسخه نخست راهنمای کلی و خط کشی*های زیربنایی دسترسایی وب (WCAG ۱.۰) را انتشار دارد. این راهنما اکنون در همه جهان به عنوان راهنمای کلی و خط کشی زیر بنایی دسترسایی در وب پذیرفته شده*است. از سال ۲۰۰۳ تاکنون این گروه بر روی نسخه دوم (WCAG ۲.۰) این راهنما کار می*کند که اکنون گامهای واپسین خود را برای به روز بودن، و همگام بودن با استانداردهای صنعتی می*پیماید. دسترس*پذیری وب (به انگلیسی: Web Accessibility)، به توانایی دستیابی آسان و استفادهٔ برابر از منابع جهانی داده*ها و اطلاعات صفحه*های وب برای همهٔ کاربران، حتی کاربرانی که به نوعی از معلولیت*های انسانی رنج می*برند، گفته می*شود.

وب* گاههایی که درست طراحی و ویرایش شده و بر مبنای استانداردهای وب برپا شده باشند، برای همه کاربران با هرگونه توانمندی جسمی، به گونه*ای یکسان در دسترس خواهند بود. . برای نمونه صفحه*ای از وب که با استانداردهای وب طراحی شده و کُد ابرمتن (اچ*تی*ام*ال) آن درست نوشته شده باشد، پیوندهای آن دارای نامگذاری نهفته در کُد، و تصویرهای آن دارای ‘متن*های جایگزین تصویر’ باشد، به کاربران نابینا کمک می*کند تا با نرم*افزارهای تبدیل متن به گفتار و یا سخت*افزارهای تبدیل متن به خط بریل، بتوانند به داده*های صفحه دسترسی داشته باشند.
نمونه دیگر صفحه*های وب با متن*های بزرگ و خوانا هستند که کاربران با مشکل بینایی اندک را در دست*یابی به داده*های وب یاری می*دهند، یا پیوندهایی که زیرشان خط کشیده شده و با متن اصلی فرق دارند، کاربرانی که مشکل کوررنگی دارند را یاری می*دهند. نمونه*های بیشتری پیرامون گفتار دسترس*پذیری وب وجود دارد، صفحه*ای که کُد آن درست و استاندارد نوشته شده باشد، پیوندهایش را می*توان تنها با صفحه کلید، یا دستگاه*های ساخته شده برای کاربران ناتوان جسمی رهبری کرد. یا تکه فیلم*هایی که زیر کادر نمایش آنها متن یا نشانهای گرافیکی وجود دارد، کاربران ناشنوا و دستهٔ دیگری که مشکل شنوایی دارند را توانمند می*کنند. همچنین متن*هایی که مرتب و خوانا نوشته شده و با تصویرسازی و عکس همراه باشند، دسترسی به محتوای وب را برای کاربرانی که مشکل دیسلکسیا (به انگلیسی: Dyslexia) و مشکل فراگیری دارند، آسان*تر می*کنند. هنگامی که طراحی سایت بر پایهٔ دسترس*پذیری استوار شده و بر همان مبنا به روز شود، هیچ یک از مشکل*های بالا رخ نداده و در نتیجه دسترسی به محتوای اینترنت برای همه کاربران آسان خواهد بود. طراحی وب به مهارت ساخت و راه*اندازی صفحات وب گفته می*شود. تیم برنرز لی، مخترع وب، با برپایی یک سایت وب در اوت ۱۹۹۱، نام خود را به عنوان نخستین سازندهٔ وب در تاریخ نگاشت. او در نخستین وب*سایتش، از اَبَرمتن و پیوندی برای ایمیل (پست الکترونیک) استفاده کرده بود. در آغاز، سایتهای وب با کُدهای ساده «اچ*تی*ام*ال» نوشته می*شدند، گونه*ای از زبان کُدنویسی که ساختار ساده*ای به وب*گاه*ها می*داد، شامل سرتیتر و پاراگراف، و توانایی پیوند دادن به صفحه*های وب دیگر، با اَبَرمتن. در مقایسه با روش*های دیگر، این راه تازه و متفاوتی بود که کاربران به سادگی می*توانستند با یک مرورگر، صفحه*های پیوند خورده را باز کنند.
