فروش قرص برنج در حالی به افراد بدون مجوز ممنوع شده که عطاری ها همچنان برای کسب سود بالا اقدام به فروش زیرزمینی این قرص سمی می کنند و دستگاه های نظارتی در برابر آمار بالای مرگ با قرص برنج سکوت کرده اند. در تازه ترین حادثه، این قرص سمی در کمتر از یک روز سه قربانی در شرق تهران گرفت.


به گزارش زلال نیوز به نقل از مهر، بر اساس آمارهای پزشکی قانونی روند مرگ با این قرص در کشور رشدی 14 درصدی دارد و بیشتر قربانیان در چهار استان تهران، مازندران ، گیلان و لرستان قرار دارند. در سه ماه نخست امسال 116 نفر در این چهار استان به علت مسمومیت با قرص برنج جان باخته اند که بیشتر آنها با انگیزه خودکشی اقدام به مصرف این قرص ها کرده بودند.

همچنین طی سال های 1387 تا 1390 در ایران هزار و 311 نفر به علت مسمومیت با قرص برنج کشته شدند که از این تعداد 696 نفر مرد و 615 نفر زن بودند.

چهار مرد و یک زن طی یک هفته در شرق تهران این قرص سمی را مصرف کرده بودند که سه نفر از آنها در سه حادثه جداگانه و در کمتر از 20 ساعت این قرص را با انگیزه خودکشی مصرف کردند.

قرصی برای آفت کشی

قرص برنج که به نام فسفید آلومینیوم نیز شناخته می شود قرصی است که یک عدد آن قادر است هزاران شته را از بین ببرد. این قرص از خود گاز فسفید تولید می کند و از آن برای جلوگیری از آفت زدگی برنج در انبار استفاده می شود. مسمومیت با این قرص هم از راه استنشاق، هم از راه تماس پوستی و هم به صورت خوراکی اتفاق می*افتد. مصرف خوراکی آن باعث تهوع، درد معده ، استفراغ، اسهال، تنگی نفس، احساس سرما، عطش ، سر درد، تشنج و کما می شود.

سکانس پایانی زندگی زن جوان

یکی از قربانیان زن 35 ساله ای به نام لیلا بود که شامگاه سه شنبه به بیمارستانی در شرق تهران منتقل شد. پزشکان اورژانس پس از معاینات اولیه او ، متوجه مسمومیت زن جوان با قرص برنج شدند.


بلافاصله کد بیمار بد حال در بیمارستان اعلام شد. پزشک مسمومیت همراه کادر درمانی بخش مراقبت های ویژه بیمارستان خود را بالای سر زن جوان رساندند. همان معاینه اولیه کافی بود تا تیم پزشکی متوجه شوند شمارش معکوس برای مرگ زن جوان آغاز شده است.لیلا سریع به بخش مراقبت های ویزه بیمارستان منتقل شد. او باورش نمی شد که تا ساعتی دیگر میمیرد. حالش زیاد بد نبود فقط کمی معده اش می سوخت و احساس تشنگی می کرد. آب می خواست اما پزشک معالج خوردن آب را برای او ممنوع کرده بود. صدای شیون لیلا بخش آی سی یو را پر کرده بود . " من نمی خواهم بمیرم. یکی کمکم کند.

دو سال قبل از شوهرم جدا شدم و او حضانت دو کودک خردسالم را بر عهده گرفت. در این مدت خیلی سختی کشیدیم. برای اینکه همسرم را راضی کنم تا حضانت بچه ها را به من بسپارد تصمیم به خودکشی نمایشی گرفتم. به همین خاطر از عطاری قرص برنج خریدم و فقط یک قرص خوردم. نمی دانستم یک قرص هم باعث مرگ می شود.دفتر زندگی لیلا سه ساعت بعد از خوردن قرص برای همیشه بسته شد.

تبلیغ مرگ در عطاری ها

هنوز پیکر بی جان لیلا به سردخانه بیمارستان منتقل نشده بود که یک بار دیگر کد بیمار بد حال در بیمارستان به صدا در آمد . دوباره مسمومیت با قرص برنج. قربانی جدید دانشجوی ارشد مهندسی یکی از داشنگاه های تهران بود. امیر 21 ساله فقط توانستم بود قرص را داخل دهانش بگذارد. برادر او که پزشک است سریع متوجه شده و قرص را از دهان برادرش خارج کرده بود. همین چند ثانیه نیز کافی بود تا پسر دانشجو دچار مسمومیت شدید شود. او را به بخش مراقبت های ویزه منتقل کرده و کادر درمانی در عملیاتی نفسگیر و چهار ساعته پسر جوان را از یک قدمی مرگ نجات دادند.

او هم قرص برنج را از یک عطاری در تهران گرفته بود. او پس از بهبود حالش به خبرنگار مهر گفت : برای گرفتن قرص برنج به یک عطاری در شرق تهران رفتم. وقتی به فروشنده گفتم برای خودکشی می خواهم او آدرس یک عطاری دیگر را به من داد و ادعا کرد قرص های برنج آن مغازه برای خودکشی بهتر است و خیلی زود مرگم را رقم خواهد زد.


