برای موفق شدن در بهینه سازی سایت و بدست آوردن رتبه های خوب در موتورهای جستجو نیازمند درک مبنای[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]می باشد. بهینه سازی سایت در موتورهای جستجو از دو قسمت تشکیل شده است. قسمت اول On Page Optimization نامیده می شود. یعنی کارهایی که از داخل وب سایت برای پیشرفت رنکینگ وب سایت انجام می دهیم. قسمت دوم Off Page Optimization است یعنی کارهایی که از بیرون وب سایت انجام خواهد شد.


به منظور بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجو نیازمند به یک تلاش بلند مدت می باشیم، و از همه مهمتر برای رسیدن به این هدف بهتر است از تکنیک های On-Page استفاده کنیم. On-Page مربوط به هر قسمتی از سایت و صفحات آن می باشد.
موارد مربوط به این روش بسیار ساده می باشد و شما با دانش کم هم می توانید به راحتی و با صرف وقت آن را انجام دهید. مواردی همانند سن سایت، اسم لینک صفحات، متاتگ ها، لینک های داخلی و خارجی و غیره. برای درک این موضوع با یک مثال مطلب را ادامه می دهیم:


فرض می کنیم کسب و کار شما در زمینه مهاجرت به کانادا می باشد. تک تک گام های ON-SEO Page صفحه مربوط به وب سایت را شروع می کنیم:


ایجاد کردن صفحه مربوط به آن کلمه کلیدی: علاوه بر صفحه اصلی که توضیح مختصری از نحوه فعالیت های شما می دهد یک صفحه به نام خود مهاجرت به کانادا خلق کنید.


انتخاب URL مناسب: هر صفحه باید نام منحصر به فرد و مربوط به کلمات کلیدی آن صفحه را داشته باشد. برای اطلاعات بیشتر مقاله ما در زمینه انتخاب درست URL را مشاهده کنید. در این مثال بهترین نام برای URL، immigrate-to-canada می باشد.


وارد کردن متن های مربوط: حتما متن های منحصر به فرد با انشای خودتان را وارد مطالب این صفحه کنید و در متن ها از کلمات کلیدی همانند "مهاجرت کانادا" و "مهاجرت به کانادا" استفاده کنید.


درج کلمات کلیدی در متاتگ و توضیحات: در ادامه این کلمات کلیدی را در متاتگ ها قرار دهید و در توضیحاتی که قرار است در موتورهای جستجو به نمایش گذاشته شود هم آنها را بکار ببرید.


استفاده از لینک داخلی: لینک های داخلی را فراموش نکنید. بهترین حالت لینک دار کردن این کلمات کلیدی به صفحه نخست و البته به همان صفحه می باشد. برای اطلاعات بیشتر مقاله مربوط به مزایای لینک های داخلی را مشاهده کنید.


مزیت بهینه سازی سایت از طریق On-Page شناخته شدن وب سایت توسط موتورهای جستجو می باشد.


هنگامیکه که بهینه سازی سایت از طریق On-Page انجام شد و در واقع می توانم بگویم وب سایت از طرف موتورهای جستجو استاندارد شده و نوبت به بهینه سازی سایت از طریق Off-Page می رسد. Off-SEO Page تمام مواردی است که چطور موتورهای جستجو سایت را مشاهده کنند و چطور سایت های دیگر به سایت ما لینک داده شوند. این روش سئو اغلب لینک بیلدینگ نامیده خواهد شد.