با پیشرفت وب و هنر طراحی آن، زبان کُد نویسی اش، اَبَرمتن یا اچ*تی*ام*ال، پیچیده*تر و پرانعطاف*تر شد. ابزاری مانند جدول*ها که بیشتر برای نمایش نمودارهای داده*ای بودند، بزودی مورد استفاده نادرست، برای چیدمان*های پنهان در صفحه*های وب قرار گرفتند. با پیدایش الگوهای آبشاری وب یا «CSS»، روش نادرست طراحی با جدول*های پنهان در صفحه از گردونه خارج، و بجای آن استفاده مناسب از زبان کمکی «CSS» جایگزین شد. فناوری*های یکپارچه سازی داده*گاه*ها (Database)، مانند زبان*های کُدنویسی سمت سرور (Server-Side Scripting) مانند CGI، PHP، ASP.NET، ASP، JSP و ColdFusion، و استانداردهای طراحی مدرن با الگوها (CSS)، ساختار سایت*های وب را باز هم تغییر داده و آنرا پیشرفته تر کرده*اند. همچنین با آمدن نگاره*های جاندار و فناوری*های پویانمایی به صفحه*ها، مانند فلَش (Flash)، چهره وب بیشتر از پیش تغییر کرد و توانمندی*های تازه به سازندگان رسانه و طراح*های وب داده شد، و توانایی*های بیشتر و کارایی*ها تازه مرورگرها برای اچ*تی*ام*ال. طراحی وب به مهارت ساخت و راه*اندازی صفحات وب گفته می*شود. تیم برنرز لی، مخترع وب، با برپایی یک سایت وب در اوت ۱۹۹۱، نام خود را به عنوان نخستین سازندهٔ وب در تاریخ نگاشت. او در نخستین وب*سایتش، از اَبَرمتن و پیوندی برای ایمیل (پست الکترونیک) استفاده کرده بود. در آغاز، سایتهای وب با کُدهای ساده «اچ*تی*ام*ال» نوشته می*شدند، گونه*ای از زبان کُدنویسی که ساختار ساده*ای به وب*گاه*ها می*داد، شامل سرتیتر و پاراگراف، و توانایی پیوند دادن به صفحه*های وب دیگر، با اَبَرمتن. در مقایسه با روش*های دیگر، این راه تازه و متفاوتی بود که کاربران به سادگی می*توانستند با یک مرورگر، صفحه*های پیوند خورده را باز کنند. با پیشرفت وب و هنر طراحی آن، زبان کُد نویسی اش، اَبَرمتن یا اچ*تی*ام*ال، پیچیده*تر و پرانعطاف*تر شد. ابزاری مانند جدول*ها که بیشتر برای نمایش نمودارهای داده*ای بودند، بزودی مورد استفاده نادرست، برای چیدمان*های پنهان در صفحه*های وب قرار گرفتند. با پیدایش الگوهای آبشاری وب یا «CSS»، روش نادرست طراحی با جدول*های پنهان در صفحه از گردونه خارج، و بجای آن استفاده مناسب از زبان کمکی «CSS» جایگزین شد. فناوری* های یکپارچه سازی داده*گاه*ها (Database)، مانند زبان*های کُدنویسی سمت سرور (Server-Side Scripting) مانند CGI، PHP، ASP.NET، ASP، JSP و ColdFusion، و استانداردهای طراحی مدرن با الگوها (CSS)، ساختار سایت*های وب را باز هم تغییر داده و آنرا پیشرفته تر کرده*اند. همچنین با آمدن نگاره*های جاندار و فناوری*های پویانمایی به صفحه*ها، مانند فلَش (Flash)، چهره وب بیشتر از پیش تغییر کرد و توانمندی*های تازه به سازندگان رسانه و طراح*های وب داده شد، و توانایی*های بیشتر و کارایی*ها تازه مرورگرها برای اچ*تی*ام*ال. مجموعه*ای از فایلهای مختلف اعم از تصاویر، متون و یا فایلهای برنامه نویسی شده است که به منظوری خاص به شکلی با هم مرتبط شده*اند. این فایلها روی یک کامپیوتر «میزبان» یا «سرور» قرار می*گیرند و با یک نام دامنه مشترک فراخوانی می*شوند. یکی از مهمترین سرویس*های وب، پست الکترونیک است.