گزارش از بخش مسمومیت بیمارستان تمام شده بود که دختر جوانی را به اورژانس بیمارستان انتقال دادند. او هم قربانی مصرف قرص برنج شده بود.دختر 18 ساله زمانی طولانی در خانه تنها بود و مصرف چند قرص در این مدت باعث شد تلاش پزشکان برای نجات جان او هم بی فایده باشد.دختر جوان نیز تصور نمی کرد دفتر زندگیش به زودی بسته شود. زمانی که او را به بیمارستان رساندند هوشیاریش کامل بود اما قرص خیلی زود بر روی سلولهای بدنش تاثیر منفی خود را گذاشت.

مرگ حتمی است

دکتر غلامعلی جعفری- متخصص سم شناسی- در این باره به مهر گفت: سم قرص برنج سمی است که بر روی سلولها تاثیر بدی می گذارد و تنفس سلولی را از بین می برد و باعث آسیب جدی به اعضا و ارگانهای دیگر بدن مثل کلیه ها و قلب می شود. مرگ با قرص برنج مرگ بسیار دردناکی است و فرد عطش زیادی به آب دارد. در این مرگ فرد تا زمانی که زنده است هوشیار و بیدار بوده و سوزش بدی در بدن خود احساس می کند. بر اساس علامت های بالینی فرد دچار خستگی و کمبود اکسیژن می شود. بطوریکه بدنش رو به کبودی رفته و دچار خفگی سلولی خواهد شد. این روند روندی غیر قابل برگشت است و مسمومیت با قرص برنج برابر با مرگ است.


وی در مورد زمان مسمومیت و مرگ بر اثر مصرف این قرص گفت: معمولا افراد زیر 24 ساعت فوت می کنند که زمان مرگ بستگی به ایرانی یا خارجی بودن قرص، تاریخ مصرف، میزان مقاومت فرد و تعداد آن دارد.

با عطاری ها برخورد شود

دکتر جعفری تاکید کرد: مرگ بر اثر مصرف این قرص حتمی است و یک عدد از آن نیز می تواند باعث مرگ شود. یکی از بیمارانم دختر جوانی بود که وقتی با او صحبت می کردم گفت یک قرص خوردم تا فقط خانواده ام را بترسانم و قصد مرگ نداشتم اما همین یک قرص باعث مرگ او شد. 6 ماه بعد نیز برادرش با خوردن قرص برنج خودکشی کرد این در حالیست که برادر دیگر این قربانی نیز تهدید کرده می خواهد با قرص برنج خودکشی کند. باید در این زمینه به شهروندان به خصوص نوجوانان هشدار داده شود زیرا همانطور که تاکید شد مسمومیت با قرص برنج مرگ حتمی را همراه خواهد داشت در حادثه ای دیگر نیز بعد از مرگ پسر جوانی با قرص برنج ، پدر او نیز به همین شیوه خودکشی کرد . البته مرد میانسال به علت مصرف قرص تقلبی زنده ماند.


پزشک بخش مسمومین بیمارستان الغدیر با اشاره به نبود نظارت های لازم بر فروش این قرص، اظهار داشت: متاسفانه برخی عطاری ها به راحتی این قرص را در اختیار مشتریان خود قرار می دهند. در یکی از موارد نادر زنی پس از مسمویت با قرص برنج زنده ماند. او بعد از بازگشت به زندگی اظهار داشت: برای گرفتن قرص برنج به عطاری رفتم که او پس از مشاهده اصرارهایم چند قرص به من داد. یکی دیگر از بیماران می گفت به عطاری رفته و ادعا کردم برای خودکشی قرص برنج می خواهم که او محل دیگری را به من معرفی کرد و گفت در آنجا قرص های برنج قویتری می توانم پیدا کنم تا راحت تر بمیرم.

این متخصص تاکید کرد، در مسمویت با قرص های دیگر 99 درصد بیماران زنده می مانند اما در مسمومیت با قرص برنج 99 درصد بیماران جان خود را از دست می دهند. اگر بشود قرص های برنج را از عطاری ها جمع آوری کرد و در فروش آن نظارت های لازم را داشت می توان آمار خودکشی با قرص برنج را در جامعه کاهش داد.

برخورد پلیس کافی نیست

پلیس نیز از برخورد با عطاری های فروش قرص برنج خبر داده بود. برخوردی که تاکنون جدی نبوده و قرص مرگ همچنان فروخته می شود.

با افزایش روند مرگ با قرص برنج به نظر می رسد در این زمینه باید دستگاه های مسوول وارد عمل شده و برخورد جدی با فروشندگان غیر مجاز این قرص ها داشته باشند. پلیس برای شناسایی فروشندگان قرص برنج نیاز به تحقیق گسترده و عملیات ندارد. تنها کافیست یک روز را در بخش مسمومیت های بیمارستان لقمان تهران سپری کند تا با کمک قربانیان فروشندگان قرص مرگ را شناسایی کند.