مجلس ازبکستان برای وضع مقررات سختگیرانه تر در خصوص اقامت مسافران خارجی در این کشور، به اصلاح قوانین کیفری کشور پرداخته است


الکساندر داویدوف


2008-08-29


مجلس سنای پارلمان ازبکستان در جهت اِعمال محدودیت های بیشتر در خصوص اقامت اتباع خارجی در این جمهوری، به اصلاح قوانین کیفری این کشور پرداخته است. در ماه مه سال 2008، دستور اصلاح محدودیت های مربوط به اقامت خارجی ها و اتباع خارجی در جمهوری ازبکستان به دست شوکت میرزایف، نخست وزیر این کشور، به امضا رسید.

بر اساس اصلاحات صورت گرفته توسط پارلمان، اتباع خارجی در صورت نقض قوانین این کشور، از خاک ازبکستان اخراج خواهند شد. به عنوان مثال، مطابق مقررات جدید، اتباع خارجی در صورت تخطی از شرایط اقامتی خود، مثلا ماندن در ازبکستان بدون داشتن مجوز اقامت و یا با ارائۀ مجوزهای باطل شده ، از خاک این کشور اخراج خواهند شد. در صورت عدم پیگیری مراحل مورد نیاز برای اخذ شرایط اقامت موقت یا دائم، تغییر آدرس محل سکونت بدون طی روال قانونی، عدم خروج از ازبکستان پس از پایان مهلت قانونی و یا تخطی از مقررات راهنمایی و رانندگی از سوی اتباع خارجی، این افراد از خاک ازبکستان اخراج خواهند شد. در گذشته ارتکاب تخلفات یاد شده تنها منجر به پرداخت جریمه می گردید.

علاوه بر این، بر طبق مقررات جدید، اتباع خارجی پس از انجام حکم قاضی یعنی پس از طی دوران محکومیت مربوط به جرم صورت گرفته در قلمرو ازبکستان و پس از آزادی قانونی، از خاک ازبکستان اخراج خواهند شد. اتباع خارجی در صورت سرپیچی از قوانین کیفری این كشور، پس از اخراج جهت ورود به قلمرو ازبكستان با محدودیت های بعدی مواجه خواهند بود.

در بیانیۀ مرکز مطبوعاتی دولت آمده است: «اصلاحات صورت گرفته در قوانین کیفری، افزایش قدرت ما در مبارزه علیه مهاجرت غیر قانونی را در بر خواهد داشت و باعث خواهد شد که خارجی ها و افراد غیر تبعه به احراز شرایط اقامتی در جمهوری ازبکستان اهمیت دهند.»

بر اساس اظهارات یک منبع آگاه در دستگاه امنیتی دولت که خواست نامش فاش نشود، این تدابیر در پاسخ به رویدادهای کنونی روسیه اتخاذ شده اند. به عبارت دیگر این اقدامات واکنشی به موضوعات مورد بحث سال های اخیر مانند اخراج نیروی کار مهاجر، اذیت و آزار مداوم ازبک ها از سوی پلیس روسیه و حملات گاه به گاه نژاد پرستان می باشند.

یکی از کارمندان وزارت دادگستری می گوید: «ما چگونه می توانیم دست روی دست بگذاریم، در حالی که هموطنانمان در روسیه مورد تحقیر واقع می شوند؟ تعدادی زیادی از مردم روسیه در ازبکستان زندگی می کنند. این افراد نه تنها از مقررات ورود و شرایط اقامتی خود تخطی می کنند، بلکه با انجام کارهای خلاف وضعیت را بدتر می کنند. از این پس، از ورود این افراد به ازبکستان ممانعت به عمل خواهد آمد. ما برای نشان دادن جدیت خود در مورد این مسائل، آگاهانه چنین تخطی هایی را از جرم مدنی به جرم کیفری تبدیل کرده ایم. اتباع خارجی تاکنون در کشور ما طوری رفتار کرده اند که گویا دارای حق ویژه ای هستند و قطعا این را درک نکرده اند که آنها در کشور ما تنها میهمان می باشند. از طرف دیگر، ما نمی توانیم این حقیقت را انکار کنیم که ممکن است افرادی با قصد انجام کارهای خلاف، کشور ما را انتخاب کنند. تدابیر اخذ شده به ما این اجازه را می دهند تا چنین تهدیداتی را پیش از عملی شدن از جانب خلافکاران، خنثی کنیم.»

به گفتۀ یکی از کارمندان ادارۀ خدمات مهاجرتی، مقام های کشور تاکنون اقدامی در جهت اجرای اصلاحات جدید صورت نداده اند. وی می گوید: «اول این که این اصلاحات تاکنون عملی نشده اند. و دوم این که ما هیچ وقت از حق خود برای اخراج افراد سوء استفاده نکرده ایم و قصد انجام چنین کاری را نیز نداریم. هدف این اصلاحات هشدار به اتباع خارجی بی ملاحظه است.»

کسب اطلاعات در خصوص تعداد مسافران خارجی در ازبکستان قدری به طول می انجامد. طبق اطلاعات موجود در دفتر گردشگری، تعداد مسافران خارجی در اوایل دهۀ 1990 سالیانه بیش از 90000 نفر بود و در اواخر دهۀ 1990 سالیانه 270000 نفر از ازبکستان دیدن کردند. تعداد مسافران خارجی در سال 2005، حدود 240000 نفر بوده است. با این وجود اینها افرادی هستند که با هدف قانونی گردشگری وارد خاک ازبکستان می شوند.»
در حال حاضر ازبکستان به همراه 9 کشور دیگر از جمله روسیه، قزاقستان و قرقیزستان عضو یک منطقۀ آزاد بدون نیاز به روادید می باشد و با دوازده کشور دیگر نیز توافقنامه هایی در زمینۀ صدور سریع ویزا وجود دارد. اتباع کشورهایی که جزو گروه های یاد شده نیستند، باید بسته به نوع و مدت ویزای خود برای دیدار از ازبکستان مبلغی بین 20 الی 250 دلار [دلار آمریکا] پرداخت نمایند.منبع:
cisroad.com/countries/Uzbekistan/Citizenship/lang/Fa