سایتها بر اساس کاربرد و نوع برنامه نویسی به چند دسته تقسیم می*شوند که عبارت است از: سایتهای ثابت (Static Website): این سایتها یکبار طراحی می*شوند و اطلاعات مورد نیاز در داخل آنها قرار می*گیرد و پس از آن برای تغییر در آنها نیاز به یک طراح حرفه*ای یا نیمه حرفه ای سایت است. زبان برنامه نویسی اینگونه از سایتها غالباً HTML و Java Script هستند که در نوع توسعه یافته تر از CSS نیز بهره گرفته می*شود. از آنجا که حجم کمتری از کد در طراحی سایتهای ثابت استفاده می*شود سرعت بارگذاری (Loading) بالایی دارند. علاوه براین کاهش حجم کدها که باعث خوانایی بشتر سایت توسط رباتهای جستجوگر می*شود از یک سو و کاهش زمان بارگذاری از سوی دیگر سبب بهتر شدن وضعیت آنها از لحاظ امتیاز دهی موتورهای جستجو یا همان «رنکینگ» می*شود. سایتهای ثابت قیمت طراحی پایین*تری را نیز عمدتاً نسبت به سایر سایتها دارند. عدم امکان ایجاد تغییر در این نوع از سایتها توسط افراد عادی علاوه بر افزایش امنیت سبب بهرهمندی از گرافیک و ظاهری زیبا می*شود چرا که همه چیز ثابت است از جمله متون و اندازه تصاویر و همچنین همه عناصر مکان مشخص و ثابتی را دارند در نتیجه می*توان برای محل قرار گرفتن هر یک از اجزاء بهترین تصمیم را گرفت. اما از طرفی نیز عدم امکان ایجاد تغییرات توسط افراد عادی سبب می*شود تا امکان بروز رسانی سایت توسط صاحبان و مدیران سایت صلب شود. نکته: سایتهای ثابت (Static) برای افراد، شرکتها و سازمانهایی مناسب است که حداکثر یک یا دو بار در سال نیازمند به تغییر در محتوای سایت هستند. سایتهای پویا (Dynamic Website): محتوای سایتهای داینامیک بعد از طراحی توسط افراد عادی که دسترسی به سیستم مدیریت محتوای سایت را داشته باشند قابل تغییر است. زبان برنامه نویسی وبسایتهای پویا می*تواند براساس نیاز متفاوت باشد اما عمدتاً از زبانهای ASP، ASP.Net و Php استفاده می*شود و از زبانهای کمکی CSS و Silver light و یا Ajax برای ایجاد قابلیتهای ویژه نیز بهره گرفته می*شود.
در اینگونه از سایتها ابتدا اسکلت سایت توسط طراح ایجاد می*شود و سپس محتوا توسط مدیران سایتها تغییر می*کند مانند فرم قراردادی که یکبار توسط فردی ایجاد می*شود و توسط افراد دیگری بارها تکمیل می*شود، از این رو طراح نسبت به محل قرار گرفتن و اندازه دقیق متون و تصاویر و سایر عناصری که بعداً توسط مدیران سایتها تغییر می*کند اطلاع ندارد بنابر این چاره*ای ندارد جز اینکه همه حالات را در نظر بگیرد و اینکار سبب می*شود تاحدودی از گرافیک و جلوه سایت کاسته شود. یکی از مزیتهای سایتهای داینامیک این است که هیچ محدودیتی برای ایجاد، تغییر یا حذف مطالب، تصاویر و صفحات و غیره وجود ندارد. با توجه به اینکه در سایتهای پویا از زبانهای برنامه نویسی پیشرفته استفاده می*شود امکانات زیادی در آنها قابل ایجاد است مانند ایجاد صفحات هوشمند، فرمها و جستجوهای پیچیده. استفاده زیاد از کدها سبب کند شدن بارگذاری سایت و امتیاز آن در موتورهای جستجو می*شود. نکته: سایتهای پویا برای افراد، شرکتها و سازمانهایی مناسب است که بیش از دوبار در سال نیاز به تغییر درمحتوای سایت را دارند.
