farsi.nojumi

اکثر سایت ها و متن های به اشتراک گذاشته شده در شبکه های اجتماعی به یک متن واحد اشاره دارد که در آن اعلام شده در تاریخ ۲۱ تا ۲۳ دسامبر ۲۰۱۴ بر اثر طوفان های خورشیدی سه روز در تاریکی فرو می رودfarsi.nojumi

بعد از آن ماجرا و رسوایی بسیاری از رسانه ها در واقعی نشان دادن این شایعه امسال نیز شاهد گسترش شدید این شایعه در شبکه های اجتماعی و حتی وب سایت های معتبر خبری (چه در خارج و چه در داخل کشور) هستیم.

اصل شایعه چیست؟

اکثر سایت ها و متن های به اشتراک گذاشته شده در شبکه های اجتماعی به یک متن واحد اشاره دارد که در آن اعلام شده در تاریخ ۲۱ تا ۲۳ دسامبر ۲۰۱۴ بر اثر طوفان های خورشیدی سه روز در تاریکی فرو می رود و در این مطلب از فردی به نام «چارلز بولدن»، مدیر آژانس فضایی ناسا یاد می کنند که این خبر را تایید کرده است.

جالب است که در متن خبر آمده این ۳ روز پایان دنیا نیست و پس از این سه روز دنیا به روال معمول باز خواهد گشت!

دلیل ما برای تکذیب این شایعه:

نتایج تحقیقات و بررسی های ما به شرح زیر است:

۱-شایعه فوق بر اساس یک نامه است که ابتدا در رسانه خارجی منتشر گردید و از آن طریق پا به رسانه های داخلی گذاشته است . چندین سایت این نامه را تکذیب کرده اند که از مهمترین آن ها می توان به سایت زیر که عکس و لینک آن در زیر آمده است اشاره کرد:

سایت snopes که به بررسی واقعیت یا شایعه اخبار منتشره می پردازد این خبر را تکذیب کرده عکس این صفحه و لینک آن در زیر آمده است:

سایت هائی نیز به بررسی این شایعه پرداخته و آنرا تکذیب کرده است.

این دو سایت به عنوان نمونه آورده شده اما سایت های زیادی این موضوع را تکذیب کرده اند که با یک سرچ ساده در گوگل می توانید به آن ها برسید.

۲- ناسا را می توان به عنوان معتبرترین مرجع حوادث نجومی دانست با بررسی وب سایت ناسا به هیچ خبر یا مطلبی پیرامون این موضوع نرسیدیم. ([برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت])

۳- اما در این باره سایت های داخلی را برای پیدا کردن تقویم نجومی سال ۲۰۱۴ جستجو کردیم که دو لینک زیر خود بیانگر این است که هیچ اتفاق خاصی در این زمان رخ نمی دهد:

[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]

farsi.nojumi.org/WebPages/Events.aspx

شایعه پایان دنیا برخاسته از کجاست؟

سایت نجوم ایران: داستان "سه روز تاریکی” در واقع روایت متداولی در اصول مذهب کاتولیک است. این روایت اشاره به زمانی دارد که حضرت موسی دست به سوی آسمان ها برافراشت و به مدت سه روز، تاریکی وحشتناکی تمام سرزمین مصر را فرا گرفت. این بلایی آسمانی از سوی خداوند برای بت پرستان مصر بود که آنها را با طاعون و ده بلای آسمانی دیگر، از جمله سه روز تاریکی زمین مورد تنبیه قرار داد.

این نظریه معتقد است که در پایان جهان، خداوند تمام جهانیان را با سه روز تاریکی مطلق مجازات خواهد نمود. این روایت چنین اظهار می دارد که در پایان جهان، سراسر کره زمین با تاریکی مطلقی که به مدت ۳ روز و ۳ شب به طول خواهد انجامید پوشیده می شود و تنها نوری که در طی این سه روز دیده می شود از شمع های مقدس خواهد بود. جمله متفکرین کاتولیک بر این باورند که مومنان باید در طی این دوره تاریکی در خانه های خود بمانند درحالی که اکثر ساکنین زمین خواهند مرد.

از این سایت*های معتبر بعید بود

متاسفانه فضای مجازی بستر خوبی برای شایعه سازی و شایعه پراکنی است. در همین رابطه نیز سایت های بسیار معتبری به این شایعه پرداخته بودند که وارد هر کدام از آن ها میشدیم باعث شگفتی ما می شد.

یاد مثل زیبای ” هرچه بگندد نمکش میزنند، وای به روزی که…..” افتادم.

امیدوارم این سایت های محترم نیز هرچه سریعتر این موضوع را تصحیح کنند چون شیوع این قبیل شایعات در بین مردم تبعات زیادی دارد که حداقل ضرر آن را می توان بی اعتماد شدن مردم نسبت به اخبار منتشره برشمرد.
پی*نوشت: متأسفانه در سال*ها اخیر شاهد سربرآوردن بی*رویه سایت*هایی تحت عنوان خبرگزاری یا سایت*های تحلیلی بوده*ایم. بدون تمایل به ابراز نظر در مورد سیاست*های کلان و رویکردهای این سایت*ها، در حوزه فناوری، پزشکی و دانش کمتر شاهد بوده*ایم که این سایت*های از نظرات کارشناسان و افراد خبره استفاده کنند.


تجربه شخصی من نشان داده است که حتی در مواردی سایت*های معتبر انگلیسی*زبان هم به خاطر شتابزدگی و هراس از انتشار دیر مطلب و عقب افتادن از رقبا، اقدام به انتشار اخبار بدون بررسی می*کنند. بنابراین یکی از وظایف گردانندگان سایت*ها و وبلاگ*ها، چک کردن چندباره اخبار مشکوک و نیز تطبیق آن با اصول و دانسته*های مسلم علمی و نیز عقل سلیم است.

متأسفانه این روزها با آسان شدن راه*های ارتباطی و رواج اپلیکیشن*های پیامرسانی، اخبار بدون کوچک*ترین تأمل و بررسی از سوی کاربران همه*گیر می*شوند و به همین خاطر ما هر روز شاهد انتشار انبوهی از اخبار، خاطرات، نقل*قول*ها و فکت*های بدون سند و مدرک هستیم.


در پایان توصیه می*کنم که مطالب سایت گمانه (ستاد مبارزه با چرندیات) و نیز یکی از سایت*های فرنگی را که کارکرد مشابهی دارد، بخوانید.

ارسال "سونات"
بابا شایع پراکنی نکنین چقدرگفتم بفرمائین
فکر بیمارا یا اونائیکه مسن ومیترسن باشین
اصن فکر سونات و هوادارانش باشین بابا