سیستم های هوشمند نظارت تصویر شما را قادر می سازد تا مدیریت موثر ، آسان و دقق را بر حداکثر تعداد کانال تصویر داشته باشید. سیستم های هوشمند نظارت تصویری جهت تسهیل مدیریت و نظارت طراحی شده است وشامل اخطارها ، شمارشگرها و آنالیزگرهای خودکار می باشند.


با نگاهی دقیق‏تر به آنالیز محتوای تصویری درمی یابیم که چنين نامي معمولاً به آنالیز خودکار تصاویر دوربین‏های مداربسته گفته می‏شود كه از آنها اطلاعات معناداری درباره محتوای تصویری به دست مي‏ آید.


هدف سیستم‏های آنالیز محتوای تصویری بسیار مؤثر است و به صورت مداوم در حال گسترش می‏ باشد: برای مثال می‏توان از این فن‏آوری برای شناسایی اشخاص مهاجم داخلی و خارجی، پایش کارخانه یا ساختمان با هدف ایمنی و سلامت ساکنین ، شمارش افراد ، شناسایی خودکار رویدادها و حوادث ترافیکی ، افزایش ایمنی برای محیط‏های عمومی ، شناسایی دود و آتش و برای شناسایی نقص فنی یا خرابکاری در عملکرد دوربین استفاده کرد.


به بیان صریح: هرگونه رفتاری که در یک تصویر ویدیویی به طور دقیق بتوان آن را دید ، می‏توان به صورت خودکار مورد شناسایی قرار داده و اعلام هشداری در راستاي آن صادر نمود.


در جهت ساده‏ تر کردن مفهوم آنالیز محتوای تصویری ، نقاط مهم موجود در سند آنالیز محتوای تصویری مؤسسه BSIA شامل مؤلفه‏ های اصلی سیستم آنالیز محتوای تصویری و توصیفی از دو نوع اصلی بسترهای این سیستم‏ها می‏شود.


این سند بسته‏ های این سیستم‏ ها را به دو صورت تقسیم می‏كند:


1) هسته‏ ای یا مرکزی که معمولاً برای استفاده در اتاق‏ های کنترل [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]، بر روی «رک» سوار می‏شوند و منابع تصویری آنها به صورت متمرکز آنالیز می‏گردد.


2) راهکارهای مبتنی بر لبه که در آنها دستگاه‏ های کوچک‏تر و معمولاً قوی‏تر شده درون دوربین یا در محلی نزدیک به آن یکپارچه می‏شود. واژه "ادغام شده" (embedded) همچنین به زمانی گفته می‏شود که نرم‏ افزار آنالیز محتوای تصویری چه به صورت یک طراحی اختصاصی یا کارت افزونه درون دوربین، دستگاه DVR یا دستگاهی دیگر طراحی شده باشد.