پرتالها (Portal): پرتالها سایتهای پویای جامعی هستند که چند هدف خاص را در یک سایت دنبال می*کنند به عبارت دیگر مجموع چند سایت پویا که برای رسیدن به هدفی خاص در کنار هم قرار گرفته*اند را می*توان پرتال نامید. به عنوان مثال پرتال خبری می*تواند از چند سایت داینامیک تشکیل شده باشد که هر یک امکانات خاصی چون عضو گیری، انتشار اخبار، انتشار تصاویر، نظر سنجی و … را در اختیار مدیران آن قرار دهد. تمام ویژگی*های یک سایت پویا می*تواند در یک پرتال نیز صدق کند. نکته: معمولاً پرتال*ها توسط سازمانها، گروهها و شرکتها خریداری می*شوند.
به دلیل نیاز به بروز رسانی بخشهای مختلف اداره آنها توسط یک فرد بسیار مشکل است مگر آنکه به چشم یک کار حداقل پاره وقت به آن نگاه شود. سایتهای متحرک استاتیک و نیمه داینامیک (Static and Dynamic Flash Website): سایتهای فلش یا متحرک دو نوع استاتیک و نیمه داینامیک هستند و توسط نرم*افزارهای خاصی ایجاد می*شوند در برخی موارد از XML یا Action Script برای ایجاد قابلیتهای تغییر یا هوشمندی در این سایتها بهره گرفته می*شود. به طور کلی سایتهای فلش ثابت (استاتیک) غیرقابل تغییر می*باشند و مانند سایتهای ثابت یکبار توسط طراح ایجاد می*شوند و برای تغییر آن نیاز است تا افراد به صورت حرفه*ای یا نیمه حرفه*ای از دانش طراحی فلش برخوردار باشند. اما سایتهای فلش نیمه داینامیک یا نیمه پویا مانند سایتهای پویا عمل می*کند و قابل تغییر هستند اما تغییر در آنها به سادگی سایتهای پویا نیست و وسعت ایجاد تغییرات نیز بسیار محدودتر است. از مزیتهای وب سایتهای فلش جذابیت آنهاست. گرافیک زیبا و انیمیشن*های جذاب. اما از معایب عمده آنها می*توان به عدم خوانده شدن اطلاعات موجود در آنها توسط رباتهای جستجوگر و عمدتاً سرعت بسیار پایین بارگذاری اشاره کرد. نکته: سایتهای فلش برای افراد و گروهها یا شرکتها و سازمانهایی مناسب است که نیاز به تبلیغات ندارند و عموم کاربران با آنها آشنا هستند مانند خوانندگان، سیاست مداران، بازیگران و گروههای موسیقی، هتلهای معروف، مکانهای توریستی. طرح وب جلوه بصری هدف وب*گاه است و اولین بخش از یک صفحه وب است که ذهن مخاطب را با خود درگیر می*کند. طراح وب با در نظر گرفتن هدف سایت و مخاطبان آن و با استفاده از المان*های متناسب با رویکرد سایت و به کمک ذهن خلاق و ذوق هنری خود در بکار بردن ابعاد و رنگها، طرحی خلق می*کند که ضمن ایجاد یکپارچگی در کلیه صفحات وب*گاه، نمای تکرار شونده و خسته کننده را به مخاطب القا نکند. در وب*گاه باید از الگوی ثابتی در صفحات استفاده کرد که کاربر به هنگام دیدن صفحات متوجه این است که همه صفحات در یک سایت مشخص هستند.